Kocaeli - İzmit - Müze

Gayret Müze Gemisi

Gayret Müze Gemisi hakkında bilgi ve deneyimlerinizi Kent Havası'na giriş yaparak aktarabilirsiniz.

TCG GAYRET (USS EVERSOLE DD 789), 1946 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde denize indirilerek 1973 yılana kadar Amerika Deniz Kuvvetleri Pasifik Donanmasında görev yapmış, Kore ve Vietnam savaşlarına katılmıştır.

📍1973 yılında Amerika’dan alınarak Türkiye’ye getirilmiştir ve 1995 yılına kadar 22 yıl Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmette kalmıştır. Hizmette olduğu süre içersinde birçok tatbikatta sancak gemisi görevi yapmış, zamanın Cumhurbaşkanları, Genelkurmay Başkanları ve Kuvvet Komutanlarını ağırlamıştır.

📍Türk Donanmasında ilk Asroc (Güdümlü Torpido) atışı yapan ve TCG AKAR akaryakıt gemisinden denizde seyir halinde akaryakıt ikmali yapan ilk gemi olma özelliklerini taşımaktadır.

Tüm başarılı bu hizmet yılları sonunda köprü üstünde görmüş olduğunuz İngilizce üstün, mükemmel anlamındaki “ Excellent ” kelimesini ifade eden “ E ” harfi ile ödüllendirilmiştir.

📍TCG Gayret teknolojik ömrünü tamamladığında 1995 yılında hizmet dışına ayrılmıştır. Kültürel katkıda bulunmak üzere Donanma Komutanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin projeye katılımları ile 1997 yılının ağustos ayında şu anki yerinde Türkiye’de ilk “Müze Gemi” olma özelliği ile faaliyete başlamıştır.