Isparta - Merkez - KENTİN HAVASI

Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta gezilecek yerler , Isparta'da gezilecek yerler hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Isparta'da Gezilecek Yerler

Ülkemizde Göller Yöresi olarak bilinen bölgenin hemen hemen ortasında yer alan  Isparta  şehri zengin su yatakları ve ikliminin de etkisiyle yeşil kalmayı başarabilmiş, tatlı şirin bir kentimizdir. Isparta’yı hepimiz yıllarca Gül Şehri olarak tanıdık. Gülden yapılan gül suyu, sabun, şampuan, mum, reçel, kolonya, lokum ve sayamadığımız nice gül ürünüyle kendine ayrı bir sektör oluşturmuş olan Isparta, son yıllarda da topraklarında yetişen lavantalarla hem yurt içinde hem de yurt dışında adından söz ettiriyor. Gelin şimdi de gül ve lavanta kokularıyla meşhur Isparta ve Isparta gezilecek yerler hakkında biraz konuşalım.

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Isparta çok kalabalık olmayan nüfusuyla huzurlu ve nispeten sakin bir Anadolu şehrimiz. Kuzeyde  Afyonkarahisar , doğuda Konya, güneyde  Antalya  ve kuzeyde Burdur ile komşu. Özellikle yüksek kesimlerinde kışlar biraz çetin geçse de genel olarak Akdeniz ikliminin etkisinde olan Isparta’da gezilecek yerler şunlardır:

Isparta’dan Eğirdir ilçesine giderek burada Türkiye’nin 4. En büyük gölü olan Eğirdir Gölü’ne girebilirsiniz. Yazın, çevresindeki pansiyonlarda kalabilir, Altınkum Plajı’nda güneşlenip yüzebilirsiniz. Yemek için ise Eğirdir Gölü üzerinde Yeşilada’daki restoranları tercih etmenizi öneririz. Ayrıca burada Aya Stefanos (Yeşil Ada) Kilisesi’ni de görmeniz mümkün. Eğirdir’e gittiğinizde Hamidoğulları beylerinden Dündar Bey tarafından yaptırılmış olan Hızırbey Camisi ve Dündar Bey Medresesi’ni de görmeden geçmeyin.

Bölgedeki bir diğer göl de Kovada Gölü. 7 metre derinlikteki Kovada Gölü çevresi aynı zamanda Milli Park olarak geçiyor ve yürüyüş parkuru olarak mükemmel bir seçim.

Eğer yüzyılların gizemini derinliklerinde saklayan mağaraları görmeyi ve incelemeyi seviyorsanız Aksu ilçesinde bulunan ve volkanik bir yapıya sahip Zindan Mağarası’nı gezebilirsiniz.

Davraz Kayak Merkezi de bölgede kayak yapmaya en uygun nokta. Kış sporlarını seviyorsanız ve Isparta’ya yakınsanız kış aylarında kayak ve snowboard yapmak için Davraz Kayak Merkezi’ne gitmenizi tavsiye ederiz.

Yazılı Kanyon Milli Parkı’nda hem doğa yürüyüşü yaparak buradaki tabii güzelliklerini hem de Aziz Paul Yolu’nu görebilirsiniz. Bölgedeki ikinci bir milli park da Kızıldağ Milli Parkı. Şarkikaraağaç ilçesine 5 km mesafedeki bu doğa harikası da yine kamp, tırmanma ve doğa yürüyüşü için oldukça elverişli bir bölge.

Kuyucak Köyü ise son yıllarda tam bir lavanta cenneti haline gelmiş bulunuyor. Köydeki yaklaşık 200 hanenin geçim kaynağının ilkini lavanta üretimi oluşturuyor. Üstelik sosyal medyanın da etkisiyle daha çok tanınmaya başladığından dolayı yerli ve yabancı turistler de burada fotoğraf çekmek üzere buluşuyorlar. Bunun için de elbette gitmeden önce randevu almak en mantıklısı.

Yalvaç’ta bulunan Antiocheia Antik Kenti de bir diğer tarihi güzellik. Burası, diğer antik kent olan Pisidia’nın başkentiymiş. Antiocheia’da tarihi su kemerlerini, büyük tiyatro merkezini ve benzer kalıntı yapılarını mutlaka görün. Diğer taraftan Pisidia Antik Kenti’nin 3000 metrelik kalın surlarını görmeden geçmemelisiniz. Bölgedeki bir başka önemli tarihi eser olan Adada Antik Kenti ise Sütçüler ilçesinde yer almakta. Isparta Yenişarbademli’de bulunan Kubadabad Sarayı ise Anadolu Selçukluları dönemine ait ve Isparta’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden bir diğeri.

Isparta Antalya arası yaklaşık olarak 130 km ve hemen hemen bir buçuk saatte gidiliyor. Isparta’ya uzak yerlerden gelenler için Antalya Havalimanı’nı kullanabileceklerini hatırlatalım.

Bu yazımızda sizlere mümkün olduğunca Isparta gezilecek yerler nerelerdir anlatmaya çalıştık. Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gördüklerinizi anlatmaya başlayabilirsiniz.

Bu arada Isparta'ya kadar gelmişseniz belki şu başlıklar da ilginizi çekebilir:

 Afyon'da Gezilecek Yerler 

 Burdur'da Gezilecek Yerler