Erzurum - Erzurum - Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi hakkında deneyimlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Zengin iklim ve yeryüzü çeşitliliğine sahip ülkemizin en önemli kış sporları tesislerinden birisi de Palandöken Kayak Merkezi’dir. Palandöken rakımı 3176 metreyi bulduğu için epey sert bir soğuk havası olduğunu söylemek mümkün. Bu yüzden özellikle kayak için bölgede bulunduğunuz zamanlarda yanınızda güneş kremi ve dudak kremi bulundurmayı ihmal etmeyin. 2011’de düzenlenen Dünya Üniversiteler Kış Olimpiyatları ile adını daha çok duyuran Palandöken Kayak Merkezi kış turizmi açısından Türkiye’nin önemli bir noktasıdır.

Palandöken’de genel olarak kasım ayından nisan ayına kadar pistler kaymak için elverişlidir. Çeşitli zorluk seviyelerinde toplam 22 adet pistin bulunduğu tesiste Kapıkaya ve Ejder pistleri Slalom ve Büyük Slalom yarışları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli pistler olarak belirlenmiştir. Toplam uzunlukları 28 km’yi bulan pistlerin en uzunu ise 12 km civarındadır. Tesiste toplam 5 adet telesiyej, 1 adet teleski, 2 adet baby lift ve 1 adet gondol lift çalışır durumdadır. Ayrıca bölgedeki kar durumu snowboard yapmayı sevenler için de uygun ortam sağlar.

Palandöken’de kayak ve snowboard dışında dağcılık, yamaç paraşütü, snowtube ve paintball gibi etkinlikere katılma şansınız da var. Her sene yurt içi ve yurtdışından gelen binlerce misafire ev sahipliği yapan Palandöken Kayak Merkezi Erzurum için aynı zamanda güzel bir tanıtım fırsatı veriyor.

Bölgede kış turizmi dışında Pasinler Kaplıcası ve Ilıca Termal Tesislerinin sıcak suları da farklı hastalıklar için kendisine şifa arayan ve yurdun dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlayarak termal turizm hizmeti sağlıyor.Ayrıca Palandöken’e giderseniz Meşhur Erzurum Cağ Kebabı ve kadayıf dolma yemeyi de ihmal etmemelisiniz.

Palandöken Kayak Merkezi’ne ulaşım oldukça kolay. Erzurum Havaalaı Palandöken mesafesi 25 km iken Palandöken Erzurum şehir merkezi arası yaklaşık 17 km’dir. Şehir merkezinde kayak tesislerine belediye vasıtalarını kullanarak gidebileceğiniz gibi taksileri de kullanabilirsiniz. Sways Hotel, Polat Resort Erzurum Hotel ve Dedeman Palandöken Ski Lodge Palandöken’de konaklama için yararlanabileceğiniz otellerden bazılarıdır.

Palandöken Kayak Merkezi ile ilgili teknik detaylara ulaşmak isteyen ziyaretçiler şu linki inceleyebilir:

 www.skiturkish.com 

Türkiye'deki kayak merkezleri hakkında diğer yazılarımız:

 Erciyes Kayak Merkezi 

 Uludağ Kayak Merkezi 

 Sarıkamış Kayak Merkezi 

 Kartalkaya Kayak Merkezi 

 Davraz Kayak Merkezi 

 Kartepe Kayak Merkezi