Bursa - Bursa - Tarihi Mekan

Bursa Yeşil Camii

Bursa Yeşil Cami ile ilgili bilgi paylaşabilirsiniz

Balkonlu camii gördünüz mü hiç? Saray görüntüsünde sanki içinden simbad çıkacakmış gibi ne güzel bir mimari, çok büyük değil ama tasarımı harika:) 1414- 1419 yılları arasında inşa edildi. Ters T plan şemasına sahip caminin üzeri iki kubbe ile örtülmüştür. Bina girişindeki taç kapı Türk taş oymacılığının özgün bir ürünüdür. Pencere kapakları ahşap işçiliğinin en güzel örneklerindendir. Caminin son cemaat yeri Çelebi Sultan Mehmed’in ani ölümü üzerine yapılamadan kalmış, düşünülen şeklini alamamıştır.Zemin kattaki sanduka oda ve bodrumdaki tonozlu mezar odası olmak üzere iki kattan oluşan türbede Çelebi Mehmet Sultan’ın kızları Selçuk Hatun, Ayşe Hatun, Hafsa Hatun ve Sitti Hatun’un, oğulları Mahmut ve Yusuf’un mezarları yer alıyor.

Bursa Yeşil Camii hakkında bir diğer ilginç detay ise caminin aynı zamanda bir devlet dairesi olarak yapılması. Cami içerisindeki ibadet alanının iki yanında yer alan odalar sancaklardan gelen görevlilerin devlet meselelerini tartıştığı salonlar olarak planlanmış.

Uzun bir süre boyunca da doğudaki salon Anadolu Beylerbeyliği’nden, batıdaki oda da Rumeli Beylerbeyliği’nden gelenler tarafından kullanılmış. Ki bu salonlar sonradan mahkeme salonu olarak da kullanılmış.Bursa Yeşil Camii ikinci katında ise hünkar dairesi ve saray daireleri yer alıyor. O yüzden de balkonları var zaten o zamanlar camiiler ibadet dışında da kullanılan yerlermiş. Mihrap caminin güney cephesinin orta kısımlarında yer alıyor ve Erken Dönem Osmanlı mimarisinin ilk çini süslemeli mihrabı olması sebebiyle de benzerlerinden ayrılıyor.Tarihçiler minare ve kubbelerin de çinilerle süslü olduğunu yazsa da, bugün caminin dış cephesinde herhangi bir çini süsleme göremiyoruz. Caminin kuzeybatı ve güneybatı köşelerinde bulunan bu minarelerin 19. yüzyılın sonlarında yapılmış olması. Orijinal minarelerin (muhtemelen çini süslemeleri olanlar) 1855 yılındaki depremde yıkıldığı biliniyor. Caminin bahçesinde oturup kaldığımı bilirim, ılık bir rüzgarla gelen anlatamadığım bir huzur vardı dört bir yanımda. Saatlerce oturmak istedim ama karnım acıktı e malum iskender yeme heyecanı içinde olmak zor bir mücadele :)