Kayseri - Kayseri - Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi ile ilgili yazımıza başlamadan önce mevsim koşullarının ve kış sporlarının fazla kalori yaktırdığını, vücudun dirençli olması ve minimum sorun olması adına kayak pistine gitmeden önce ağrı kesici, kas gevşetici, güneş kremi, dudak koruyucu krem, vitamin ya da ceviz fındık gibi kuruyemiş almanızın çok faydalı olacağını hatırlatalım. Eğer bunları koyacak bir aracınız vs yoksa küçük bir sırt çantasına koyarak kayak yaparken sırtınızda taşıyabilirsiniz.

İç Anadolu’nun parlayan yıldızlarından olan Kayseri hemen her alanda olduğu gibi kış sporları ve dağcılık faaliyetleri için de ideal bir şehir durumunda. 1989’dan beri “Uluslararası Kayak Merkezi” kabul edilen, Snowboard Avrupa ve Dünya Şampiyonası ile kar voleybolu mücadelelerine de ev sahipliği yapan Erciyes Kayak Merkezi hem amatör hem de profesyonel kayakçılar için uygun bir nokta.

Erciyes Kayak Merkezi Kayseri şehir merkezine ve Kayseri Havalimanı’na 25 km mesafede bulunuyor. Kayseri içinden kayak merkezine gidecekler için şehir merkezinden saatte bir otobüs kalkıyor. Yarım saat süren bir yolculuktan sonra kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Kayseri Havaalanı Erciyes Kayak Merkezi arası yaklaşık 30-40 dakika sürüyor.

3915 m yüksekliği ile Erciyes Dağı Türkiye’nin beşinci, İç Anadolu Bölgesi’nin ise en yüksek dağıdır. Araştırmalara göre 1 milyon yaşında, sönmüş bir volkanik dağdır. Erciyes’te toplam uzunluğu 102 km’yi bulan 34 farklı kayak pisti mevcut. Bu kayak pistlerinin eğimleri %10 ile %50 aralığında değişiklik göstermekte. Erciyes'te kayak dönemi ise geneol olarak aralık ve nısan ayları arasındadır.

Eğer size ait bir kayak takımınız yoksa Erciyes Kayak Merkezi’nde Tekir bölgesinde kayak ayakkabısı, kayak kıyafetleri, kayak takımı, baton, kızak, kar gözlüğü gibi alet ve aksesuarlar kiralayabilirsiniz. Ancak kayak merkezine gitmiş olsanız da Kayseri’de bulunduğunuzu unutmayın ve skipass alırken dahi geleneksel Kayseri pazarlığını siz de yapın.

Erciyes Kayak Merkezi’nde kayak yapmayı yeni öğrenenler için, yardımsız kayabilenler için ve çok iyi bilenler için farklı zorluk derecelerinde (mavi, kırmızı, siyah) pistler mevcut. Kayacağınız zaman hangi zorluk derecesindeki pistte olduğunuza dikkat etmelisiniz.

Erciyes’te kayak molaları esnasında faydalanabileceğiniz tuvalet, mescit, kafeterya, çocuk oyun alanı gibi tesisler yeterli seviyede. Ayrıca kayak yapmaya gelip sucuk ekmek yemeden sakın dönmeyin. Kayak yapmak, snowboard kullanmak istemeyenler için kızak seçeneği olduğunu da belirtelim.

Son olarak Erciyes Kayak Merkezi bölgesindeki tatiliniz için kullanacağınız bazı oteller şöyle: Grand Eras Oteli, Mirada Del Lago Otel, Ramada Resort Erciyes Otel. Karın keyfini doyasıya çıkarmanız dileğiyle…

 Erciyes Kayak Merkezi Tanıtım Filmi için tıklayınız 

Erciyes Kayak Merkezi ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak ve iletişim kurmak için aşağıdaki sitelere göz atabilirsiniz:

 Kayseri Belediyesi Erciyes Sayfası 

 www.kayserierciyes.com.tr 

 www.erciyeskayakmerkezi.com 

Diğer kayak merkezleri hakkında yazılarımız:

 Uludağ Kayak Merkezi 

 Sarıkamış Kayak Merkezi 

 Kartalkaya Kayak Merkezi 

 Palandöken Kayak Merkezi 

 Davraz Kayak Merkezi 

 Kartepe Kayak Merkezi