Afyonkarahisar - Merkez - KENTİN HAVASI

Afyon'da Gezilecek Yerler

Afyon Gezi Rehberi | Afyon'da gezilecek yerler hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

İç Ege’nin kendi halinde, sessiz sedasız kentlerinden birisidir  Afyonkarahisar . Nüfus ve sanayi açısından her ne kadar pek büyük olmasa da eğer vaktiniz varsa Afyon’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Çok eski bir tarihe sahip olması, önemli bölge ve şehirleri birleştiren bir konumda olması Afyon’u tarihi eserler açısından zengin kılarken özellikle Kurtuluş Savaşı’nda aldığı stratejik rolden dolayı ayrı bir öneme de sahiptir. Şimdi mümkün olduğunca Afyon'da görülmesi gereken yerler hakkında tavsiyelerimizi aktaralım:

Afyon’u gezmeye Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi’nden başlayabilirsiniz. Kent merkezinde yer alan müzede bölgedeki höyük ve antik kentlerden getirilmiş Kalkolitik Dönem, Eski Tunç Dönemi, Hititler, Frigler, Helenistik Dönem, Roma ve Bizans Dönemlerine ait çeşitli heykel, sütun başlıkları, lahitler ve çeşitli diğer tarihi eserler sergilenmektedir. Afyon merkezde ziyaret edebileceğiniz bir diğer önemli müze ise Afyon Zafer Müzesi’dir. Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin planlanmış olduğu binada Mustafa Kemal Atatürk ile beraber İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve Tevfik Bıyıkoğlu gibi komutanların kaldıkları odalar yer alıyor. Eğer harp tarihine veya askeni konulara ilgi duyuyorsanız Kurtuluş Savaşı'nda kritik rol oynayan kentteki Zafer Müzesi'ni Afyon'da Gezilecek Yerler listenize eklemelisiniz.

Merkezde bir diğer önemli gezi durağı meşhur  Afyon Kalesi ’dir. Volkanik özellikli ve yaklaşık 226 metre yüksekliğe sahip tepe üzerine inşa edilmiş olan Afyon Kalesi Hitit, Bizans ve Selçuklular döneminde önemli muharebelere sahne olmuştur. Ayrıca Afyon Kalesi’ne çıkarken veya hemen dönüşte Afyon Ulu Cami’yi de ziyaret edebileceğinizi belirtelim. Ancak Afyon Kalesi’nin yüksekliğinden dolayı zirveye çıkan merdivenleri tırmanırken oldukça yorulabileceğinizi ve sağlık durumunuz uygun değilse hiç denememenizi tavsiye ederiz.

Afyon gezilecek yerler listenize Gedik Ahmet Paşa Medresesi, Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Evi ve Mevlevihane Müzesi’ni de eklemeyi de unutmayın. Vaktiniz varsa tarihi öneme sahip bu yerleri de gezebilirsiniz.

Afyon’daki bir diğer önemli tarihi nokta Kocatepe’dir. Zaten tepenin önemini ve ne kadar dikkate alındığını Afyon’daki birçok yere Kocatepe adının verilmesinden anlayabilirsiniz, Afyon Kocatepe Üniversitesi gibi. Kurtuluş Savaşı’nda kritik ol oynamış olan Kocatepe’de kafileler ve öğrenci grupları tarafından sürekli ziyaret edilen Kocatepe Anıtı’nı bulunuyor.

Merkezin dışına çıktığınızda Gazlıgöl yakınlarından geçecek olursanız bölgede yer alan volkanik kaya kütlesi üzerine bina edilmiş olan Avdalas Kalesi’ni görebilirsiniz. Afyon Kalesi ve Avdalas Kalesi dışında bölgede yer alan bir diğer kale ise Sandıklı Kalesi. Doğal kaya bloklarının da birer kale gibi dikilmekte olduğu şehirdeki bu kaleler de eğer vaktiniz varsa Afyon'da gezilecek yerler arasına dahil edilebilir.

Eğer gezmek için yeteri kadar zamanınız varsa Afyon'da oldukça kalabalık bir antik kent grubu olduğunu söyleyebiliriz. Gezmek isteyebileceğiniz ve aralarından seçim yapabileceğiniz, Afyon’daki antik kentler şunlardır: Prymnessus (Merkez), Beudus Vetus (Palaeobeudus) (Bolvadin), Julia (İpsos) (Çay), Apameia, Metropolis (Dinar), Sanaus (Dazkırı), Amorium (Emirdağ), Otrus (Hocalar), Dokimaia (İscehisar), Cidyessus (Sincanlı), Synnada, Sibidunda, Ococlia, Lysias (Şuhut) Ve Sandıklı’nın beş böyünde yer alan beş kent olan ve Pentapolis Kentleri olarak adlandırılan Bruzus (Karasandıklı Köyü), Eucarpeıa (Emirhisar Köyü), Hieropolis Antik Kenti (Koçhisar Köyü). Afyon gezilecek yerler listenize bu antik kentlerden dilediğinizi dahil edebilirsiniz.

Şimdi biraz da Afyon bölgesinin doğal güzelliklerinden bahsedelim: Şuhut yakınlarında girişi geniş, içi dar ve kollara ayrılan ve sarkıtlara sahip Karacamal Mağarası’nı Sultandağı’nda Buzluk Mağarası’nı görebilirsiniz. Ayrıca Sultandağı ve Çay gibi iki yakın ilçede Sahip Ata Kervansarayı ve Taşhan adında iki adet kervansaray da bulunmakta. Diğer yandan Kapadokya’daki kadar büyük ve çok olmasalar da İscehisar’da yer alan Seydiler Peribacaları da bölgenin görülmeye değer tabi güzelliklerinden. Ayrıca görkemli  Frig Vadisi  vaktinizi gezerek değerlendirebileceğiniz Afyon'da görülmesi gereken önemli duraklar arasında yer alıyor.

Afyon’da gezilecek yerler hakkında tavsiye edeceğimiz duraklar bu kadar. Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gördüklerinizi anlatmaya başlayabilirsiniz. Bu arada Afyon’da gezmeye karar verirseniz şu başlıklar da ilginizi çekebilir:

 Eskişehir’de Gezilecek Yerler 

 Kütahya’da Gezilecek Yerler 

 Isparta’da Gezilecek Yerler 

 Burdur’da Gezilecek Yerler