Eskişehir - Eskişehir - KENTİN HAVASI

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir'de gezilecek yerler, Eskişehir gezi rehberi

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Bünyesindeki üniversitelerin mezun olmuş ve devam eden toplam öğrenci sayısından dolayı Öğrenci Şehri olarak da bilinen  Eskişehir  Türkiye’nin yaşaması en mükemmel kentlerinden biridir. Aynı zamanda  Ankara ,  İstanbul ,  Kocaeli ,  Bursa  gibi büyük şehirlere yakınlığı ve ülke genelinde sahip olduğu ticari potansiyeli sayesinde ekonomiye büyük katkı sağlaması, 1 milyona dayanan nüfusu ve iç ferahlatıcı sokak ve mekanlarıyla Eskişehir gerçekten görülmeyi hak ediyor. Şimdi kısaca Eskişehir'de gezilecek yerler nerelermiş, bir bakalım:

Eskişehir’in ilk kurulduğu bölge olan Odunpazarı Evleri UNESCO Tarih Mirası Listesi’ndedir. Buralarda fotoğraf çekebilir, ayrıca  Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi , Nallıhan Lületaşı Çarşısı ve Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Trafiğe kapatılmış bir cadde olan Doktorlar Caddesi’nde yürüyebilirsiniz. Önceleri bu caddede birçok doktor muayenehanesi bulunduğundan dolayı caddeye bu isim verilmiş. Buradan ilerleyerek Porsuk kenarına indiğinizde Adalar denilen bölgede uygun bir yerde oturup manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. İsterseniz buradaki gondollara binip gezinizi devam da ettirebilirsiniz.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir ilinde bulunan birçok parktan belki de en çok dikkat çekeni. Parka giriş ücretsiz ancak içindeki her bir bölüm ayrı ayrı ücretlendirilmiş. Sazova içindeki bölümlerden bazıları: Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Sabancı Uzay Evi ve Hayvanat Bahçesi. Ayrıca ETİ Sualtı Dünyası’ndaki akvaryum tüneli de gerçekten görülmeye değer. Yani kısacası Sazova Parkı çocuklarla vakit geçirilebilecek harika bir yer. Bu yüzden özellikle çocuklu ailelere Eskişehir’de gezilecek yerler listesine mutlaka Sazova Parkı’nı da eklemelerini tavsiye ediyoruz.

Eskişehir’deki bir başka önemli park da Kentpark. İçerisindeki Türkiye’nin ilk yapay plajı ile yüzme havuzları ve heykelleriyle vakti olanlar için uğramaya değecek bir nokta.

Eskişehir tarihi eserler bakımından da önemli eserlere ev sahipliği yapan bir kent. Osmanlı Devleti döneminde 1526 yılında yaptırılan Kurşunlu Cami ve Külliyesi’nin şehrin başta gelen tarihi yapıları arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. Diğer taraftan eskiden han olarak kullanılmış olan Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nda günümüzde hediyelik eşyalar satılıyor. Eskişehir lületaşı işlemeli tesbih ve diğer süs eşyalarından almak için Atlıhan’a uğrayın. Kentten ayrılmadan önce hediyelik eşya almak isteyenler için Atlıhan Eskişehir gezilecek yerler listesine eklenebilecek uygun bir nokta.

Uçaklara ve havacılık sektörüne ilgi duyanlar için Eskişehir Havacılık Müzesi çok ideal bir yer. 1998 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından hizmete açılmış olan müzede sivil ve askeri tipte irili ufaklı birçok uçak görmeniz mümkün. İçinde bir adet askeri hava üssü de bulunduran Eskişehir’de Havacılık Müzesi açmak oldukça isabetli bir karar olmuş.

2007 yılından beri halka açık olan Eskişehir Cam Sanatları Merkezi aynı zamanda Türkiye’nin ilk cam müzesi. Müzede cam sanatının yerli ve yabancı sanatçıların elinden çıkmış ilginç eserlerini göreceksiniz.

Türkiye’nin ilk yerli üretim otomobili olan Devrim Arabası’nı ve ilk yerli üretim lokomotifi olan Karakurt’u görmek istiyorsanız Eskişehir Garı’na gitmelisiniz. Devrim Arabası, garın ilerisinde Tülomsaş Fabrikası bölgesinde sergileniyor. Eskişehir gezilecek yerler nerelerdir diye soranlar için Devrim Arabası’nı da muhakkak ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz.

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinden geçerken 16 bölümden oluşan Battal Gazi Külliyesi’ni inceleyebilirsiniz.

Bir kısmı  Afyonkarahisar  ve Kütahya’ya da uzanan Frig Vadisi’ni ziyaret etmek istiyorsanız Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine gidebilirsiniz. Kapadokya’daki gibi balon turizmi buralarda da boy göstermeye başlamış ve gezerken göreceğiniz oyma evler ile Aslanlı Mabed ve Gerdekkaya gibi yapılar sizi büyüleyecektir.

Bu yazımızda Eskişehir’de gezilecek yerler listesinin bir kısmına yer verebildik. Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gezip gördüğünüz kent ve mekanlara dair yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Eskişehir'den sonra gezmek için vaktiniz olacaksa şu başlıklar da ilginizi çekebilir:

 Kütahya'da Gezilecek Yerler 

 Afyon'da Gezilecek Yerler