Nevşehir - Ürgüp - KENTİN HAVASI

ÜRGÜP GEZİLECEK YERLER

Ürgüp gezilecek yerler , Ürgüp'te gezilecek yerler ve Ürgüp'te yapılacak şeyler hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

ÜRGÜP GEZİLECEK YERLER

 Nevşehir'de gezilecek yerler in başında gelen Ürgüp merkeze 20 km mesafede olup şehrin çok kalabalık olmayan bir ilçesidir. Kentin nüfusu pek fazla olmasa da yılın her döneminde yoğun turist alır. Ürgüp’ün eski adı tarih kitaplarında Ossiana olarak geçer. Selçuklular döneminde önemli bir ticaret merkezi olan ilçe, jeomorfolojik özelliklere sahip yeryüzü şekilleriyle birçok mağara otel ve restorana sahiptir. Gittiğinizde Ürgüp merkezde gezerken peri bacalarını göremeyeceksiniz fakat Ürgüp’ün biraz dışına çıktığınızda Kapadokya’nın en müthiş peri bacaları olan  Üç Güzeller ’i görebilirsiniz. Bu müthiş peri bacası örnekleri Üç Güzeller’in evi olarak adlandırılan Ürgüp gezilecek yerler arasında ilk sırayı alır.

Ürgüp’ün merkezine gittiğinizde küçük fakat sevimli bir müze olan Ürgüp Kent Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Burada Ürgüp’te denizin olduğu zamanlardan kalma deniz fosillerinden tutun da Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine kadar birçok farklı döneme ait kalıntılar sergilenmekte. Etnografik ve arkeolojik eserlere ilgi duyuyorsanız kısa sürede gezebilirsiniz.

Eğer Karamanoğulları döneminden kalma görkemli taş işçiliğine şahit olmak isterseniz 18 km uzaklıkta bulunan Damsa Köyü’ndeki Taşkınpaşa Külliyesi’ni inceleyebilirsiniz. Ayrıca Ürgüp’ün yaklaşık 6 km kuzeyinde, Damsa Vadisi’nde yer alan Sarıhan Kervansarayı’nı ziyaret ederek Selçuku dönemine ait mimarinin en güzel örneklerinde biriyle karşılaşabilirsiniz. 1249 yıılnda Selçuklu hükümdarı II. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılan Sarıhan Kervansarayı kesinlikle Ürgüp’te gezilecek yerler arasına dahil edilmelidir.

Tüm bölgeyi ayaklarınızın altındaymışçasına izlemek isterseniz Ürgüp’ün en yüksek noktası olan Temenni Tepesi’ne çıkabilir ve burada süper fotoğraf kareleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca Temenni Tepesi’nde Selçuklu hükümdarı Kılıçarslan adına bir de türbe bulunmaktadır. Temenni Tepesi’ne 500 m uzaklıkta bulunan Kadı Kalesi ise Kapadokya bölgesindeki en büyük yerleşim yeridir ve kesinlikle Ürgüp gezilecek yerler arasındadır.

Ürgüp’e 5 km mesafede olan Mustafapaşa (eski adıyla Sinasos) bölgenin en önemli turizm merkezlerinden bir diğeridir. Mustafapaşa Ürgüp gezilecek yerler içinde şunları sayabiliriz: Konstantin ve Helena Kalesi, Mehmet Şakir Paşa Medresesi, Aziz Nikalaos Manastırı, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi ve Aziz Grigorios Kilisesi.

Kentin Yeşilöz köyünde bulunan Ürgüp Aziz Theodoros Trion Kilisesi yani bilinen diğer adı ile Üzümlü Kilise de bölgedeki önemli tarihi yapılardan biridir. Üzümlü Kilise Ayastefanos Antlaşmasına göre savaş tazminatı olarak Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmış ve 1858’de hizmete açılmıştır. Kilise kapısını çevreleyen kemerdeki üzüm işlemelerinden dolayı halk tarafından Üzümlü Kilise olarak bilinen eser, kubbe altında merdiven kullanarak çıkılabilen bir galeri bulundurmasıyla böldegei diğer kiliselerden farklılık gösterir. Tarihi önemi ve görkemiyle kesinlikle Üzümlü Kilise Ürgüp’te gezilmesi gereken yerler rotanızda yer almalıdır.

Ayrıca Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz’in başrollerini paylaştığı dizinin çekildiği Asmalı Konak da Mustafapaşa Ürgüp’te bulunuyor. Cüzi bir miktar ödeyerek bu konağı da gezebilirsiniz. Hemen yanında da meşhur Turasan Şarap Fabrikası’nı göreceksiniz.

Diğer taraftan Ürgüp’te tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Pancarlık Vadisi’ne, kiliseleri görmek istiyorsanız bunların çokça bulunduğu Üzengi Vadisi’ne (Gomeda), güneşin batışını izlemek istiyorsanız Kızılçukur Vadisi’ne ve peri bacalarının tipik örneklerini görmek üzere Pembe Vadi’ye gidebilirsiniz.

Ürgüp’te her sene düzenli olarak Eylül aylarında Ürgüp Bağ Bozumu Şenlikleri yapılır. Üzüm yetiştiriciliğini merak ediyorsanız, üzümün bağlardan sofranıza kadar olan yolculuğunu görüp bağından üzüm yemek istiyorsanız bu festivali kaçırmamalısınız.

Ürgüp ilçe merkezine 1 km mesafede bulunan Ortahisar’ı ziyaret ederek de bölgenin en az zarar görmüş kilise ve manastır gibi mimarlık eserlerini ve yaklaşık 50 m yükseklikteki Ortahisar Kalesi’ni inceleyebilirsiniz.

Ürgüp gezilecek yerler hakkında bizim söyleyeceklerimiz şimdilik bunlar. Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gördüklerinizi anlatmaya başlayabilirsiniz.