Van - Van - KENTİN HAVASI

Van'da Gezilecek Yerler

Van Gezi Rehberi | Van'da Görülmesi Gereken Yerler

Doğu Anadolu’nun büyük şehirlerinden biri olan  Van , bugüne kadar birçok medeniyete tanıklık etmiş köklü tarihi olan bir kent. Gün geçtikçe gelişen ekonomisi ve büyüyen nüfusuyla doğudaki öğrenci ve genç çalışanların da gözdesi haline gelmiş durumda. Kış mevsimi geldiğinde uzunca bir süre beyaza bürünen Van’da her mevsiminse ayrı bir güzelliği var. Meşhur Van kahvaltısını yapmaya bölge kentlerinden gelenler olduğu gibi İstanbul’dan kalkıp uçakla gelerek  Van kahvaltısı  yaptıktan sonra geri dönenlerin olduğunu da duymuşsunuzdur. Diğer taraftan Van Ekspresi de yine gençler tarafından son yıllarda oldukça fazla rağbet görmekte. Eğer yeterince vaktiniz olacaksa geldiğinizde size rehberlik edebilmesi açısından Van’da gezilecek yerler tavsiyelerimizi açıklamaya başlayalım şimdi:

Şehri gezmeye ilk olarak merkezde bulunan Van Müzesi’nden başlayabilirsiniz. Urartu medeniyetine ev sahipliği yapmış olan şehirdeki kazılarda ortaya çıkarılan birçok tarihi buluntu ile etnografik ve arkeolojik eser Van Müzesi’nde sergilenmeye devam ediyor. Burada bir parantez açalım. Müzeye gidiş veya dönüşte Van Cumhuriyet Caddesi’nden geçeceksinizdir. Dilerseniz buradaki mekanlara ya da Van Çarşısı’na uğrayabilir; yeme, içme, hediyelik eşya alma aktivitelerini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer yandan Van Kalesi, şehir merkezindeki en önemli tarihi yapıların başında geliyor. Urartulara başkentlik yapan Van Kalesi’ne minibüslerle ulaşabilir, zirveye çıkığınızda görkemli manzaranın fotoğrafını çekerek ânı ölümsüzleştirebilirsiniz. Van’a yaklaşık 60 km mesafedeki Hoşap Kalesi de yine Urartulardan kalma bölgedeki önemli kalelerden biri.

Van Kalesi’nin güneyinde yer alan Eski Van Şehri de bölgede görmek isteyebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Her ne kadar bugün Eski Van harabe hale gelmiş olsa da Birinci Dünya Savaşı’na kadar kentte büyük bir nüfusu oluşturan Türk ve Ermeni halk birlikte yaşıyordu. Eski Van Şehri bu tarihi önemine binaen Van gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz düşündüğümüz bir durak.

Kentteki bir diğer önemli kale ise Çavuştepe Antik Urartu Bölgesi’nde yer alan Çavuştepe Kalesi. Yukarı Kale ve Aşağı Kale olmak üzere iki kısımdan oluşan Çavuştepe Kalesi bölgesinde 1960 senesinden beri kazı çalışmaları devam etmektedir. Yapılış tarihi M.Ö. 8. Yüzyıla kadar giden Çavuştepe Kalesi Van merkeze yaklaşık 25 km mesafede bulunuyor ve kesinlikle Doğu Anadolu’da gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Van'daki Müslüman-Türk eserlerini incelemek isteyen kent sakinlerine Van merkezde yer alan Kaya Çelebi Camisi ile Mimar Sinan’ın bir eseri olan Hüsrev Paşa Cami ve Gevaş’ta bulunan Halime Hatun Kümbeti’ni ziyaret etmelerini öneriyoruz. Eserlerin mimarilerindeki incelik ve yüzyıllara meydan okuyan duruşlarıyla bizi olduğu gibi sizleri de kendilerine hayran bırakacaklarını tahmin ediyoruz.

