Uşak - Merkez - KENTİN HAVASI

Taşyaran Vadisi Tabiat Parkı

TAŞYARAN VADİSİ TABİAT PARKI 🌄

✒️✒️✒️✒️✒️✒️✒️✒️✒️✒️✒️✒️✒️✒️

📌 Uşak-İzmir karayolu 45’nci kilometresinde, karayolunun 500 m. kadar güneyinde, Gediz nehri üzerinde bulunan Tarihi Çatal köprüyü ( Çatal köprü incelemesini profilimde bulabilirsiniz ) geçtikten sonra ulaşabilir. Yüzyıllar boyunca akan suyun ve esen rüzgarın kayalarda oluşturduğu şekiller görülmeye değer bir coğrafi alan oluşturmuştur.🌊 💨 Jeolojik açıdan çok özel bir alan olan Taşyaran Vadisi'nin kaynaklarda; yaklaşık 350 milyon yıl önce oluşmaya başladığı belirtilmektedir.

✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️

📌 Doğa harikası bu yer; Hamam Çayı olarak da bilinen İmren Deresinin, Gediz Nehri’ne karışmadan önce Menderes masifinin doğu kanadında oluşturduğu 50 metre derinliğinde 200 metre uzunluğundaki boğazda yer alan, beyazdan turuncuya ve kızıla çalan kayalıklar ile her mevsimde farklı renkler ile sizi şaşırtacak güzelliktedir. 🏞

✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️

📌 Uşak Üniversitesinden uzmanlar bu doğa oluşumunu şöyle anlatmışlardır :

“Ege denizinin bulunduğu aşağı kesimde meydana gelen tektonik çökmeler ve Anadolu içlerindeki Epirojenik yükselmelere bağlı olarak Taşyaran kesiminde akarsu Paleozoik yaşlı metamorfik kayaçlardan oluşan temele saplanarak burada eğim kırıklıkları meydana gelmiş ve şelaleler oluşmuştur. Bu şelalelerden dökülen sular, temeldeki metamorfik kayaçları adeta bir testere gibi kesmiş ve dantel gibi işlemiştir. Suların aktığı yerlerde oluklar ve aşağı döküldüğü yerlerde dev kazanlar meydana gelmiştir.

Akarsu geriye doğru aşındırma yaptıkça bu şekillerin bir bölümünde kopmalar ve göçmeler meydana gelirken, gerilemeye bağlı olarak yeni dev kazanları ve helezon görünümlü akış yatakları meydana getirmiştir. Bu süreç ilerledikçe, akarsu temele gömülerek ilk oluşan şekiller yüksekte adeta asılı şekilde kalmışlardır. Böylece küçük bir mevsimlik dere olan Hamam Çayı, zamanla karşısına çıkan Paleozoik yaşlı eski metamorfik temeli oluşturan kayaçları 50 metre kadar derinlikte ve 200 metre uzunlukta parçalayarak muhteşem görünümlü boğaz bir vadi oluşturmuştur.”

✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️

📌 Taşyaran Vadisi, jeolojik açıdan birbirinden ilginç doğa harikaları ve yaklaşık 2 bin 500 metre uzunluğunda bir yürüyüş güzergahına sahiptir. Kış aylarında akarsuyun donmasıyla adeta bir buzdan akvaryuma dönüşmektedir. 🐠🐟Taşyaran Vadisi'nin suyun şekillendirdiği kayalar, özgün bitki örtüsü ile mutlaka gezilip görülmesi gereken doğal güzelliktir. 👍🏻