İstanbul Anadolu - Şile - Müze

Şile Feneri

Neresi olursa olsun insan deniz görünce bir rahatlar, oh der... Kesinlikle öyle bende diyorum ve gözlerim hemen bir fener arıyor oraya ait bir yapı, denizi deniz yapan rengi,kokusu, paluğu.. :) benim içinde deniz feneri olmuş gidiyor, insana tuhaf bir his vermiyor mu? Bir İskenderiye feneri değil tabi tabirim ama Galata güzel değil mi ? Hikayesi,efsanesi... Her memlektin,şehrin, ülkeninde var işte geçmişiyle deniz feneri..

-150 yaşındaki Şile Deniz Feneri, dünyanın aktif olarak görev yapan en büyük ikinci feneri, ülkemizin ise aktif en büyük feneridir.

-Deniz seviyesinden 60 m yükseklikte yer alan 19 m yüksekliğindeki kulesi ile ışığını 35 mil uzağa gönderen bir devasa binadır benim gözümde.

-Şile Feneri, Kırım Harbi’nde, Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na girecek gemilerin yollarını bulabilmeleri için yapılmış fenerlerden biridir. Bu amaçla Boğazlar civarında 1856 yapılan Anadolu Feneri’nden( Beykoz da hala yaşıyor:) sonra Sultan Abdülaziz tarafından 1858-1859 yılları arasında inşa edilmiştir. Taş kısmını Türk Mimarlar tasarlarken, metal aksamı ve mercek kristal sistemi de Paris’ten bir fabrikadan gelmiştir.

-İnşa tarihinde ışık kaynağı olarak 3 fitilli gaz lambası kullanılan fener, 1968 yılında elektriğe çevrilmiştir. Bir dönüşünü 120 saniyede tamamlayan fenerin ışığı, sekiz adet göz biçimli mercekten yayılırken, fenerin çalışması duvar saatlerinde kullanılan sarkaç sistemi ile gerçekleşir ve dişli tertibatı bekçisi tarafından iki saatte bir saat gibi kurulur. Zamanında kullanılan, bugün artık antika değerini almış eşyalar ve gaz lambaları kuleyi daha da ilgi çekici kılar.

-Şimşekli deniz fenerleri grubunda olan Şile Feneri dakikada 4 defa çakar ve 1000 mumluk elektrik lambası ile aydınlanır. Uluslararası standartlarda birinci sınıf deniz feneri olan Şile Feneri, açık gecelerde yaklaşık olarak 35 mil mesafeye ışığını yayabilir ve açık havada İstanbul Boğazı’ndan görülebilir.

-Ulaşım nasıl?

İstanbul-Üsküdar'dan Ağva-şile otonüsleriyle gidebilir ya da araçla haritadan direk navigasyonla ulaşabişirsiniz. Detaylı fotoğraflar için link bıraktım :) deniz,fener