Balıkesir - Balıkesir - KENTİN HAVASI

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir Gezi Rehberi | Balıkesir'de Mutlaka Görmeniz Gereken Noktalar

Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’ndeki şehirlerimizden olan  Balıkesir  sahip olduğu potansiyel altyapı ve turizme sağladığı katkıyla her geçen gün daha fazla ziyaretçiyi kendine çekmektedir. Höşmerim tatlısı ile meşhur olan Balıkesir’de gezilecek yerler nerelermiş bir bakalım:

Balıkesir’i gezmeye ilk olarak Koca Saat olarak bilinen Balıkesir Saat Kulesi’nden başlayabilirsiniz. Buradan da Balıkesir Kuva-yı Milliye Müzesi’ne geçerek Kurtuluş Savaşı esnasında Kuva-yı Milliye heyetinin karargah olarak kullandığı binayı ve o döneme ait tarihi eserleri görebilirsiniz. Şehir merkezinde gezmek isteyebileceğiniz diğer yerler arasında Yıldırım Camisi, İlk Kurşun Tepesi ve Zağnos Paşa Camisi’ni sayabiliriz.

Burhaniye – Behramkale (Assos) yolu üzerinde bulunan Antandros Antik Kenti her yıl Balıkesir’de yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği tarihi bir şehir. Zamanının önemli ticaret merkezlerinden biri olduğu düşünülen Antandros Antik Kenti’nin M.Ö. 10. yüzyılda kurulduğu değerlendiriliyor. Balıkesir sınırları içinde yer alan diğer antik kentlerden Adrmytteion Antik Kenti M.Ö. 6. yüzyıla, Daskyleoin Antik Kenti M.Ö. 7. yüzyıla tarihlendirilirken Bandırma-Erdek karayolu yakınlarında bulunan Kyzikos Antik Kenti’nin tarihinin M.Ö. 6 binli yıllara kadar gidebileceği değerlendiriliyor.

Balıkesir gezilecek yerler arasında Cunda Adası adeta son yılların yükselen yıldızı. Instagram’ın yaygınlaşması, adanın şirin mekanları ve buraya ziyaretlerin her gün daha da artıyor olması Cunda Adası’nı oldukça popüler hale getirmiştir. Cunda Adası’nda yeme, içme ve eğlence yerlerinde vakit geçirebileceğiniz gibi Ayışığı Manastırı ve Rahmi M Koç Müzesi gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Balıkesir’de turistlerin ilgisini çeken diğer adalar ise Cunda yakınlarındaki Pınar Adası, Poyraz Adası, Kara Adası ve Erdek ilçesine bağlı olan Paşalimanı Adası.

Sarımsaklı Plajı ise bir başka doğal yapı. Adını bina yapımında da kullanılan bölgedeki sarımsak şeklindeki taşlardan alan Sarımsaklı Plajı Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin Küçükköy beldesi sınırlarında yer alır. Türkiye’deki en eski plajlardan biri olarak kabul edilen Sarımsaklı Plajı, üzerinize yapışmayan kumu ve mavi deniziyle her yaz misafirlerini cezbetmeye devam ediyor. Tabi eğer Ayvalık tarafına giderseniz belki ilçedeki Saatli Cami’yi de görmek isteyebilirsiniz. 19. yüzyılda kilise olarak inşa edilen cami 1928 yılında camiye dönüştürülmüş.

Balıkesir’deki bir diğer tabiat güzelliği de Değirmen Boğazı. Yemyeşil ağaçları ve huzur veren su sesiyle ailenizle birlikte burada piknik yapabiliyorsunuz. Arabayla girişler ise ücrete tabi tutuluyor.

Tabi Balıkesir’de gezilecek yerler arasında bu kadar doğal güzellikten bahsedip de Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan doğa temalı Kazdağı Milli Parkı’ndan bahsetmemek olmaz. Karasal iklim ile deniz havasının, dağ sıraları ile kanyonların birbirine karıştığı Kaz Dağı bölgesinden ismini alan Kazdağı Milli Parkı içerisinde meşhur Sarıkız efsanesinde adının geçtiği iddia edilen kişinin mezarı da yer alıyor.

Bölgedeki bir diğer milli park ise Manyas Gölü’nün kuzeydoğusunda bulunan Bandırma Kuş Cenneti. Onu özel yapan şey ise her yıl yaklaşık 250’den fazla kuş türüne, 2-3 milyon civarında kuşa ev sahipliği yapması. Türkiye’nin en küçük milli parkı olan kuş cennetinde her yıl düzenli olarak festival de düzenleniyor. Gördüğünüz gibi gezilecek yerler Balıkesir sınırlarında hem göze hitap ediyor hem de oldukça doğal. Tüm bunların dışında Balıkesir’de şu festivallere de katılmak isteyebilirsiniz: Zeytinli Rock Festivali, Ayvalık Kültür ve Sanat Günleri, Uluslararası Ayvalık Film Festivali.

Balıkesir’de gezilecek yerler içinde sizin için seçtiğimiz durak noktaları bunlardı. Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gördüklerinizi anlatmaya başlayabilirsiniz.

Bu arada Balıkesir’de gezdikten sonra gezmeye devam edecekseniz ve zamanınız da varsa şu başlıklar ilginizi çekebilir:

 Kütahya’da Gezilecek Yerler 

 Tekirdağ'da Gezilecek Yerler