İstanbul Avrupa - Beyoğlu - KENTİN HAVASI

Mısır Apartmanı / İstiklal Caddesi

MISIR APARTMANI

📌 İstiklal caddesi üzerinde Galatasaray Meydanı’ndan Tünel’e doğru giderken sol kolda numara 163’tedir.

📌 1910 yılında; Hovsep Aznavuryan tarafından, Art Nouveau mimari akımdan esinlenerek yapılmış. 

📌 Mısır Prensi  Abbas Halim Paşa; ünlü Ermeni mimar Hovsep Aznavuryan‘dan İstanbul’un gözde mekanı Pera’da kışlık bir konak yapmasını ister. Aznavuryan’da Abbas Halim Paşa’nın ailesi ile birlikte yaşayabileceği görkemli 6 katlı bir konak yapar.

📌 1910 yılında Abbas Halim Paşa, binayı özel bir konak olarak yaptırır ama paşa 1934’te ölünce, varisleri konağı katların kiralandığı bir apartmana dönüştürür. Bundan sonra da apartmana dönemin ünlü kişileri yerleşmeye başlar.

📌 Şair- yazar Mithat Cemal Kuntay, Ulusal marşımızın da yazarı Şair Mehmet Akif Ersoy ( Apartmanın 2. katında kaldığı dairesinde vefat etmiştir), Reuven Shiloah (İsrail dışişlerinde görevli bir memurdur), Sami Günzberg’in ( Mustafa Kemal Atatürk’ün dişçisi ) muayenehanesininde bu apartmanda olduğu bilinir. Cumhuriyet döneminde bir katının Galatasaray İktisat ve İşletmecilik Yüksek okulu olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bunun dışında TBMM’ nin 17. Başkanı Hüsamettin Cindoruk apartmanın bir dairesini özel ofisi olarak kullanmıştır.

📌 Günümüzde apartmanın çeşitli katlarında restaurantlar, tiyatrolar, sanat galerileri, lokaller, dernekler, çalışma ofisleri, barlar ve mağazalar bulunmaktadır.