Zonguldak - Merkez - Kent Olay

TSO Başkanı'ndan Koronavirüs Tedbirleri Açıklaması

Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir: Koronavirüsten olumsuz etkilenen işletmelerimizin taleplerini TOBB aracılığıyla hükümetimize iletmekteyiz.

Koronavirüsten Olumsuz Etkilenen İşletmeler İçin Alınan Tedbirler Birbiri Ardına  Yürürlüğe Giriyor.

Yürürlüğe giren tedbirlerle ilgili açıklama yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir; Koronavirüsten olumsuz etkilenen işletmelerimizin taleplerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz aracılığıyla hükümetimize iletmekteyiz. İlettiğimiz taleplerimiz bir bir karşılık buluyor ve işletmelerimizi rahatlatacak tedbirler yürürlüğe giriyor. Yapılan bu düzenlemeler hem işletmelerimizin hem de istihdamın devamlılığını sağlayacak. Hükümetimize iş dünyasını rahatlatacak tedbirlerin devreye alınmasında gösterdikleri çaba için çok teşekkür ediyorum dedi.

Alınan ve yürürlüğe giren tedbirler:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan Otopark Yönetmeliği'nin yürürlük tarihi 30 Haziran 2020 tarihine ertelendi.

Aralarında perakende ticaret, demir-çelik ve metal, sağlık, otomotiv, lojistik-ulaştırma, konaklamanın bulunduğu 17 sektör ile ticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı gelir vergisi mükelleflerine vergi ödeme kolaylıkları getirildi. Belirlenen iş kollarında Nisan, Mayıs ve Haziran’da verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyannameleri ile ödeme süreleri 6’şar ay uzatıldı. Bu aylarda verilmesi gereken Muhtasar ve KDV beyannameleri de verilmeyecek. 65 yaş üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan mükelleflerin yükümlülükleri de yasak süresince ertelendi.

Yapılan yasal düzenleme ile kısa çalışma ödeneğinde şartlar iyileştirildi. 600 gün primi 450’ye, 120 gün aynı işyerinde çalışmış olma şartı 60 güne indirildi.

Odalardan gelen talepler doğrultusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince yapılan düzenleme ile; geçerlilik süresi Mart ve Nisan aylarında sona erecek olan sanayi kapasite raporlarının geçerlilik süreleri, 1 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatıldı.

TBMM’de kabul edilen yasa ile, 1 Mart 2020 tarihinden 30 Haziran 2020 tarihine kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak.

Turizmde 1 Nisan 2020 tarihi ile 30 Haziran 2020 tarihi arasında kamuya ödenecek tüm kira, hasılat, ecrimisiller altı ay ertelenecek.

24 Mart 2020  tarihi öncesine ait ödenmeyen kredi, çek, senet, kredi kartı borçları 31 Aralık 2020’ye kadar ödenir veya yeniden yapılandırılırsa bununla ilgili sicil kayıtları sonraki finansal işlemlerde dikkate alınmayacak.

Çalışan sayılarında azaltma yapmamaları kaydı ile Şirketlerimizin işletme finansmanı ihtiyaçlarının karşılanması açısından çok önemli olan, sektör ayırımı yapılmadan, Kamu Bankarımız aracılığıyla Hazine destekli ve KGF kefaletli  düşük faizli, ödemesiz dönemli “İş’e Devam Desteği” hayata geçirilecek.

Mikro ve küçük ölçekli işletmeler için geçerli olan ticari alacak sigortası kapsamına orta ölçekli işletmeler de dahil edildi. Tüm KOBİ’ler (cirosu 125 milyon TL’ye kadar olanlar) kapsama alınmış oldu.

Bati Karadeniz Bölgesi Zonguldak Haberi.