Hatay - Antakya - Pastane ve Tatlıcı

Meclis Künefe Cafe

Geçtiğimiz yıkın büyük bir kısmını görev nedeniyle Hatay’da geçirmek durumunda kaldım. Sizlere yalnızca Ankara değil Türkiye’de de gezdiğim gördüğüm yerleri paylaşmaya devam ediyorum. Öncelikle gitmeyenler veya görmeyenler için Hatay’dan biraz bahsedeyim. Türkiye’mizin en güneyinde bir kent var ve burası Hatay. Tam bir medeniyetlerin birleşme noktası denile bilir hatay icin her inançtan her ırktan insan olduğunu zaten gidince göreceksiniz. Ve haliyle rahat özgür güzel bir şehir Hatay. Gezilecek görülecek yapılacak o kadar çok şey var ki. Her yerinde bir tarih var. Son yıllarda Suriye ve Suriyeli davalarından dolayı biraz tadı kaçsa da bence herkesin gitmesi gereken ilimiz.

Gelelim Meclis kunefeye. Burası Antakya merkezde bulunan tarihi bir Meclis aslında size öncelikle tarihinden kısa bir bilgi ve daha sonra buradaki kunefe deneyimimden bahsedecegim. Önce tarih. 1920’li yılların sonlarında, Fransız Mimar Leon Beonbenjuda tarafından tasarlanan ve hayata geçirilen bu ilginç bina, Empire sineması olarak hizmet verdiği yılların ardından, önce Hatay Devleti Meclis Binası, sonrasında Hatay’ın Türkiye’ye katılması ile Gündüz Sineması olarak hizmet vermis. Hala tiyatro konser gibi etkinler de düzenlenmekte. Burası o zamanki Hatay devletinin meclisiymiş anlayacağınız. Harika bir atmosferi var. Bu arada Hatay’ın anavatana katılmasını bilmeyen varsa mutlaka okumalı. Kabaca bahsetmek istersem bölge halkı ve meclisi tarafından bir referandum düzenlenmiş ve halkın neredeyse tamamı Türkiye ye katılmayı tercih etmiş.

Küçük bir tarih esintisinden sonra gelelim lezzetlere. Kunefeyi bir çok usulde değişik değişik şekillerde yapan şehirler var. Hatay da kunefenin başkenti olarak kendine has olan kunefe yalım usulüyle karşımıza çıkıyor. Yanı buradaki kunefe Gaziantep ve Urfa’dakine yapım şekli olarak benzemiyor. Hatay’daki en iyi kunefe mekanlarından birisi diyebilirim. Güzel sunumları ilgili servis elemanları ve tarihi dokusuyla Meclis kunefe bence bir tik daha öne geçiyor. Kunefenizi yerken şehrin merkezinden geçen asi nehrini izleyebilir sıcak Hatay gecelerinde bile püfür püfür esen rüzgarıyla serinletebilirsiniz. Hataya giderseniz bence mutlaka uğramanız gereken yerlerin basında gelir Meclis kunefe.