Kars - Merkez - KENTİN HAVASI

Kars'ta Gezilecek Yerler

Kars Gezi Rehberi

Ülkemizin kuzeydoğusunda yer alan  Kars  kenti Anadolu’nun Kafkaslar bölgesine açılan kapısı olma özelliği taşırken, Doğu Ekspresi’nin popülerleşmesiyle adından daha çok söz ettirmeye başlamış durumdadır. Kar havasını ve kış turizmini sevenler için bulunmaz nimet olan Kars’a özellikle kış mevsiminde bölgenin karla kaplı olduğu aylarda gitmenizi öneririz. Bu yazımızda Kars’ta gezilecek yerler içinden sizin için seçtiklerimiz şunlar:

Şehri kuşbakışı izlemek ve fotoğraflar çekmek isterseniz 1153 yılında inşa edilmiş olan Kars Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Kars Kalesi, Timur orduları tarafından 1386’da yıkıldıktan sonra Lala Mustafa Paşa döneminde 1579’da yeniden inşa edilip etrafına külliye, köprü, cami ve hamamlar da eklenmiş. Bu arada şehir merkezinde iken birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan kente ait Kars Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Ani Antik Kenti yani diğer adıyla Ani Harabeleri Ermenistan sınırında yer alıyor. Ani, 10. yüzyılda Ermeni Pakraduni Hanedanlığı tarafından başkent olarak kullanılmış bir şehir. Buradaki kalıntıları gördüğünüzde, hele ki kış ayında gitmişseniz, bundan 1000 sene evvel bölgede yaşayan insanların yoğun kar ve şiddetli kış şartlarına nasıl ayak uydurduklarına şaşırıp kalıyorsunuz. Ani Harabeleri Kars’ta gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir durak noktası.

 Sarıkamış ’ta bulunan Sarıkamış Şehitliği Kars’a ve özellikle Sarıkamış ilçesine gelirseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir anıt. 1. Dünya Savaşı esnasında Ruslara karşı yapılan harekatta ne yazık ki 90 bin askerimizi soğuktan dolayı kaybetmemiz hepimizin malumudur. Bu harekatta şehit olmuş olan Sarıkamış Şehitleri her yıl düzenlenen etkinliklerle ilçede ve tüm Türkiye’de şükran ve minnetle anılmaya devam ediyor. Diğer yandan ilçede yer alan  Sarıkamış Kayak Merkezi  dünyada Alp Dağları dışında kristal kar özelliği taşıyan kar yapısıyla Türkiye’deki ve dünyadaki emsallerinden ayrılır ve kış turizmi adına iyi bir alternatif oluşturur. Mutlaka gidiniz.

Kars’ta gezilecek yerler arasında en güzellerinden birisi de bir doğa harikası olan Kuyucuk Kuş Cenneti diyebiliriz. Yaklaşık 250 kuş türüne ev sahipliği yapan ve göç yolları üzerinde bulunan 13 metre derinliğindeki göl, Kafkasya-İran-Anadolu biyolojik çeşitliliğinin kesişim noktasında yer alır. İsmini ise Kars şehir merkezine 36 km mesafede bulunan Arpaçay ilçesine bağlı Kuyucuk Köyü’nden alıyor.

Bölgedeki tarihi mekanların bir diğeri olan Havariler Kilisesi (Kümbet Camii) 932-937 tarihleri arasında Bagratlı Kral Abas tarafından inşa ettirilmiş. 1064’te Kars’ın Selçuklular tarafından fethedilmesiyle beraber camiye dönüştürülmüş. Aynı şekilde Büyük Katedral (Fethiye Camii) Rusların bölgeye hakim olduğu 40 senelik dönemde kilise olarak inşa edilmesine rağmen tıpkı Havariler Kilisesi gibi sonradan camiye çevrilmiştir. Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı ise Osmanlı-Rus Harbi esnasında komuta karargahı olarak kullanılmış muhteşem bir Osmanlı dönemi eseri.

İnanç turizmi konusuna ilgi gösterenler için Ebul Hasan Harakani Türbesi’ni tavsiye ediyoruz. Türbe 1033’te Selçukluların Anadolu’ya girişi esnasında şehit düşen bir İslam âlimine ait. Kars Harakani Havaalanı’na da ismini veren Harakani aynı zamanda Mevlana, Yesevi ve Nakşibendi gibi âlimlerin de manevi hocası olarak biliniyor. Türbe, aynı isimli Ebul Hasan Harakani Camii bahçesinde yer almakta. Hrakani’ye verilen önemi Kars’ta gezilecek yerler hakkında araştırma yaptığınızda sık sık gördüğünüz Harakani isimli mekanlardan anlayabilirsiniz.

Son olarak Çıldır Gölü Kars bölgesinde tanık olabileceğiniz bir diğer doğa harikası. Kışın buz tutan gölde, buzun testereyle kesilmesi suretiyle yapılan balık avcılığını gözlemleyip kendiniz de tecrübe edeceğiniz gibi, aynı zamanda göl kenarında bulunan restoranda gölde tutulmuş balıklardan da taze bir biçimde tüketebilirsiniz. Kars’ta gezilecek yerler için planınızı yaparken eğer bütçeniz uygunsa yapılacaklar listenize meşhur Kars Kazı’nı da eklemelisiniz. Özellikle kışın gidenler için Kars Kazı kesinlikle eşsiz bir lezzet deneyimi olacaktır.

Kars’ta gezilecek yerler arasından ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz uğrak noktaları şu an için bu kadar. Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gördüklerinizi anlatmaya başlayabilirsiniz. Bu arada Doğu Anadolu Bölgesi’nde gezmek için planlar yapıyorsanız belki şu başlıklar da ilginizi çekebilir:

 Van’da Gezilecek Yerler 

 Hakkari’de Gezilecek Yerler 

 Midyat’ta Gezilecek Yerler