Burdur - Yeşilova - KENTİN HAVASI

SALDA GÖLÜ

Salda Gölü hakkında bilgi, gözlem ve deneyimlerinizi sitemize giriş yaparak paylaşabilirsiniz.

SALDA GÖLÜ

Salda yazımıza başlamadan önce ilk olarak Salda Gölü nerede bulunuyor ona bakalım.

Salda Gölü Akdeniz Bölgesi’ndeki Göller Yöresi’nde bulunan irili ufaklı göllerden biridir. Türkiye’nin Maldivleri ya da Saldivler olarak da adlandırılan Salda Gölü  Burdur  ile  Denizli  arasında kalan bölgenin tam güneyinde Burdur’un  Yeşilova  ilçesine 5 km uzaklıkta bulunuyor. Kapladığı alan ise yaklaşık olarak 45 kilometrekare genişliğinde. Hem Türkiye’nin hem dünyanın en derin ve en temiz göllerinden biri olan Salda Gölü 1989’da “Doğal Sit Alanı” ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Salda Gölü derinlik değerinin yaklaşık 185 metre olarak ölçüldüğü notunu da burada hemen düşelim.

Salda Gölü suyu tatlı-sodalı özellik gösterir ve cilde iyi gelen magnezyum elementinden bolca içerir. Magnezyumun cilt için faydalı olduğunu bilen ziyaretçiler de tabi ki fırsattan istifade göl tabanındaki çamur kıvamında bulunan kili olabildiğince vücutlarına sürerek gölün ve kilin tadını çıkarıyorlar.

Salda Gölü deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1193 metre yüksekte bulunuyor. Bu yüzden de her ne kadar Akdeniz Bölgesi’nde yer alsa da gölün çevresi akşamları yaz ayında bile serin oluyor.

Eğer Salda Gölü kamp yapmak için uygun mudur diye soruyorsanız Yeşilova Belediye Halk Plajı kamp yapmak için bölgedeki en uygun yer. Kendi çadırınızı getirirseniz tesiste ücretsiz olarak konaklayabilirsiniz. Ayrıca belediyenin bu tesisinde piknik yapabileceğiniz yerler, sebze meyve satan tezgahlar, alkol ve sigara satışı yapan büfe ve uygun fiyatlı kafeler de mevcut. Hatta göle girerken kullanabileceğiniz can simidi, kolluk, makarna gibi malzemeler bile satılıyor. Gölün gerisinde bungalov evler de var. İsterseniz buralarda rezervasyon yaptırarak kalabilirsiniz.

Şu var ki, Salda Gölü’nün Saldivler olarak bilinen bölgesi halk plajı tarafında değil. Saldivler kısmına gitmek için 10 dakikalık bir araba yolculuğu yapıyorsunuz. Gerçekten de Saldivler’i gördüğünüzde gölün yapısında bulunan elementlerden dolayı sahilden gölün ortasına kadar olan alanda beyaz renkten koyu mavi renge geçişteki inceliğe ve suyun berraklığına şahit olduğunuzda büyüleniyorsunuz. Gölün beri tarafındaki kısımda da yine yeme içme ortamı sağlanmış kafeler var. Buralarda kıymalı tostun tadına bakabilirsiniz. Salda Gölü Burdur çevresindeki önemli turistik yerlerden biri olduğu için özellikle hafta sonları daha kalabalık oluyor. Bu yüzden eğer sakin ve tenha bir ortam umuyorsanız hafta içi gitmenizi tavsiye ederiz.

Sonuç olarak Salda Gölü suyu serin olduğu için yüzmeye pek elverişli olmasa da göz zevkinizi okşaması açısından mutlaka Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasında geliyor. Yolunuz düşerse mutlaka gidin ve bir kez olsun görün.

Eğer siz de  Kent Havası ’nda gezdiğiniz yerlere dair paylaşımlar yapmak istiyorsanız 2 dakika süren  kayıt  işleminden sonra gezip gördüğünüz kent ve mekanlara dair yorumlarınızı yazabilirsiniz.