Sakarya - Sakarya - Kent Olay

SUBÜ, UDEF, Yedirenk Öğrenci Derneği Protokol İmzaladı

NİTELİKLİ KÜLTÜR ELÇİLERİ YETİŞTİRECEĞİZ

SUBÜ, UDEF ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği arasında imzalanan protokolle dünyanın dört bir yanından ekonomik durumu iyi olmayan zeki öğrencilere SUBÜ’de öğrenim görme imkânı sağlandı. Rektör Sarıbıyık, eğitimlerini tamamladıklarında ülkelerine ciddi katkılar sağlayacak ve Türkiye’nin kültür elçisi olacak öğrenciler yetiştireceklerini ifade etti.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Göl tarafından söz konusu kurumlar arasında uluslararası öğrenci hareketliliğine yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

Buluşmada SUBÜ Erasmus Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Engin Can da yer aldı. Protokol ile UDEF tarafından farklı coğrafyalardan seçilen ya da yönlendirilen ekonomik durumu iyi olmayan öğrenciler Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği takibiyle SUBÜ’de öğrenim görebilecek.

TÜM EĞİTİM DÜZEYLERİNDE

Uluslararasılaşma hedefi doğrultusunda attıkları adımlara bir yenisini daha eklediklerini belirten SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Bu protokol ile dünyanın dört bir yanından ekonomik durumu iyi olmayan ama zeki öğrencilere ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde burs ve öğrenim imkânı sağlayacağız. Bir sosyal sorumluluk hamlesi olarak gördüğümüz bu anlaşmanın bizim açımızdan önemli bir ayağı daha bulunuyor. Üniversitemize gelen yabancı öğrencilerin nitelikli bir eğitim almalarının yanı sıra hem dilimizi hem de kültürümüzü özümsemelerini sağlamak temel hedeflerimiz arasında. Böylelikle ülkelerine döndüklerinde oralara fayda sağlayan donanımlara sahip, aynı zamanda ülkemizin o coğrafyalardaki kültür elçisi olan öğrenciler yetiştirmiş olacağız” diye konuştu.

Marmara Bölgesi Sakarya Haberi. SUBÜ, UDEF ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği