Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde yer alan Derinkuyu Yeraltı Şehri 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun baskılarından korunmak amacıyla kaçan Hristiyan halk tarafından oluşturulmuş bir yeraltı şehridir. Kapadokya bölgesinin tüflü kaya özelliği sayesinde oyulması kolay olduğu için kayaların kazınmasıyla meydana getirilmiş ve bölgedeki en büyük yeraltı şehri olma özelliğini taşımaktadır. Kapadokya’da bir yeraltı şehri gezmek istiyor ve zamanınız da kısıtlı ise Derinkuyu’yu tercih etmeniz isabetli olacaktır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri 8 katlı bir yapı. Giriş katlarında hayvanlar için ayrılmış yerler bulunurken aşağılara doğru indikçe ibadethaneleri, yemek yerlerini, şarap mahzenlerini ve yaşam alanlarını görmeniz mümkün. 10 bin kişinin sığabileceği kadar büyük olarak tasarlanmış bu yeraltı şehrinde havalandırma da yine kayaların oyulması ile sağlanmış.

Derinkuyu Yeraltı Şehri gerçekten insan zekası ve işçiliğinin en güzel örneklerinden biri. Burayı gördüğünüzde insanoğlunun sınır tanımaz gücüne bir kez daha şahit oluyorsunuz. Aşağı doğru inen dar koridorları ve yer yer sadece bir kişinin geçebileceği şekilde yapılmış merdivenleriyle insanı biraz da ürkütmüyor değil. Ama yine de  Nevşehir'de gezilecek yerler  arasında kesinlikle ilk sıralarda bulunuyor.

Müzekart’ın geçerli olduğu Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde giriş ücreti 2019 itibarıyla 42 lira. Kapalı alan korkusu ve astım rahatsızlığı olanların girmesinin tavsiye edilmediği şehir, döneminin olduğu gibi bugünün de en mistik yapılarındandır diyebiliriz.