Kahramanmaraş - Kahramanmaraş - KENTİN HAVASI

Kahramanmaraş (Kent)

Kahramanmaraş'ta gezilecek yerler hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nı kapsayan on yıl boyunca memleketinden ayrı kalan, gurbetin içini yaktığı, sevdiğine kavuşamadan bu dünyadan göç eden Şeyhoğlu Satılmış’ın memleketi. Evet, Maraşlı Şeyhoğlu Satılmış, Faruk Nafiz Çamlıbel’in kült eseri olan Han Duvarları adlı şiirinin kahramanıdır. Kahramanmaraş denince aklımıza gelip burnumuzun direğini sızlatan hikayesiyle Türk Edebiyatı’na ve Türk şiirine gönül vermiş herkesin aklında yer etmiş bir yitiktir Satılmış…

Çamlıbel, öğretmen olarak atandığı  Kayseri ’ye gitmek için Niğde’nin Ulukışla ilçesine kadar trenle gelir. Sonrasında yaylı adı verilen at arabasıyla Kayseri’ye ulaşmak için yaptığı 3 günlük yolculuğunu konu eder Han Duvarları şiirinde. Konaklamak için uğradıkları hanlarda Maraşlı’nın dizelerine rastlayan şair, beyitler halinde yazdığı şiirinde eşsiz dizeleriyle bir yandan o günkü Anadolu manzarasını resmederken diğer taraftan da Maraşlı Şeyhoğlu’nun hikayesini paylaşarak gurbet ellerde sıla hasreti çeken, bin bir acıyla boğuşan Anadolu insanının yaşadığı trajedilerden bir kesit sunar.

Bu şiiri okuyan gezginlerimizin artık her konaklamada günümüzün hanları olan otel ya da pansiyon odalarında kafalarını yastığa koyup duvarla yüzleştiklerinde Han Duvarları şiirini hatırlayıp Maraşlı Şeyhoğlu Satılmış’ın yarım kalan yolculuğuna bir selam çakıp öyle uyuyacaklarına inanıyoruz. Sevdiğiniz kişiyle farklı şehirlerde yaptığınız her konaklamada sevdiceğinize o kenti hatırlatacak bir şiir yazamasanız bile Google’dan güzel bir şiir bulup okumanızı tavsiye ediyoruz. Seyahatiniz hem sizin hem de sevgiliniz için daha farklı, daha anlamlı, daha unutulmaz bir hâl alacaktır.

Son bir not: Maraşlı Şeyhoğlu’nun koşma tarzındaki şiirinde geçen “Yolcuyum bir kuru yaprak misali / Rüzgârın önüne katılmışım ben" dizeleri adeta Forrest Gump filminde Forrest’ın “Annem mi haklıydı yoksa Teğmen Dan mı, bilemiyorum. Herkesin bir kaderi var mı bilemiyorum, yoksa rüzgâra kapılmış gibi tesadüfen oraya, buraya mı sürükleniyoruz?” sorusuna bir cevap niteliğindedir adeta.

Han Duvarları şiiri ile ilgili daha detaylı bilgiler için:

 Faruk Nafiz Çamlıbel Han Duvarları şiiri 

 Han Duvarlarındaki Maraşlı Şeyh Oğlu ve gerçek hikayesi hakkında 

 Han Duvarları şiirindeki tarih ve kentlerle ilgili detaylı bir yazı 

 Kıraç’ın seslendirdiği Keklik türküsünün son kısmında yer alan Şeyhoğlu dizeleri  (3:11’den itibaren)
Eski adı Maraş olan Kahramanmaraş , isminin önündeki “kahraman” sıfatını, milli mücadele yıllarında halkının verdiği üstün mücadelelerden dolayı almıştır.

Şehre hava ulaşımı İstanbul ve Ankara’dan gelenler için Anadolujet, Türk Hava Yolları ve Pegasus ile mümkün. Kahramanmaraş’a uçakla gelirken hemen eteğinde kurulduğu büyük Ahir Dağı’nı görebilirsiniz.

Öncelikle şehre çok aşina olmayanları şaşırtacak bir bilgi vereyim: Kahramanmaraş Akdeniz Bölgesi’nde yer alır. Her ne kadar çoğumuzun aklında Kahramanmaraş ili bir güneydoğu şehri gibi kalsa da aslında öyle değil.

Kahramanmaraş özellikle yazları sıcak olmakla beraber çok rüzgarlı bir şehir. Kışın bu rüzgarın şiddeti ve etkisi tabi ki de artıyor. Şehrin en meşhur yiyecekleri arasında dondurmadan sonra tarhana ve frik geliyor.

Kahramanmaraş’ta kısa süre kalacaklar için gezi önerisi yapmak gerekirse: Öncelikle eğer karnınız açsa ve kebap veya ciğer yemek istiyorsanız Efendioğlu Kebap’ı mutlaka öneririm. Eğer balık yemek istiyorsanız Sır Barajı üzerindeki Karsu Et ve Balık Lokantası’na da gidebilirsiniz. Daha sonra tatlı yemek için tabi ki de dondurma ya da baklava yemek için Yaşar Dondurma’ya gitmelisiniz. Eğer şehir dışına Maraş’ın eşsiz dondurmasını götürmek istiyorsanız gideceğiniz yerin uzaklığına göre (saat olarak) dondurmanızı burada şoklatıp paket yaptırabilirsiniz. Karnınızı doyurup tatlınızı da yedikten sonra hem biraz gezelim hem de biraz yediklerimizi eritelim derseniz şehrin tek alışveriş merkezi olan Piazza AVM’ye geçebilirsiniz. Tüm bunlardan sonra yorulup şöyle biraz kafa dinleyim, biraz da Kahramanmaraş’ı yukarıdan izleyeyim diyenler için istikamet: Teras Tepe.

