Sivas - Merkez - KENTİN HAVASI

Sivas'ta Gezilecek Yerler

Sivas'ta gezilecek yerler, Sivas gezi rehberi

Türkiye’nin en büyük ikinci yüz ölçümüne sahip şehri olan Sivas hem tarihi hem de doğal güzellikleri açısından gidip görmeyi hak eden oldukça fazla noktaya sahip. Yolunuz Sivas’a düşerse Sivas’ta gezilecek yerler başlığı altında anlattığımız bu yerleri görmenizi tavsiye ederiz.

İlk olarak, Kurtuluş Savaşı’mızın başlangıç aşamasında Sivas Kongresi’nin düzenlendiği bina bugün Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak hizmet vermektedir. O döneme ait eşya ve gereçleri müzeyi ziyaret ederek görebilirsiniz.

Sivas’ın sembolü olan Çifte Minareli Medrese taç kapısı ve taç kapı üzerinde bulunan iki minaresiyle kendine has bir tasarım ortaya koyar. İlhanlılar döneminde yapılan medrese halen birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Öte yandan Selçuklu Devleti döneminde tıp eğitimi verilen Şifahiye Medresesi Sivas’taki bir diğer önemli tarihi eserdir. Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan Divriği Ulu Cami ise 1985’te UNESCO Kültür Mirası listesine alınmış olan önemli yapıtlarımızdandır.

Sivas’ın Gemerek ilçesi bölgesinde yer alan Sızır Şelalesi misafirlerine sunduğu iç açıcı atmosferi ve manzarasıyla harika bir doğa güzelliği teşkil ediyor. Sivas'ta gezilecek yerler içine burayı da dahil edebilirsiniz.

Tüm bunlar dışında Sivas’a yolunuz düşerse Gökpınar Gölü Şuğul Vadisi, Gök Medrese, Eğriçimen Yaylası ve Kangal Balıklı Kaplıcası gibi doğal ve tarihi güzelliklerimizi ziyaret edebilirsiniz. Sivas’ta gezilecek yerler arasında sizin de tavsiye ettiğiniz mekanlar varsa burada paylaşabilirsiniz.