Muğla - Bodrum - KENTİN HAVASI

Gümüşlük

Mahalle

Gümüşlük,Bodrum’un bir beldesidir.Bir rivayete göre gümüşlükte eskiden gümüş madeni çıkartılırmış, bu maden hala var ancak içi tamamen su dolu bu yüzden gümüş madeni olup olmadığını kimse bilmiyor, yerliler buraya madan diyor ve uzaktan bakınca gözükmüyor ancak iki metre yaklaşınca çukuru görebiliyorsunuz.

Gümüşlüğün eski ismi Karakaya dahada eski ismi MYNDOS tur.Çok eski dönemlerde myndos krallığı suların aşırı yükselmesi ile 7 kere batıp çıkmıştır,bu yüzden yerlilerin yukarı Karakaya denilen yüksek yerde evleri varmış.

MYNDOS krallığı tavşan adasını şarap Mahseni olarak kullanmıştır,tavşan adası ismi eskiden orada yaşayan tavşanlardan almaktadır ancak adada arkeolojik kazılar başlayınça tavşanları güvence altına çavuş adasına yerleştirilmiştir.

MYNDOS kralının mezarı Gümüşlük koyunun köşe tarafında kalan ve tüm sahili görebilen kızılburundadır giriş yasağı yoktur yürüme mesafesi ile gidilebilir.Ayrıca birde Kocadağ var bu yerdede bir sürü tarihi eser var sütünlar mozaikler gibi ancak devlet korumadığı için hergeçen gün çalınıyor .Şuan nadirende olsa görebilirsiniz şimdilik bu kadar.