Nevşehir - Merkez - KENTİN HAVASI

Göreme'de Gezilecek Yerler

Göreme Gezi Rehberi | Göreme'de gezilecek yerler hakkında sen bir şeyler yaz...

Göreme’de Gezilecek Yerler

Göreme Nevşehir merkeze bağlı bir beldedir ve şehre uzaklığı yaklaşık 12 kilometredir. Uçhisar-Ortahisar- Ürgüp  hattının kuzeyinde ve Nevşehir-Avanos yolunun güneyinde kalır. Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan kadim belde Korama, Matiana, Maccan, Avcılar gibi farklı isimlerle anılmıştır. Genel olarak küçük, şirin bir belde olan ve kalabalık olmayan bir nüfusa sahip Göreme yıl boyunca binlerce turist ağırlamaktadır. Beldeye en çok uzak doğulu (Japonya, Güney Kore) turistler ve yurt içi tur üyeleri geliyor. Göreme gezilecek yerler olarak şunları sıralayabiliriz:

Göreme Milli Parkı sahip olduğu müthiş doğal güzellikleri ile su ve rüzgarın aşındırmasıyla oluşmuş peri bacaları göz önünde bulundurularak 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmış. Tarihi 3 bin yıl kadar geriye giden Göreme özellikle 7. ve 13. Yüzyıllar arasında baskılardan kurtulmaya çalışan Hristiyan kişilerin sığınak ve toplanma bölgesi olmuştur. Geniş bir alana yayılmış olan Göreme Milli Parkı içinde özellikle Göreme Açık Hava Müzesi’nin olduğu kısmı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Göreme’de gezilecek yerler listesinde epey fazla kilise bulunuyor. Göreme’de Hristiyanlığın yoğun olarak yaşandığı dönemlerden kalan önemli kiliseler şunlardır: Göreme Açık Hava Müzesi’nin bir üyesi olan Tokalı Kilise, ufak bir mağara ibadethanesi olan Elmalı Kilise, adını babası tarafından öldürülen İzmitli bir azizeden alan Barbara Kilisesi, duvarındaki resimden ismini alan Yılanlı Kilise, sadece ufak bir pencere ile aydınlatılan Karanlık Kilise ve yine Karanlık Kilise ile aynı tüf kayası içine oyulmuş olan Çarıklı Kilise, Meryem Ana Kilisesi ve Yamalı Kilise.

İlçede tüf kayalıklar içinde doğal ve suni olarak oyulmuş onlarca mağara bulunuyor. Bunların birçoğu butik otel haline getirilmiş ve erken rezervasyon yaptırmanız durumunda fiyatları gayet uygun. Eğer bölgede güzel bir manzara fotoğrafı çekmek, güneşin doğuşunu veya batışını seyretmek istiyorsanız mutlaka Sunset Point denen ve Türkçesi Günbatımı Noktası olarak adlandırılan yere gitmelisiniz.

Kamp yapmak için de Göreme’de birkaç gün konaklayabilirsiniz. Şehrin doğayla iç içe yapısı, sessiz sakin ortamı ve gezilecek vadileri kamp için oldukça uygun bir tablo çiziyor. Göreme’de gezebileceğiniz vadiler şunlar: Güvercinlik Vadisi, Kızıl Vadi, Zemi Vadisi, Bağlıdere Vaidisi, Beyaz Vadi, Meskendir Vadisi ve Güllüdere Vadisi.

Göreme’de Nevşehir yöresine ait hediyelik eşya satan bolca dükkan bulunmaktadır. Diğer bir Anadolu şehri olan Yozgat’ın meşhur testi kebabı burada da oldukça tutuluyor. Ayrıca Kapadokya’da gezerken konaklama için kullanabileceğiniz en uygun yerlerden birisin Göreme olduğunu söylemek mümkün. İnsanın içii ısıtan doğal güzelliği, sessiz ve sakin ortamı ve tarihi güzellikleri ile kesinlikle sizi de cezbedecektir. Ayrıca esnaf da misafir ve turistlere karşı oldukça ilgili ve güler yüzlü. Kafe, restoran, otel gibi mekan aramaarınızda karşınıza birbirinden güzel seçenekler çıkacaktır.

Göreme'de gezilecek yerler arasından sizin için seçtiklerimiz bunlardı. Ayrıca Göreme’deki gezilerinizi yaya olarak veya kendi aracınızla yapabileceğiniz gibi seyahatinizi renklendirmek adına balon gezilerine, ATV motor gezilerine, jeep safari aktivitelerine katılabilir ya da rehberler eşliğinde düzenlenen atlı gezileri deneyebilirsiniz.

Kapadokya bölgesinde dolaşmak istediğinizde sizin için kullanışlı olabilecek bir Göreme’de Gezilecek Yerler Listesi hazırlamaya çalıştık. Umarız sizin için faydalı olmuştur. Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gezip gördüğünüz kent ve mekanlara dair yorumlarınızı yazabilirsiniz. Ayrıca şu başlıklar da ilginizi çekebilir:

 Nevşehir’de Gezilecek Yerler 

 Ürgüp’te Gezilecek Yerler 

 Kayseri’de Gezilecek Yerler 

 Niğde’de Gezilecek Yerler