Kütahya - Altıntaş - KENTİN HAVASI

Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı

Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı hakkında yorum yazabilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı'nın ve Kütahya'nın sembollerinden biri olan Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı Kütahya'nın Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepeçalköy muhitinde bulunur.

Anıttaki kitabede aynen şöyle yazar:

Doğuşu:

Atatürk 31 Ağustos 1922 günü muharebe sahasını gezerken şehitler arasında düşman topçu mermisinin açtığı çukura gömülmüş bir sancaktar görür. Aziz şehit, toprağın üstünde katılaşmış kolu ile sancağı dimdik tutmaktadır. Bu manzaradan duygulanan Başkomutan, savaş sonrasında yapılacak Meçhul Asker Anıtı için bunun sembol alınmasını emreder.

Yapılışı:

Mimar Hikmet ve Taşçı Kadri tarafından yapılan bu anıtın temeli 1924 yılında bizzat Atatürk tarafından büyük bir söylevle Zafertepe'de atılmış ve 1927'de törenle açılmıştır.

1964 yılında 220 sayılı yasa ile Zafertepe’ye yeni bir Zafer Abidesinin yapılması için yıkılmıştır. Üst makamlardan alınan müsaade ile Afyon Yurt İçi Batı Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Özveren tarafından 1979'da hakiki yeri olan bu tepe üzerinde yeniden inşa edilen abide, 30 Ağustos 1979 yılında milletimizin ziyaretine açılmıştır.

Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gezip gördüğünüz kent ve mekanlara dair yorumlarınızı yazabilirsiniz.