Sakarya - Sakarya - Kent Olay

SUBÜ'nün Gelişmesinde Kadınların Destekleri Çok Önemli

SUBÜ’NÜN GELİŞMESİNDE KADINLARIN DESTEKLERİ ÇOK ÖNEMLİ

SUBÜ kadın personel ve akademisyenleri Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle gerçekleştirilen etkinlikte bir araya geldi. Etkinlikte AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek de yer aldı. SUBÜ ile ilgili güzel gelişmelerin olacağını söyleyen Atabek, üniversitenin gelişmesinde kadınların desteklerinin önemine değindi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı’nda yer alan lokalde kadın personel ve akademisyenlere yönelik bir etkinlik düzenlendi. AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve eşi Firdevs Sarıbıyık’ın da yer aldığı programda kadınlarla söyleşi gerçekleştirildi. Program sonunda Rektör Sarıbıyık tarafından Atabek’e Ferizli Meslek Yüksekokulu akademisyenleri tarafından tasarlanıp üretilen şal, eşi Firdevs Sarıbıyık tarafından ise çiçek takdim edildi.

SAKARYA TARİHİNE GEÇECEKSİNİZ

Sembolik değeri olan günlerde bir araya gelmenin avantajları olduğunu belirten AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Elimizden geldiğince rektörümüze destek olmaya çalışıyoruz. Kendisi SUBÜ’nün şartlarının iyileştirilmesi, her türlü imkânın artması, personellerin refah içerisinde çalışmasının sağlanması ve öğrencilerin daha iyi hizmet alması için büyük bir gayret ve mücadele içerisinde. Ben bu mücadeleye bizzat şahit olanlardanım. İyi bir diyaloğumuz ve istişare mekanizmamız var. SUBÜ’nün çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Güzel gelişmeler olacak. İlerleyen zamanlarda bunları parça parça paylaşacağız. Bu süreçte sizlerin destekleri çok önemli. Bu destek olmadan rektörümüzün yükü tek başına kaldırması mümkün değil. Siz Sakarya tarihine ikinci üniversitenin tarihini yazan kişiler olarak geçeceksiniz. Bu basit değil, önemli ve anlamlı bir iş. Çok ciddi bir çalışma, vizyon ve azim var” ifadelerini kullandı.

KADINLARIN SAYISI ARTMALI

Herkesin eşit olmasının mümkün olduğuna inanmadığını söyleyen Atabek, “Bence herkes biricik ve tek. Bu dünyada birinin eşitini bulmak imkânsız. Biz kadın siyasetçiler olarak kadın ve erkeklerin eşit hak ve imtiyazlara sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Kadınların da kendilerini her alanda temsil etmeleri, gönülleri istediği şekilde çalışmaları önemli. Sakarya’dan bir tane kadın milletvekili var. Kadınların temsiliyeti arttıkça doğal olarak kadınlarla ilgili sorunlar daha çok konuşulur ve gün yüzüne çıkar hale geldi. Özellikle bürokraside olmak üzere kadınların sayısı her alanda artmalı. Allah kadının beynini erkeğin beyninden bu kadar farklı yarattıysa hangi işin ucundan tutuyorsak tutalım kadın beynine de orada ihtiyaç var demektir. İş hayatında olmanız bu noktada çok anlamlı.”

AİLE HAYATI ÇOK ÖNEMLİ

Aile hayatının önemini de vurgulayan Atabek, “Elbette aile hayatımız da var. Aile hayatımız da çok önemli. Bir kadın evinin içinde kendini tam hissediyorsa iş hayatında da bu tamlığı yansıtıyor. Kadını aileden ayrı düşünmenin kadına yapılmış en büyük ihanet olduğuna inananlardanız. Her kimliğimiz çok değerli. Bu kimlikleri karıştırmadan her birinin hakkını vererek hayata geçirdiğimizde çok daha mutlu ve huzurlu oluyoruz. Üniversite yıllarındaki en büyük hayalim akademisyen olmaktı. Çocuklarımızı yetiştiriyorsunuz. Her birinize ayrı saygı duyuyorum. Başörtüsü yasağı nedeniyle yüksek lisansa devam edemedim. Bu hayalim başörtüsü sebebiyle suya düştü. Yıllar sonra bu yasak kalkınca yüksek lisansımı yaptım ama farklı nedenlerle akademisyenlik yolunda devam edemedim. Akademisyenliğin gönlümdeki yeri ayrı. Her birinizin Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

DEĞERLİ BİR GÜN

Çiğdem Erdoğan Atabek’e yoğun programına rağmen etkinliğe katıldığı için teşekkür ederek konuşmalarına başlayan Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Bir günün dünya kadınlar günü olarak tasarlanması doğru bir şey değil. Ancak farkındalık oluşturmak adına değerli bir gün. Doğduğumuz andan itibaren bizlere sürekli kucak açan, elinde büyü Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ)