Nevşehir - Merkez - KENTİN HAVASI

Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir'de gezilecek yerler ve Nevşehir'de yapılacak şeyler hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

İklimin, doğa olaylarının, insanoğlunun ve hayvanların etkisiyle kendine özgü bir yapıya bürünmüş olan Nevşehir, sadece Türkiye’de değil, dünyada da ilgi çekici bir yer haline gelmeyi başarmış ve özellikle 1985 yılında Kapadokya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasından sonra bölge turizmi epey canlanmıştır. Şimdi size Nevşehir’de gezilecek yerler nerelermiş, anlatmaya çalışalım.

Nevşehir’in tarihi M.Ö. 7 binlere kadar gidiyor. Dolayısıyla bu bölgede karşılaşacağınız yapılar Hititler, Frigler, Asurlar, Persler, ve Roma, Selçuklu, Osmanlı gibi farklı kültür ve dönemlerin etkilerini taşımakta.

Nevşehir denilince hemen hemen hepimizin aklına Kapadokya gelir. Zaten Nevşehir’i de bu kadar meşhur yapan peri bacaları ve yeraltı şehirleridir. Kapadokya kelime anlamı Eski Pers Dili’nde Güzel Atlar Diyarı olarak geçiyor.

Şehir merkezinde Nevşehir Kalesi ve Nevşehir Kent Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Uçhisar’a geldiğinizde  Uçhisar Kalesi ’ne çıkarak burada çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz çünkü buradan hem Erciyes Dağı’nı hem de Hasan Dağı’nı görmek mümkün.

Nevşehir’in bir kasabası olan ve Ürgüp’e 5 km mesafede bulunan Ortahisar’da bölgenin en büyük peri bacası yapısı mevcut. Oldukça enteresan kilise ve manastırların bulunduğu Ortahisar’da meşhur Ortahisar Kalesi’ne çıkarak fotoğraf makinenizle çok güzel kareler çekebilirsiniz.

Nevşehir gezilecek yerler rotamızda  Derinkuyu Yeraltı Şehri  ve Kaymaklı Yeraltı Şehri diğer önemli duraklar. Sekiz katlı yapısıyla Derinkuyu Yeraltı Şehri bölgedeki en büyük yeraltı şehrini oluşturuyor. Derinkuyu’nun tarihi Asurluluara kadar uzanıyor ve bölge yüzyıllarca Romalı askerlerin zulmünden kaçan Hristiyanlar tarafından gizlenme ve barınma yeri olarak kullanılmış. Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni gördüğünüzde insanoğlunun hayal gücünün ve zekasının bir sınırı olmadığını görüyor ve adeta büyüleniyorsunuz.

Göreme Açık Hava Müzesi’nde 4. yüzyıldan günümüze ulaşan, volkanik kayaların oyma sanatıyla işlenerek şekillendirilmesiyle ortaya çıkan bina ve ibadet yerlerini görebilirsiniz. Ayrıca Göreme’ye gittiğinizde Güvercinlik Vadisi’ni de görmelisiniz. Vadi kesinlikle Nevşehir'de gezilecek yerler arasına girmeyi hak ediyor. Bölgede önceki çağlarda yaşayan insanlar zaman içerisinde güvercinlerin gübrelerinin yetiştirdikleri bitkiler üzerindeki faydasını görmeleriyle güvercin beslemek yaygın hale gelmiş. O yüzden de bölge Güvercinlik Vadisi olarak adlandırılıyor.

Zelve Vadisi’nde eski yapıları detaylı olarak inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Çavuşin’de ise kayaların içinin oyulmasıyla yapılmış evleri bulacaksınız. Yine aynı bölgede Avanos ile Göreme arasında yer alan Paşabağ Vadisi’nde bölgeye has peri bacaları ve yürüyüş parkurları bulunuyor. Eski dönemlerde bu bölgede rahip ve keşişler inzivaya çekildiklerinden dolayı Rahipler Vadisi veya Keşişler Vadisi olarak da adlandırılan Paşabağ Vadisi peri bacaları yönünde oldukça zengin bir yer.

Kapadokya Nevşehir arası 7 kilometre mesafede. Yani çok yakın. Kapadokya'da bulunan en meşhur peri bacaları  Üç Güzeller  olarak adlandırılıyor. Üç büyük kaya kütlesinin bölgedeki rüzgar, akarsu ve iklimin etkisiyle incelip kafalarında birer şapka varmışçasına şekil almış olmalarından dolayı görünüşleri biraz da mantara benziyor.  Ürgüp'ü gezmek  için geldiğinizde Ürgüp Kent Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca televizyonda izlediğimiz Asmalı Konak dizisinin çekildiği konak da Ürgüp’te Mustafapaşa bölgesinde yer alıyor ve burası da Nevşehir’de gezilecek yerler içinde en çok rağbet görenlerden.

Nevşehir'e gelmişken uğrayabileceğiniz bir diğer durak da Hacıbektaş ilçesidir. Hacıbektaş, Alevilik ve Bektaşilik geleneği açısından önemli bir nokta olduğu için kentin en çok ziyaret edilen ilçelerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Nevşehir’de gezilecek yerler dışında Balon Turları, Çanak Atölyeleri, ATV motor gezileri ve doğa sporları, at safarileri, bisiklet turları, lezzetli içeceklerle dolu Şarap Evleri'nde şarapları tatmak ve otantik Mağara Otelleri'nde kalmak gibi etkinlikler de çok eğlenceli ve heyecan verici. Nevşehir’e gittiğinizde eğer vaktiniz varsa mutlaka bu aktiviteleri değerlendirmelisiniz. Bölgeye uçakla gitmek isteyenler için de  Gülşehir 'deki Kapadokya Havalimanı’nın faal olduğunu belirtelim.

Nevşehir'e geldiyseniz aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir:

 Kayseri'de Gezilecek Yerler 

 Niğde'de Gezilecek Yerler