Bursa - Bursa - Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye'nin en büyük kış sporları merkezi Uludağ Kayak Merkezi hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

1 Aralık 2019 tarihinde bölgede dağcılık aktivitesi için yola çıkan Efe Sarp ve Mert Alpaslan isimli 2 dağcı, kendilerinden haber alınamaması üzerine başlatılan yoğun arama faaliyetleri sonrası ne yazık ki 18 Aralık 2019 tarihinde ölü olarak bulunmuşlardır.

1 Aralıkta bölgenin yakınlarında bulunan Jandarma Karakolu bölgesine araçlarını park ettikten sonra zirve yürüyüşü için yola çıkan Efe Sarp ve Mert Alpaslan'ın dağ yürüyüşünden dönmemeleri üzerine başlatılan arama faaliyetleri sonrası 7 Aralıkta Efe Sarp'a ait kırmızı mont bulunmuştu. Dağcıların naaşlarına montun bulunmasından 10 gün sonra ulaşılmasının sebebi naaşların bölgedeki kanyonların içinde olmalarıydı. Zaten naaşları bulan ekip de özel bir kanyon ekibi olması ve aranacak alanların daraltılmış olması kanyon timinin arama faaliyetlerine başlamasından kısa bir süre sonra sonuca ulaşmalarını sağladı.

Özel ve resmi birçok arama kurtarma ekibinin görev aldığı, 250'den fazla kişinin görev yaptığı arama faaliyetleri sonrası ne yazık ki dağcılara canlı olarak ulaşılamasa da tek teselli bölge daha fazla kar yağışı almadan bulunmuş olmalarıdır.

Kendilerine Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyorum.
 Bursa  Uludağ Kayak Merkezi ile ilgili detaylara girmeden önce mevsim koşullarının ve kış sporlarının kaslarımıza fazla kalori yaktırdığını, vücudun dirençli olması ve minimum sorun olması adına kayak pistine gitmeden önce ağrı kesici, kas gevşetici, güneş kremi, dudak koruyucu krem, vitamin ya da cevi-fındık gibi takviye edici kuruyemişler almanızın çok faydalı olacağını hatırlatalım. Eğer bunları koyacak bir aracınız vs yoksa küçük bir sırt çantasına koyarak kayak yaparken sırtınızda taşıyabilirsiniz. Şimdi kar tatili veya sömestr tatili dönemlerinin vazgeçilmez uğrak noktası olan Uludağ Kayak Merkezi’ni kısaca tanımaya çalışalım:

Kayak yapmayı ve doğa sporlarını sevenler için ülkemizdeki en iyi alternatif kesinlikle Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları alanı olan Uludağ Kayak Merkezi’dir. Bursa sınırları içerisinde yer alan Uludağ rakımı ise en yüksek noktada 2543 m olarak ölçülmüştür.

Kış turizmi açısından hem Türkiye’de hem dünyada kendisini kanıtlamış olan Uludağ’da en uygun tatil zamanı aralık ve mart ayları arasıdır. Eğer havayolu ile ulaşmak isterseniz Bursa Yenişehir Havaalanı-Uludağ Kayak Merkezi arası 40 km’dir. Bursa merkezden kalkan minibüslerle ulaşım oldukça kolaydır. Bununla birlikte Bursa merkezden teleferik yoluculuğu ile 20 dakikada Uludağ’a ulaşabilir, şehir ve doğa manzarasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bursa Uludağ Kayak Merkezi pist uzunlukları ve özellikleri şöyledir:

Ergün Kayak Pisti: 800 metre

Kuşaklı Kayak Pisti: 2750 metre (telesiyej var)

Belvü Kayak Pisti: 800 metre

Kervansaray Kayak Pisti: 1100 metre

Genel olarak bakıldığında bölgede kullanılabilir durumda olan 7 adet telesiyej, 6 adet teleski, 7 adet T Bar ve 13 adet lift hizmet vermektedir.

Kayak dışında Uludağ’da ne yapılır diye soracak olursanız şunları tavsiye ediyoruz: Uluslararası festivallere katılım sağlayabilir, sucuk ekmek ve sıcak şarabın tadını çıkarabilir ya da kış fotoğrafçılığı adına mükemmel kareler çekebilirsiniz. Son olarak, eğer Uludağ’a giderseniz Buzlu Göl, Kilimli Göl, Aynalı Göl, Aras Şelalesi ve Softaboğan Şelalesi’ni görmek isteyebileceğinizi hatırlatalım.

Türkiye'deki önemli kayak merkezleri hakkındaki diğer yazılarımız:

 Erciyes Kayak Merkezi 

 Sarıkamış Kayak Merkezi 

 Kartalkaya Kayak Merkezi 

 Palandöken Kayak Merkezi 

 Davraz Kayak Merkezi 

 Kartepe Kayak Merkezi