Sinop - Merkez - KENTİN HAVASI

Sinop'ta Gezilecek Yerler

Sinop'ta gezilecek yerler ve Sinop'ta yapılabilecek şeyler hakkında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Türkiye’nin en kuzey kesiminde yer alan Sinop, Karadeniz Bölgesi’ni gezmeye gelen ziyaretçilerin en uğrak noktalarından birisidir. Bu yazımızda kısaca Sinop’ta gezilecek yerlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle, Sinop Kent Müzesi şehir merkezinde yer aldığı ve ulaşımı kolay olduğu için Sinop’u gezmeye müzeden başlayabilirsiniz. Burada Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma birçok eser göreceksiniz.

Eğer Sinop’u yukarıdan izleyip manzaranın tadını çıkarmak istiyorsanız Sinop Kalesi tam olarak aradığınız nokta. Sinop il merkezinde sahil kenarında yer alan Sinop Kalesi’nin kimler tarafından yapıldığı net olarak bilinmemekle beraber M.Ö. 8. yüzyılda şehre yerleşen göçmenler tarafından inşa edildiği düşünülüyor. Sinop Kalesi'ne çıktığında bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

1999 yılında kapatılarak müzeye dönüştürülen ve birçok türküde, şiirde adı geçen ve içinde filmler çekilen Sinop Cezaevi şehrin bir diğer önemli ziyaret durağı. Sinop dendiğinde akla gelen ilk imgelerden biri olan Sinop Cezaevi açık olduğu dönemde birçok ünlüye de ev sahipliği yapmıştır.

Sinop denince akla ilk gelen yerlerden biri de Aşıklar Caddesi’dir. Burasını da Sinop’a gittiğinizde mutlaka görün.

Aynı zamanda bir mesire alanı olan  Hamsilos Koyu  da Sinop’ta mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi. Hamsilos Koyu’nu özel yapan ise dünyada kendiliğinden oluşan tek koy olmasıdır. Meydana geliş sebebi ise buzul aşındırmasıdır.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı kamp yapmak isteyenler için ideal bir yer. Sinop’un Erfelek ilçesine yaklaşık 10 km mesafede bulunuyor. İçerisindeki yüzmeye elverişli göller ve manzarasıyla Erfelek Tatlıca Şelaleleri kesinlikle görmeye değer. Ayrıca görkemli yapısı ve derinliğiyle İnaltı Mağarası da Sinop’ta ilginizi çekecek bir diğer doğa harikasıdır.

Sinop Alaattin Cami Sinop’ta gezilecek yerler arasında en önemli tarihi yapılardandır. Sinop Alaattin Cami 1214 yılında Selçuklular tarafından inşa edilmiş ve halen hizmet vermekte olan tarihi bir camidir. Tüm bu yerleri gezerken  Sinop mantısı  yemeyi unutmayın.