Nevşehir - Merkez - Tarihi Mekan

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi hakkında deneyimlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Uçhisar Kalesi  Nevşehir  merkeze 5 km mesafede bulunan Uçhisar’da yer alır. Volkanik patlama sonucu bölgeye yayılan lav kayalarının oyulmasıyla meydana getirilmiş olan Uçhisar Kalesi Kapadokya bölgesinin en yüksek ve en güzel seyir noktasıdır. Bölgede yer alan Erciyes Dağı’nı ve Hasan Dağı’nı aynı anda görebileceğiniz tek yerdir. Ayrıca Uçhisar Kalesi Kapadokya’daki en büyük peri bacası olması onu önemli kılan sebeplerin başında gelir.

Uçhisar Kalesi bölgedeki birçok yer gibi Roma döneminde Hristiyan halkın sığınma alanı olmuştur. Bünyesinde çokça oda, depo, mezar, sarnıç ve mahzen bulunmaktadır. Uçhisar Kalesi halk ağzıyla büyük olanına “Ağanın Kalesi” ve küçük olanına “Çavuşun Kalesi” denen iki peribacasından ibarettir.

Uçhisar, Selçuklulardan önceki beylikler döneminde farklı birkaç beyliğin sınırı ve “uç” noktası olmasından dolayı bu ismi almıştır. 1530 yılında bölgede yapılan nüfus sayımında popülasyon 3000 olarak tespit edilmiş ve arşiv kayıtlarına göre 1960’lı yıllara kadar kalenin içinde ve çevresinde yaşam sürüldüğü biliniyor. Uçhisar Kalesi ulaşım açısından gayet kolay bir noktada olup  Nevşehir  merkezden yarım saatte bir kalkan otobüsler vasıtasıyla gidilebilmektedir. Giriş ücretleri ise çok cüzi bir miktarda. Bize göre Uçhisar Kalesi Nevşehir’de gezilecek yerler arasına kesinlikle eklenmesi gereken bir uğrak noktasıdır.