Uşak - Karahallı - KENTİN HAVASI

Clandras Su Kemeri

CLANDRAZ SU KEMERİ

📌 Roma döneminde yapıldığı tahmin edilen su kemeri; yaklaşık 1 km ilerideki Antik Pepouza kentine su taşıyan kanalların başlangıcında yer almaktadır.

📌 Banaz çayı üzerine yapılan bu köprünün Lidyalılar döneminde “Kral yolu” üzerinde yapıldığı söylenmektedir. Günümüze kadar ulaşarak 2000 li yıllarda restorasyonu yapılan köprünün en büyük özelliği taşların zıvanalı olarak birbirine kenetlenme yöntemiyle yapılmasıdır. Tek kemerli olarak yapılan köprünün inşaasında kesme taş ve moloz taş kullanılmıştır.

📌 Köprünün en yüksek noktası 17 m dir. Uzunluğu 24 m olan köprü 1,75 m genişliğindedir.

📌 Yukarıdaki bahsettiğim özelliklerinin dışında su kemerinin önemi Antik Pepouza kentinden gelmektedir. Bu şehir hristiyanlığın kaybolmuş mezheplerinden Montanizim’in başkentidir. M.S. 165-550 yılları arasında yaşanan bu mezhepin mensupları bu bölgeyi kutsal kabul edip buraya yerleşmişlerdir. Hatta Hz. İsa’nın bu kente ineceğine ve bu mezhepe inananların bu olayı “Ömerçalı dağı”ndan izleyeceklerine inanmışlardır.

📌 Su kemerinden başlayan kanallar antik Pepouza kentine kadar devam etmektedir. 3 km uzaklıkta vadi içerisinde dik ve sarp kayalıkların arasında kaya mağaralarının arasında büyük bir mağaranın ortasında kerpiçten yapılmış ve günümüze kadar ulaşmayı başarmış küçük bir kilise bulunmaktadır. Kilisenin bulunduğu bu mağaraya ulaşmak tehlikeli ve çok zordur. Su kemerinden başlayarak Dağ tırmanışı ( mountain Climber ) ve trekking için gerekli ekipmanlar ile bölgeye ulaşılabilmektedir.