Trabzon - Trabzon - KENTİN HAVASI

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon Gezi Rehberi | Trabzon'da Görülmesi Gereken Yerler

Bu yazımızda sizlere Samsun’dan sonra Karadeniz’in en kalabalık şehri olan  Trabzon ’da gezilecek yerler hakkında birkaç tavsiyede bulunacağız. İstanbul takımları dışında ilk kez şampiyon olan Anadolu takımı Trabzonspor’a ev sahipliği yapan, yemyeşil doğası ve sıcakkanlı insanıyla Karadeniz’in göz bebeği olan Trabzon özellikle Karadeniz turuna çıkanlar için kesinlikle atlanmaması gereken bir uğrak yeri. Şimdi gelin Trabzon’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz noktalar nerelermiş hep birlikte bakalım:

Diğer şehirlerde olduğu gibi gezmeye ilk olarak kent müzesinden başlayabilirsiniz. Trabzon Müzesi yani diğer adıyla Kostaki Konağı 20. yüzyıl başlarında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından konut olarak kullanılmak üzere yaptırılmış. 1924’te Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım’a da ev sahipliği yapmış, 1927’de kamulaştırıldıktan sonra 2001 yılında müze olarak kullanılmaya başlamıştır. Müzede eki tunç çağından Urartu, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait birçok farklı buluntu sergilenmektedir. Zengin içeriğiyle Trabzon Müzesi Trabzon gezilecek yerler arasında olmayı hak ediyor.

Kentteki bir diğer önemli müze ise Trabzon Ayasofya Müzesi olarak kabul edilir. Latinler’in İstanbul’u işgali sonrası kaçan kraliyet ailesi tarafından 1250 ila 1260 yılları arasında manastır kilisesi olarak yaptırılan Ayasofya, 1584 yılından 1960 yılına kadar belli aralıklarla cami olarak kullanılmış, en son 1964’te müze haline getirilmiştir. Üçüncü ve son müze tavsiyemiz ise Ortahisar’da yer alan Atatürk Köşkü Müzesi.

Trabzon’da şehrin en yüksek noktasını Trabzon Kalesi teşkil etmekte. İlk olarak MÖ 2000’li yıllarda yapıldığı tahmin edilen kale, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli onarım ve geliştirmeler geçirmiştir. Tabakhane Vadisi ve Zağnos Vadisi arasında inşa edilmiş olan Trabzon Kalesi Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere toplam üç kısımdan meydan gelmiş.

Sanırız Trabzon’un tarihi yapılarının en bilineni Sümela Manastırı. Yapılış tarihinin MS 375 yılın kadar gidebileceği tahmin edilen Sümela Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Sümela Manastırı içersinde Adem ve Havva’nın Yaratılışı, Tanrı’nın Emri, Cebrail ve Mikail ile Meryem Ana’nın temsili tarzında freskler barındırır. Trabzon’daki bir diğer önemli mastır ise Vazelon Manastırı’dır.

Trabzon’da gezilecek yerler hakkında konuşup da Akçaabat’ta yer alan Orta Mahalle’yi anlatmadan geçmeyelim. Akçaabat Belediyesi’nin de desteği ile arnavut kaldırımlı taş sokakları, ahşap evleri, çeşmeleri ve havasıyla tam bir nostaljik ortam yaratılmış. Film ve belgesellerde görmeye alıştığımız Osmanlı dokusunu teneffüs etmek için Akçaabat Orta Mahalle bölgesini ziyaret edebilirsiniz.

Tabi Karadeniz'in bu güzel kenti hakkında bu kadar konuşup da Trabzon Uzungöl hakkında bilgi vermemek olmaz. Bundan birkaç yıl öncesine kadar pek fazla keşfedilmemiş olan  Uzungöl  ne yazık ki popülerizmden nasibini almış. Maalesef eski doğal güzelliğinin bir kısmı beton binalarla kaplanmış. Yine de daha fazla betonlaşmadan Uzungöl’ü ziyaret edip eşsiz doğasını ve manzarasını görmenizi tavsiye ediyoruz. 60’tan fazla endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Uzungöl Trabzon mesafesi yaklaşık olarak 100 km.

Doğası ve yeşili meşhur Trabzon gezilecek yerler arasında elbette Altındere Vadisi Milli Parkı da bulunuyor. Yukarıda bahsettiğimiz Sümela Manastırı’nı da içinde barındıran Altındere Milli Parkı bakanlık tarafından 1987 yılında milli park ilan edilmiştir. Son olarak çeşitli festival ve şenliklerle de bilinirliği artan Trabzon’daki yaylar şunlar: Akçaabat-Karadağ Yaylası, Araklı-Pazarcık Yaylası, Araklı-Yeşilyurt-Yılantaş Yaylası, Çakırgöl Yaylası.

Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gezip gördüğünüz kent ve mekanlara dair yorumlarınızı yazabilirsiniz. Trabzon’da gezilecek yerler hakkında bizim tavsiyelerimiz şimdilik bu kadar. Ayrıca şu başlıklar da ilginizi çekebilir:

 Gümüşhane’de Gezilecek Yerler 

 Sivas’ta Gezilecek Yerler