Yeme içme etkinliklerini bu şekilde yerine getirirken aralarda ya da yeme içme işini bitirdikten sonra Kahramanmarş’ın tarihi ve kültürel yerlerini gezebilirsiniz. Kahramanmaraş’ta gezilecek yerler: Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi , Binbaşı Hacı Mehmet Bey Şehitliği , Kurtuluş Anıtı , Süleymanlı Şehitliği , Sütçü İmam Anıtı , Kahramanmaraş Kalesi , Galip Paşa Çeşmesi , Eshab-ı Keyf Külliyesi ve Camii. Kışın gidenler için eğer kar durumu müsaitse Yedikuyular Kayak Merkezi de tercih edilebilir.

Ha bir de eğer Kahramanmaraş’a yolunuz düşerse Ulu Cami önündeki banklara oturup geleni geçeni sessiz sedasız seyreden dedeleri de gözlemleyin. Bana hep garip gelmişlerdir :)

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler Kahramanmaraş Kalesi, Kahramanmaraş Ulu Camii, Şeyh Adil Çeşmesi, Çukur Hamamı, Andırın Azgıt Kalesi, , Köroğlu Kalesi, Ceyhan Köprüsü, Andırın Geben Kalesi (Meryemçil), Çukurhisar Kalesi, Taş Medrese (Padişah kızı mezarlığı),Eshab'ı Kehf (Afşin), Orçan Kalesi, Andırın Haştırın Kalesi, Yaylaüstü Kalesi, Hatuniye Camii, Taş Han, Afşin Hurman Kalesi, Süleymaniye Köprü ve Çeşmesi (Zeytun)
Kahramanmaraş'ın Nesi Meşhur  Kahramanmaraş Dondurması ,  Kahramanmaraş Tarhanası , Pestil, Ekşili Çorba, Ekşili Köfte, Maraş Pilavı, Pestil Sucuğu,
Kahramanmaraş Plaka Kodu 46
Kahramanmaraş Telefon Kodu 0 (344)
Kahramanmaraş Posta Kodu 46000
Kahramanmaraş Nüfusu 1.144.851
Kahramanmaraş Yüzölçümü 14.520 km2
Kahramanmaraş Rakımı 568 metre
Kahramanmaraş'ın Eski Adı Maraj, Markasi, Germanikya, Mer'aş, Reaşe, Maraş
Kahramanmaraş İlçeleri Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Dulkadiroğlu, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Onikişubat, Pazarcık, Türkoğlu
Kahramanmaraş Coğrafi Bölgesi Akdeniz Bölgesi
Kahramanmaraş İklimi Akdeniz İklimi
Kahramanmaraş Komşuları  Adana , Kayseri , Sivas , Malatya ,  Adıyaman ,  Gaziantep , Osmaniye 
Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan
Valilik Web Sitesi  www.kahramanmaras.gov.tr 
Kahramanmaraş Belediye Başkanı Hayrettin Güngör
Belediye Bşk.lığı Web Sitesi  www.kahramanmaras.bel.tr 
Kahramanmaraş'taki Üniversite(ler) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
Kahramanmaraş Festivalleri Peynir Festivali, Keklikoluk Barış Festivali, Afşin Karakucak Güreş Festivali, Uluslararası Kısa Şalvar Güreş Festivali
Kahramanmaraş Düşmandan Kurtuluşu 12 Şubat 1920
Kahramanmaraş'ta Tren İstasyonu Var
Kahramanmaraş Havaalanı Kahramanmaraş Havalimanı
Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet ÖZDEMİR, Celalettin GÜVENÇ, Habibe ÖÇAL, İmran KILIÇ, Mahir ÜNAL, Mehmet Cihat SEZAL (AK Parti) - Ali ÖZTUNÇ (CHP) - Sefer AYCAN (MHP)
Kahramanmaraş Son Genel Seçim Sonuçları AK Parti %58,46 - MHP %16,33 - CHP %9,76 - İYİ Parti %9,63 - HDP %3,85
Kahramanmaraş Son Yerel Seçim Sonuçları AK Parti %67,60 - CHP %27,28 - SP %2,10 - DSP %1,22 - BTP %0,87
Kahramanmaraş Yerel TV Kanalları Aksu TV
Kahramanmaraş Radyo Frekansları (Yerel)
Kahramanmaraş Yerel Gazeteler Kahramanaraş Manşet,  Kahramanmaraş'ta Bugün  (Merkez) - Yeşil Afşin (Afşin) - Andırın Postası (Andırın) - Elbistan Kaynarca (Elbistan) - Pazarcık (Pazarcık)
Kahrmanmaraş Futbol Kulübü Kahramanmaraşspor
Kahramanmaraşlı Ünlüler
Kahramanmaraş Kaçıncı Deprem Bölgesi (1, 2, 3) Kahramanmaraş birinci, ikinci ve üçüncü derece deprem bölgesi içinde yer almaktadır.
Kahramanmaraş Nasıl Bir Şehir GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ YORUMLARA YAZABİLİR YA DA  İLETİŞİM  BÖLÜMÜNDEN BİZE İLETEBİLİRSİNİZ.