Ankara - Ankara - KENTİN HAVASI

Ankara'nın Meşhur Yemekleri

Sizlere Ankara’nın meşhur olan yemeklerini tatlılarını çorbalarını anlatmaya çalışacağım. İlce ilçe farklılık gösterse de genel olarak bildiklerimi sunmaya çalıştım.

ANKARA YEMEKLERİ

Çorbalar: Aş çorbası, dutmaç, keşkek çorbası, miyane çorbası, sütlü çorba, tarhana çorbası ve toyga çorbası en çok bilinen çorbalardır.

Et Yemekleri: Ankara tavası, alabörtme, calla, çoban kavurması, ilişkik, kapama, orman kebabı, patlıcanlı et, sızgıç, siyel ve siyer sayılabilir.

Pilavlar: Bici, bulgur pilavı, oğmaç aşı, pıt pıt pilavı yer alır.

Köfteler: Kadınbudu köfte, mücirim köftesi, yumurtalı köfte, tohma, tiridi köfte belli başlı köfte türleridir.

Dolmalar: Efelek dolması, mantı, şirden dolması (bumbar), yalancı dolma ve yaprak dolması en sevilen dolmalar arasında yer alır.

Börekler- Çörekler: Altüst böreği, ay böreği, bohça böreği, entekke böreği, hamman, kaha kol böreği, papaç, pazar böreği, tandır böreği, yalkı en göze çarpan örneklerdendir.

Yemekler: Carcıran, bici aşı, çılbır, çırpma, göçe, göter, kale, keşkek yemeği, köremez,

mıhlama, omaç, papara, saz, tatmak tiridi, topaç sayılabilir.

Hamur İşi Yemekler: Bazlama, cızlama, gözleme, nevizme, öllüğün körü, su böreği sayılabilir.

Tatlılar- Kompostolar: Ayva boranası, baklava, bırtlak, daşlak, ekir, fıslak, höşmerim, kabak tatlısı, karga beyni, kar helvası, kaygana, köyter, omaç, perçem, saraylı, tiltil helvası, tuhafiye, zerdali boranası, zerdali hoşafı yer alır.

Ekmekler: Bazlamacın, bezdirme, gizleme, çerpit, ebem ekmeği, kartalaç, kömbe, kete, saçkıran, serit ve yarımca yer alır.