7_ En iyi karidesi nasıl üretebilirim

Evet sevgili dostlarım bu soru aranızda daha çok hırslı ya da tabiri caiz ise yaptığı işi layığı ile yapmak isteyip harcadığı parayı fazla önemsemeyecek arkadaşlarımızın sorusu olacaktır. Öncelikle başlangıç için yoğunlukla tercih edilen karides olarak bilinen kiraz karideslerden başlamak istemekteyim. Kiraz karidesler seçici üretim, üstün su şartları ve üstün yem tercihleri ile elinizdeki karides türlerinden Sakura Karides katagorisine yükseltgendire bilirsiniz. Sakuralar ıslahlama sonucunda elde edilen daha parlak renklere sahip canlılar olarak belirlenebilir. Peki yapabileceğimiz en iyi iş bu mudur?

Tabikii hayır karidesler muhteşem kırılma potansiyeli olan canlılardır. Yani bir mavi melek ile kiraz karides rahatlıkla eşleşebilir böyle bir durumda ise sizlere önereceğim şu yöntem devreye girmektedir. 1 Tankınızda Mavi Melek üretip buradan Sakura seviyesinde yavrular almak için sabretmeli ve masraflardan kaçınmayıp Elde etmiş olduğunuz sakura mavi melekleri ayrı bir tank da aynı oranda masraflar yaparak anne babanında sakura olmasından faydalanarak muhteşem oranlarda sakura yavrular alabilirsiniz aralardan çıkan normal mavi melekleri de eski tankınıza aktarır. O tank da doğan sakura mavi melekleri de sakura mavi melek tankınıza alabilrisiniz . Böylece muhteşem bir ıslah başarmış olursunuz. Daha sonra bu söylemiş olduğum işlemleri Sarı Alev karideslerinde de gerçekleştirip toplamda 4 akvaryum aracılığı ile 2 tür sakura karides ( Altın Alev Sakura ve Buzul Melek Sakura olmak üzere ) ve aynı zamanda da 2 tür normal karides ( Sarı alev karides ve mavi melek karides olmak üzere ) elde edebilirsiniz. Tüm bunların ardından yeni bir tank da buzul melekler ile altın alevleri karşık olarak koyabilirsiniz. Buzul Melek dişiler ile Altın Alev erkekler bir akvaryum da Altın Alev dişiler ile Buzul Melek erkekler diğer bir akvaryumda bu sayede 2 nesil sonra bedeninde hem mavi hem de sarı renkleri bulunduran canlılar elde etmiş olursunuz masraflardan kaçınmak adına ilk başta kurmuş olduğunuz sarı alev karides ve mavi melek tanklarınızda ki karidesleri elden çıkarabilir Sakura Mavi Melek x Sakura Sarı Alev yavularına ıslaha başlayabilirsiniz böylece toplamda 6 ayrı tankda kusursuz bir ıslah çalışması ile piyasa da tabiri caiz ise kapış kapış satılacak olan varyetler elde edersiniz.

Peki bahsetmiş olduğum masraflardan çekinmeme nedir ?

Pipo filtrenin yanı sıra bir şelale filtre ile su berraklığına katıka da bulunmalı ısıtıcı kullanmalıyız. Bunların haricinde moss topları ve çeşitli bitkiler ile ( ağırlığın moss grubundan olması önerilir ) saklanma yani yumurtlama alanları oluşturabilir devamında da Tetra Pro Energy ve Sera, Tetra gibi markaların karideslere özel olarak üretmiş olduğu yemlerden kullanmalıyız. Düzenli su değişimi ve bitki sağlığı için aydınlatmaya da dikkat etmeliyiz.