Kocaeli - Kartepe - Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Eğer İstanbul veya çevresinde yaşıyorsanız ve kış sporları için uygun bir tesis arıyorsanız İstanbul’a en yakın kış ve doğa sporları tesisi olan Kartepe Kayak Merkezi gibi bir alternatifi değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. İstanbul’a  Kartalkaya Kayak Merkezi ’nden daha yakın olan Kartepe Kayak Merkezi günübirlik ziyaretler için oldukça uygun. Şimdi sizler için kısaca Kartepe Kayak Merkezi ulaşım ve pist özelliklerinden bahsedelim.

Kartepe Kayak Merkezi rakımı 1690 m civarlarında. Bu yüzden yolları pek fazla kapanmıyor ve Kartepe Belediyesi de olası bir ihtiyaç durumunda derhal tuzlama yapıyor. Tesiste toplam 12 adet kayak pisti bulunmasına rağmen bunlardan sadece 3’ü açık ve her seviyedeki kayakçı için elverişli durumdalar. Kartepe’de kayak için en uygun mevsimler aralık ve mart ayları arasıdır. Ortalama mevsim şartlarının yaşandığı yıllarda Kartepe’deki kar derinliği 1 ila 2.5 metre dolaylarında oluyor.

Bölgede konaklama yapmak isteyenler için The Green Park Resort Hotel hizmet veriyor. Kartepe’de kayak sporlarının dışında yaz aylarında trekking yapmak da mümkün. Hangi mevsimde gelirseniz gelin Kartepe’deki doğanın tadını çıkarmayı ve Sapanca Gölü tarafındaki manzarayı fotoğraflamayı unutmayın.

Bize göre tesisin avantajları: İstanbul’a yakın olmasından dolayı en büyük avantajı ulaşımdır diyebiliriz. Dezavantajları ise: Kartepe’nin pistleri bölgedeki diğer tesisler olan  Uludağ Kayak Merkezi  ve  Kartalkaya Kayak Merkezi  ile karşılaştırıldığında daha kısa kalıyor. Ayrıca tesisteki mekanlar ve skipass ücretleri ortalama bütçeyle tatil yapanlar için biraz pahalı gelebilir. Bu yüzden Kartepe Kayak Merkezi’ne gelmeden önce yol üstündeki dükkânlardan kayak takımı ve kayak kıyafetleri kiralayanlar da oldukça fazla durumda.

Kartepe Kayak Merkezi İstanbul mesafesi yaklaşık 1.5 saat sürüyor.  Ankara  Kartepe arası 270 km iken Sabiha Gökçen Havalimanı ise yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunuyor. Tesis merkezi bir bölgede bulunduğundan dolayı hem hava ulaşımı hem kara ulaşımı oldukça kolay. Keyifli kayaklar…