Kiliselerden ise Varak Surp Haç Manastırı yani bilinen adıyla Van Yedi Kilise şehrin önemli tarihi yapıları arasında yer alıyor. Merkeze bağlı Yukarı Bakraçlı köyünde yer alan Yedi Kilise yedi farklı yapı ve kilisenin zamanla birbirine eklenmesiyle bu adı almış. En eski bölümü 8. yüzyılda inşa edilmiş olan Van Yedi Kilise zaman içersinde oldukça tahribat almış ve beli bölümleri yıkılmıştır. Bölgedeki bir diğer kilise ise Adır Adası’nda bulunan Adır Kilisesi’dir.

Gelelim Van kedisine… Van kedisinin hem ülkemizde hem de dünyada ne kadar meşhur olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir gözü turkuaz diğer gözü kehribar renginde olmasıyla öne çıkan Van kedisi türünün korunması, devamının sağlanması ve tanıtımı için çok güzel bir proje düşünülmüş: Van Kedisi Evi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü sınırları içinde yer alan Van Kedisi Evi yönetici ve bakıcıları dışında her gün birçok ziyaretçi kabul ediyor. Hayvanları ve gezmeyi sevenler Van Kedisi Evi’ni mutlaka Van’da gezilecek yerler arasına dahil etmeliler.

Van gezi rehberi içeriğimizde sırada Van’ın tabiat güzellikleri var. Van Gölü’nün Türkiye’nin en büyük gölü olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. Volkanik bir set gölü olan Van Gölü’nün suyu tuzlu-sodalı olduğu için biyolojik çeşitlilik de sınırlı kalıyor. İki tür balığın yaşadığı gölde halkın bir kesimi inci kefali ile balıkçılıktan para kazanıyor. Şehre gittiğinizde mutlaka Van Gölü’nün uçsuz bucaksız maviliklerinde fotoğraf çekinmelisiniz. Bu arada Van Gölü’nün güneyinde yer alan Akdamar Adası da kentin önemli doğal güzellikleri arasında yer alıyor. Akdamar Kilisesi’ne ev sahipliği yapan adaya şehir merkezinden kalkan Gevaş minibüslerine binip adaya giden teknelerin bulunduğu liman üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bölgedeki bir diğer göl de Erçek Gölü’dür.

Van’ın Muradiye ilçesine bağlı Karahan köyü yakınlarında bulunan Muradiye Şelalesi de ihtişamı, havası ve eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini büyüler. Yaklaşık yüksekliği 50 metre olan Muradiye Şelalesi kışın donmasına rağmen yaz aylarında piknik ve kamp yapmak için uygun bir nokta. Hemen ileride, Muradiye Şelalesine 5 km mesafede ise Şeytan Köprüsü yer alıyor. Söylentilere göre ilk inşa edildiğinde çok dar olan köprüden çok fazla düşüp ölen insan olduğu için adı Şeytan Köprüsü olarak kalmış. Şelalenin güzelliğini görmek ve doğayla baş başa vakit geçirmek istiyorsanız Muradiye Şelalesi’ni Van'da görülmesi gereken yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Son olarak Van Peri Bacalarından bahsedelim. Kapadokya Peri Bacaları hepimizin bildiği güzellikler olsa da Vanadokya’yı herkes duymamıştır muhtemelen. İşte Van’ın Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar köyünde yer alan ve kimilerince Vanadokya olarak adlandırılan Yavuzlar peribacaları da tıpkı Kapadokya’daki peri bacaları gibi dört mevsim insanı büyülemeye devam ediyor. Doğanın kendi elerliye yarattığı bu yapılar karşısında etkilenmemek gerçekten elde değil.

Bu yazımızda sizlere mümkün olduğunca Van’da gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gördüklerinizi anlatmaya başlayabilirsiniz.

Van’da gezmek için araştırmalar yapıyorsanız belki şu başlıklar da ilginizi çekebilir:

 Hakkari’de Gezilecek Yerler 

 Midyat’ta Gezilecek Yerler