Zonguldak - Merkez - Kent Olay

DSİ’DEN EREĞLİ’YE MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYU

DSİ’DEN EREĞLİ’YE MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYU

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Zonguldak iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

İzmir ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Zonguldak’ta 1 Adet İçme Suyu Arıtma Tesisi İnşa Ettik

Son 17 yılda DSİ tarafından Zonguldak ilimize çok önemli yatırımlar yapıldı. Zonguldak Ereğli ilçesine 1 Adet İçmesuyu arıtma tesisi inşa ederek Bölge halkına menba kalitesinde içme ve kullanma suyu temin ettik.

Bununla birlikte su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Zonguldak’ta kalkınmayı hızlandıracak, İl’de sulamayı ve ziraatı geliştirecek 1 baraj inşa ediyoruz. İnşaatı devam eden 52.55 metre yüksekliğinde olup tamamlanması halinde Alaplı Bölgesine yılda 6,86 hm3 içme ve kullanma suyu sağlayacak olan Alaplı Barajıdır.

Zonguldak’ta inşa edilen Alaplı Barajı’nın da yüzde 72 ’si tamamlandı.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…

Zonguldak’ta taşkınları önlemek için 66 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; Zonguldak şehir merkezi ve 70 meskûn mahal ve 580 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 16 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.

Bati Karadeniz Bölgesi Zonguldak Haberi Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (