Kent Havası - Genel - Blog

Nargile Parçaları

Herkes merhaba. Biliyorsunuz yeni bir yazı dizisine başladım sizler için. Yarışmanın son gününde günün hangi saatinde yayınlayacağımı bilmediğim bu yazı dizimin devamına kaldığımız yerden devam ediyorum. Kent havası sitesinde paylaştığımız yazılar belli bir kelime kotasına tabi olduğu için ilk paylaşımımın devamını bu yazımda sizlerle buluşturacağım. Eğer ikonu ile ilgili olan ilk paylaşımımı okumadıysanız öncelikle o yazımı okuyup daha sonra yazı serimin ikinci yazısı olan bu yazımı okumanızı tavsiye ederim. O halde hazırsanız kaldığımız yerden devam edelim.

En son sizlere nargilenin parçaları olan ser ve şişeden bahsetmiştim. Ve şişenin temizliği kısmında yazım yarıda kalmak zorunda kalmıştı şimdi hiç vakit kaybetmeden kaldığımız yerden devam edelim

Tekrar şişe temizliği konusuna gelecek olursak ben her kullanımda şişeyi temizleme taraftarıyım. Atıyorum arka arkaya içeceksiniz her seferinde şişe mi temizleyeceğim diyecek olursanız aynı tütün ile devam edecekseniz hayır, başka bir tatta tütün kullanacaksanız evet demekten başka bir cevap veremem sizlere. Temizlik için çeşitli aparatlar var tabi şişe harbisi gibi. Şişenizi düzenli temizlemeniz özellikle farklı tatta tütün kullanıyorsanız şişeniz içinde kötü koku oluşumunu engelleyecektir. O yüzden temizlik şart üşenmeyin.

Gelelim üç numaraya marpuç. Eskilerde veya döküm takımlarda koyun derisinden yapılan ve yanan tütüne ait dumanın ser’den geçerek şişeden nargile kullanan kişiye ulaştıran bölümdür. Günümüzde bir çok türü bir çok rengi de mevcut. Ben bu türlerden biri olan silikon marpuçları tercih ediyorum. Bunun dışında tek kullanımlık marpuçlar deriden yapılma marpuçlar da bulunmakta. Bence tercih şöyle olmalı eğer tek bir tada ait tütün içiyorsanız kesinlikle deri marpuç derim. Ben bir çok çeşit tada ait tütün kullanacağım diyorsanız kesinlikle silikon marpuç,dışarıda bir mekanda içiyorsanız da kesinlikle tek kullanımlık marpuç tercih etmelisiniz. Bunun dışında özellikle yaz aylarında içiminize ferahlık katacak buz akülü buzlu marpuçları da tercih edebilirsiniz. marpuç temizliğine gelecek olursak deri marpuçların yıkanması marpuca oldukca zarar vermekte bence yıkamayın. Silikon marpucun en güzel yanı yıkanabilir olması tad tutmaması. Eğer aynı tada ait tütün kullanıyorsanız bırakın kalsın arada bir yıkarsınız. Farklı tada ait tütünler kullanıyorsanız yıkamanızda fayda var. Bunun içinde marpuç harbileri kullanabilir yok ise satın alabilirsiniz.

Gelelim dört numaraya. Bu tütünü nereye koyacağız kardeşim demeyin işte geldik dört numara lüle. Nargilenin en üst kısmında bulunan içerisinde tütün konulan kil, cam, seramik, silikondan yapılan içerisine tütünü koyduğunuz ve içinde delik veya delikeri bulunan hazne şeklinde yapılmış bir nargilenin parçasıdır. Günümüzde o kadar çok çeşitte o kadar çok modelde lüle görebilirsiniz etrafınızda. Eskiden ne güzel bir toprak lüle vardı. Şimdi ne ararsan var. Fiyat olarak bir nargile takımı fiyatına varmış lüleler mevcut. Orta halli seramik bir lüle veya benimde şu an kullandığım dışı silikon içi cam lüle işinizi görecektir kesinlikle. İmkânınız var ise aynı tütünü aynı lüle ile farklı diğer tütünü farklı lüleyle içmeniz içiminize tat katacaktır. Lüle temizliğini ben yıkayarak yapma taraftarıyım fakat lüleniz sıcak iken yapacağınız yıkama işlemi lülenizin kırılmasına çatlamasına elden çıkmasına zarar görmesine neden olacaktır. O yüzden bu duruma dikkat etmek lülenizi soğukken temizlemek ve yıkamak hem sizin için hem de cebiniz için en hayırlısı olacaktır.

Ve geldik beş numaraya. Beş numaranın adı sipsi.

Nargile marpucunun uç kısmına takılan genellikle plastik malzemeden yapılan renkli ağızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece plastik değil seramikten çeşitli metallerden yapılan hatta ve hatta kişiye özel üzerinde isim bile yazdırabildiğiniz irili ufaklı bir çok çeşidi ve türü mevcuttur. Sağlık açısından sipsinizi yalnızca siz kullanın. Koronalı şu günlerde sağlıkla kalın.
Öncelikle herkese merhaba bugün yarışmanın son günü ve bu yazıyı ne zaman yayınlayacağıma dair bir fikrim yok gece başımıza bir şey gelmez de yarına çıkarsak gün içinde paylaşmayı planlıyorum. Yarışmanın son günü son saatleri ve artık ipi göğüslemeye yakın iki rakip var. Sanırım diğer rakiplerimiz pistten çekilme kararı aldı. Ve mekanın sahibi geri geldi diyor ve sizler için yeni bir yazı dizisi hazırlıyorum gecenin bu saatinde bakalım Pazar gece saat 00:00’ı gösterdiğinde ipi göğüsleyen kim olacak. Bu arada bundan sonraki paylaşımlarım genel olarak sitenin blog kısmında olacaktır. Kendimi bu kısımda daha özgür ve rahat hissediyorum gerçekten bir twiter havası olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Bu arada kent havası sitesini oldukça sevdim bundan sonra da sık sık paylaşımlar yapmaya devam edeceğim. Tabi bir yarışma havasında olmayacak paylaşımlarım aklıma geldikçe sizlere faydalı olacağına inandığım zamanlarda paylaşım yapmaya son hız devam edeceğim. Yazılarımda Sürç-i Lisan Ettiysek Affola diyor sizler için harika bir yazı dizisine başlıyorum. Konumuz alabileceğiniz piyasada tutulan size sıkıntı çıkartmayacak c segmenti otomobiller. Bu arada paylaşımlarımı beğeniyorsanız, paylaşımlardan haberdar olmak istiyorsanız sayfamda bulunan takip et butonuna basarak beni mutlu edebilirsiniz. O halde hazırsanız başlayalım.

Bu yazı serimde sizlere nargile, nargile parçaları, nargile tütünleri ve nargileye dair her şey hakkında dilim döndüğünce bilgim doğrultusunda bilgi vereceğim.

Öncelikle nargile nedir ile başlamak istiyorum. Nargile üst kısmına konulan tütünün yanması ile yanma esnasında oluşan dumanın içen kişi tarafından çekilmesi suretiyle sudan geçerek içen kişiye ulaşan bir sistem olarak çıkıyor karşımıza. Genellikle doğu kültüründe çıkıyor nargile karşımıza. Biz de bu durumu Suriyelilerden biliyoruz dimi. Siz her şeyi bir kenara bırakın da iki yıl boyunca suiyede görev yapmış birisi olarak söylüyorum adamlar savaşta bile bırakmıyorlar nargile sevdasını. Kısa bir ara bilgi verdikten sonra ülkemizde de son yedi sekiz yıldır oldukça popüler ve popüler olmaya da son sürat devam ediyor. Bir nargile sever olarak devlet büyüklerinin bu işin peşine düşeceğini ve tütün fiyatları zaten arttı daha da artacağını düşünüyorum. Yasal kısıtlamalar bence kapıda.

Peki nedir bu nargilenin parçaları sizler için en temelden bilgiler ile başlıyorum. Level iki level üçe geçtiğimizde bu adam ne anlatmış demeyin sonra. Peki nedir bu nargilenin parçaları hadi anlatmaya başlayalım.

Bir numarada karşımıza ser geliyor. Peki nedir bu ser denilen şey.

Genel olarak aleminyum ve çelikten olmakla birlikte Cam, metal veya seramikten yapılan türleri de mevcuttur. Nargilenin orta kısmında bulunan uzun olan yeridir ve nargilenin gövdesini oluşturur. Ser’in kalitesi içim kalitesini etkileyecek en önemli etmenlerden bir tanesidir. Bir tanesidir de iyi malzeme iyi para onu da düşünmek gerekir. Cebinize uyuyorsa çelik uymuyorsa döküm veya aleminyum malzemeden yapılmış bir ser tercih edebilirsiniz. Ser’in temizliğini ser harbisi kullanarak ve su ile yıkayarak yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken yer Ser’in kuru olmasıdır. Bunun içinde kurulama harbileri mevcut. Nargilene ne kadar iyi bakarsan o da sana iyi bakar ve uzun süre bir kullanım sağlar. O yüzden temizlik ve bakım önemli. Fakat bazı kullanıcılar ser’in yıkanmasına karşı çıkıyorlar. Nargilelerinde tek bir çeşit tütün içiyorlar ve nargileye bu tadın oturmasını istediklerinden yıkama işlemine karşı çıkıyorlar. Olsun biz yine de yıkayalım. Temizlik imandan gelir.

İki numarada karşımıza ser’inde monte edildiği ve alt kısmında bulunan şişe çıkıyor. Peki nedir bu şişe?

İçerisine su, süt, meyve suyu ve şuruplar koyabildiğiniz yanan tütün dumanının içinden geçerek bir nevi filtrasyon ve aroma verme görevi üstlenen nargilenizi fokurdatan yer olarak çıkıyor karşımıza. Bir çok modelde şekilde görmeniz mümkün. Tabi ülkemizde cam sanatının oldukça gelişmiş olmasının da bunda etkisi büyük.