Kütahya - Merkez - KENTİN HAVASI

Kütahya Gezilecek Yerler

Kütahya gezilecek yerler , Kütahya'da gezilecek yerler hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Kütahya Gezilecek Yerler Listesi

Kütahya,  Afyonkarahisar ’ın kuzeyinde, Eskişehir’in güneyinde kalan yaklaşık 250 bin nüfuslu şirin bir İç Ege kentidir. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Kütahya seramik ve porselen ürünleriyle ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da adını duyurmuş bulunuyor. Gelin şimdi hep beraber büyük gezgin Evliya Çelebi’nin de doğum yeri olan Kütahya gezilecek yerler nerelermiş hep beraber inceleyelim (ayrıntılı bilgi için mavi ile yazılmış linklere tıklayabilirsiniz):

İlk olarak Kütahya Arkeoloji Müzesi’nde Kütahya ve ilçelerinde bulunup toplanan eski çağlara ve Frig, Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok eseri görebileceğinizi belirtelim.

Kentin merkezinde yer alan Kütahya Saat Kulesi ise 19. Yüzyılda Kütahya Valisi Fuat Paşa tarafından yaptırılmış. Göze hitap eden yapısıyla kule kare planlı olup toplamda üç katlı bir mimariye sahip ve inşasında kesme taşlar kullanılmıştır. Geçerken fotoğraflayabilirsiniz.

Şehir merkezinde gezmeye devam edecekseniz şu an için Kütahya’nın en büyük alışveriş merkezi olan Sera Kütahya AVM içindeki mağazalar ve yemek katıyla sizin için uygun bir nokta. Market ve mağaza alışverişleriniz için burayı Kütahya’da gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Şehre 58 km mesafedeki Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti Kütahya’nın en önemli tarihi yapısıdır. Buradaki Zeus Tapınağı, Tiyatro Kompleksi ve Macellum (gıda maddelerinin alışverişinin yapıldığı yer)bizce mutlaka görülmesi gereken eserler arasındadır. Bu arada şunu söylemeden geçmeyelim: Aizanoi Macellumu dünyanın en eski ticaret borsalarından biri olarak kabul ediliyor.

Kurtuluş Savaşı’nda 26 Ağustos 1922’de büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Afyon Kocatepe’de başlattığı Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 30 Ağustos 1922’de büyük bir zaferle sonuçlandığını hepimiz biliyoruz. Buradaki şehitlerimizin anısına yaptırılan en önemli anıtların başında Kütahya’nın Dumlupınar ilçesi sınırlarında yer alan  Dumlupınar Şehitliği  geliyor. Dumlupınar Şehitliği dışında bölgede  Zafertepe Anıtı ,  Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı  gibi birçok anıt görebilirsiniz. Eğer vaktiniz ve aracınız varsa birbirleriyle aralarında epey mesafe olan bu anıtların hepsini Kütahya gezilecek yerler listenize dahil edebileceğiniz hatırlatalım.

Kütahya'da gezilecek yerler tavsiyelerimizden sırada Ulu Cami var. Kütahya Ulu Cami şehirde yaptırılan tek padişah camisi olarak geçiyor ve aynı zamanda Sultan Bayezid Yıldırım Han Camisi olarak bilinmekte. Kütahya Ulu Cami kentteki en önemli Osmanlı eserlerindendir. Yöredeki bir diğer önemli cami olan Kütahya Çinili Cami sahip olduğu tasarımı, iç ve dış görünüşü ve yapımında kullanılan turkuaz çinileriyle insanı kendine hayran bırakıyor. Kentteki bir başka İslami eser olan Dönenler Mevlevihanesi ise Anadolu’daki en önemli Mevlevi merkezlerinden biri olarak biliniyor.

Büyük Hisar Sokak üzerinde konumlanmış Kütahya Kalesi 5. Yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılmış olup sonrasında bölgede hüküm süren Selçuklular, Germiyanoğulları ve Osmanoğulları tarafından bakım ve onarıma tabi tutulduğu için üzerinde bu dönemlerin de izlerini taşımakta.

Bölgenin eşsiz güzelliklerinden olan Frig Vadisi Frigyalılar döneminde yaşam alanı olarak kullanılmış ve arazisi Kütahya, Eskişehir ve Afyon sınırlarını kaplamaktadır. Frig Vadisi’nde kayaların oyulmasıyla meydana getirilmiş evler, kaya mezarları, peri bacaları ve yeraltı şehirleri bulunuyor. Tüm bu güzellikleri ile Frigya Vadisi Kütahya’da gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı.

Çini ve seramikleri dışında Kütahya kaplıcaları da oldukça meşhurdur. Kaplıcaların şifalı sularından faydalanmak üzere bölgeye hem yurt içinden hem de yurt dışından sene boyunca ziyaretçiler gelmekte. Eğer romatizma ve benzer rahatsızlığınız varsa veya yakınlarınızdan bu rahatsızlıklar için termal tesis arayışında olan varsa Kütahya kaplıcaları değerlendirilebilir.

Kütahya'da gezilecek yerler içinde son olarak bahsedeceğimiz yer Domaniç Ormanları. İçinde bulundurduğu mükemmel bitki örtüsü ve yaşam alanıyla Domaniç Ormanları, hem doğal güzellikleri hem de araziye has olarak yetişen ve dünyada sadece bu bölgede bulunan türleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Kütahya gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gezip gördüğünüz kent ve mekanlara dair yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Kütahya bölgesinde gezmeye devam edecekseniz şu başlıklar da ilginizi çekebilir:

 Balıkesir'de Gezilecek Yerler 

 Eskişehir'de Gezilecek Yerler 

 Afyon'da Gezilecek Yerler