Afyonkarahisar - Merkez - Lokanta ve Restoran

Aşçı Bacaksız

 Afyon Kalesi  ya da Afyon Ulu Cami taraflarına gidecekseniz muhakkak uğramanız gereken bir yer Aşçı Bacaksız. Tabi ki bu koronavirüs sürecinden sonraki günler için söylüyorum.

Bir iş için gittiğim  İzmir ’den döndüğüm esnada 2 gün Afyon’da konakladım. Bu süre içerisinde boş boş odamda pineklemek yerine çıkıp  Afyon ’u gezmeye karar verdim. Çarşıyı ve kale tarafını gezdikten sonra epey karnım acıkmıştı. İnternetten araştırıp öyle gitmiştim Aşçı Bacaksız’a ve gerçekten de isabetli bir seçim yapmışım.

Mekan küçük bir esnaf lokantası tarzında. Bu tip mekanlarda olduğu gibi birkaç masa ve sandalye var ama gelen etin lezzeti, tazeliği ve ağızda dağılması gerçekten anlatılamayacak seviyede diyebilirim. Yemekten sonra arka taraftaki bahçe kapısından çıkıp dışarıda çay içebiliyorsunuz. Klasik yurdum insanı ile hoş beş etmek ve buram buram Anadolu kokan bir mekanda yemek yemek isterseniz gerçekten öneririm. Çalışmaya devam ettiği ürece Afyon’a her gittiğimde uğrayabilirim Aşçı Bacaksız’a. Herkese de tavsiye ediyorum. Fiyatın biraz fazla olduğunu da belirteyim bu arada. Öğrenciler için her gün gidilecek bir yer değil mesela.
Birçok küçük ve mütevazı mekânda olduğu gibi görünüşünden beklenmeyen bir performansa sahip lokanta. Nefis kuzu tandırının yanında peçete üzerinde getirdikleri yarım soğanın tadını başka yerde almadım sanırım.

Dükkânın ufak olmasından mıdır nedir, gayet samimi bir ortam hissi yarattı bende. Tezgâhın üstünde ekmek kadayıfı da gördüm ama yemedim açıkçası. Porsiyonuna göre tandırı ucuzdur diyemem ama Afyon’a gezmeye geldiyseniz uğramadan gitmemek lazım bence.

 Yemeğin bir fotoğrafı şurda.