Kars - Sarıkamış - Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi ve Sarıkamış'ta kış sporları hakkında deneyimlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Yılın neredeyse yarısını kar altında geçiren  Sarıkamış ’ta bir kayak merkezi olmaması düşünülemezdi herhalde. Alp Dağları dışında dünyadaki tek kristal yapılı (yapışmayan ve kaymayı kolaylaştıran türdeki) kara sahip tesis olması bakımından diğer kış ve doğa sporları merkezlerinden ayrılan Sarıkamış Kayak Merkezi, aynı zamanda eşsiz manzarası ve mis gibi orman havasıyla da insanları cezbeder. Kış tatili geçirmek için mükemmel bir alternatif olan Sarıkamış Kayak Merkezi her yıl Türkiye’nin tüm bölgelerinden ve başka ülkelerden misafirlere ev sahipliği yapar.

Allahuekber Dağları eteklerinde bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi’nin bulunduğu alandaki en yüksek noktaya Cıbıltepe adı verilmektedir. Cıbıltepe rakımı 2634 metre olarak ölçülmüştür. Sarıçam ormanları içinde kurulu tesiste toplam 4 zorluk seviyesinde 9 adet pis bulunmaktadır. 1,2 ve 7 numaralı pistler yeni başlayanlar için uygunken; 3, 6 ve 9 numaralı pistler orta seviye, 4, 5 ve 8 numaralı pistler ileri seviye kayak bilenler için idealdir. Snowboard kullananlar ve bolkar üzerinde kaymayı sevenler için ağaçlar arısında güzel yerler de var ancak yine de güvenlik kurallarına dikkat etmeniz iyi olacaktır.

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde iki aşamalı bir telesiyej sistemi mevcut. Dilerseniz birinci telesiyeje bindikten sonra pistin yarısından aşağı inebilir, dilerseniz de ikinci telesiyeji de kullanarak zirveye çıkıp pistin en başından aşağı kadar kayabilirsiniz. İki telesiyej aşaması arasında aktarma yapılan orta tepedeki kafede sucuk ekmek keyfi yaparak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Sarıkamış’taki kayak tesisinin Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan kayak merkezlerine göre daha ucuz ve daha sakin bir ortamı vardır. Dolayısıyla Sarıkamış’a giderken Uludağ Kayak Merkezi ya da Erciyes Kayak Merkezi kadar lüks tesisler beklememenizi ancak karın ve kışın keyfini sonuna kadar çıkarabileceğinizi de belirtelim.

Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ulaşım da oldukça kolay. Tren yolculuğu ile Doğu Ekspresi’ni tercih edenler veya havayolunu tercih edenler için Kars’tan kayak tesisine ulaşım yaklaşık olarak 40 dakika sürüyor. Sarıkamış ilçe merkezinden tesise olan mesafe ise yaklaşık 5 km. Kendi kayak takımı ve kayak kıyafeti olmayanlar ilçe merkezindeki dükkanlardan kendiler için kayak ekipmanları kiralayabilirler.

Kış sporlarının zorlayıcı özelliğinden dolayı kaslarınızı güçlendirmek ve cildinizin sağlığını korumak adına güneş kremi, dudak kremi, kas gevşetici, kuruyemiş gibi gereçleri yanına almanız faydalı olacaktır. Şimdiden iyi eğlenceler.

Türkiye'deki kayak merkezleri hakkındaki diğer yazılarımız:

 Erciyes Kayak Merkezi 

 Uludağ Kayak Merkezi 

 Kartalkaya Kayak Merkezi 

 Palandöken Kayak Merkezi 

 Davraz Kayak Merkezi 

 Kartepe Kayak Merkezi