Niğde - Merkez - KENTİN HAVASI

Niğde'de Gezilecek Yerler

Niğde Gezi Rehberi, Niğde'de Uğrak Noktaları

İç Anadolu’nun kendi halinde illerinden bir diğeri olan Niğde’ye yolunuz düşerse ve eğer vaktiniz varsa elbette görmekten mutlu olacağınız noktalar var. Niğde’de gezilecek yerler arasında sizin için tavsiye edeceklerimiz şunlar:

Eğer gezmeye şehir içinden başlayacaksanız ilk durağınız Niğde Müzesi olabilir. Binlerce yıllık arkeolojik kalıntıları, etnografik buluntuları ve Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine ait eserleri görmek isteyebilirsiniz. Niğde Müzesi 2003 yılında Avrupa’nın en iyi 10 müzesi içine girerek büyük bir başarıya imza atmış. Müzeden sonra Geç Hitit Krallığı zamanında inşa edildiği düşünülen Niğde Kalesi’ne çıkıp tarihi dokuyu ve şehir manzarasını izleyebilirsiniz. Şehirde görebileceğiniz bir diğer tarihi yapı da hemen her şehrimizde bir örneğine rastladığımız Niğde Saat Kulesi.

Eğer Kapadokya’daki oyma yapıları görmüşseniz Gümüşler Manastırı gözünüze aşina gelecektir. Gümüşler kasabasında bulunan manastır, büyük kaya kütlesinin oyulmasıyla oluşturulmuş ve bölgedeki en büyük manastırlardan birisi olma özelliğini taşıyor.

Niğde’nin yaklaşık 16 km güneyinde yer alan Bahçeli Kasabası’nda Roma dönemine ait antik Roma Havuzu’nu görebilirsiniz. Zamanında içinde biriktirilen su, su kemerleriyle başka yerlere taşınmış ve havuz 1960 senesinde tesadüfen bulunmuş. Roma Havuzu'nu da Niğde'de uğrayacağınız duraklar arasına mutlaka eklemelisiniz.

Niğde’de gezip görmek isteyeceğiniz diğer tarihi yapılardan bazılarını Akmedrese, Sungurbey Bedesteni ve Camii, Tyna Su Kemerleri, Niğde Alaaddin Camii şeklinde sıralayabiliriz.

Aladağlar Milli Parkı, Cımbar Vadisi, Göllü Dağ, Narlıgöl, Çinili Göl ve Kayardı Bağları ise Niğde’de görülecek doğal güzellikler arasında yer alıyor. Ayrıca Niğde kentinde farklı mevsimlerde birçok şenlik ve festival düzenlenerek sosyal hayat canlı tutuluyor.

Niğde’de gezilecek yerler dışında kentte düzenlenen kaya tırmanışı etkinliklerinden ve şifalı sulara sahip olduğu düşünülen Niğde Kaplıcaları’ndan da sizi haberdar etmek isteriz. Eğer olur da kente giderseniz Niğde Tava yemeyi de bir düşünün deriz.

Niğde’de gezilecek yerler hakkında bizim söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar. Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gezip gördüğünüz kent ve mekanlara dair yorumlarınızı yazabilirsiniz. Ayrıca şu başlıkların da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

 Nevşehir’de Gezilecek Yerler 

 Ürgüp’te Gezilecek Yerler 

 Göreme’de Gezilecek Yerler 

 Kayseri’de Gezilecek Yerler