Van - Bahçesaray - KENTİN HAVASI

5 Şubat 2020 Bahçesaray'da Çığ Düşmesi

Dün yani 4 Şubat'ta Van'ın Bahçesaray ilçesinde bir iş makinesi ve minibüsün üzerine çığ düşmüştü. Bugün gelen haberlere göre 8 kişini öldüğünü öğrenmiştik ki aynı bölgeden malesef öğle saatlerinde bir çığ haberi daha geldi. Sanırım 23 kişi hayatını kaybetmiş ve bu kişiler arama kurtarma faaliyetlerine katılmak için orada bulunan görevli veya gönüllü kişiler.

Sarıkamış'ta 1 sene yaşamış biri olarak olaya çok üzüldüm çünkü bu tip olaylarla doğuda çok sık karşılaşılıyor. Özellikle çığ tehlikesi olan bölgelerde çok dikkatli olmak gerekiyor.

Görüntülerden anladığım kadarıyla olayın sıcağı ile dün ilk müdahale biraz apar topar olmuş. Bugün biraz daha derli toplu hareket edilebilirdi. Şu an çığ altında kaç kişinin bulunduğunun bilinmeme sebeplerinden biri de arama kurtarma faaliyetlerine yardımcı olmak için bölgeye giden vatandaşlar.

Bu gibi durumlarda soğukkanlılığı muhafaza ederek bölgedeki faaliyetlerin yürütülmesinin idaresini bir kişiye vermek ve olumsuz durumlara sebep olabilecek kişilerin olay yerine yaklaştırılmaması daha iyi olur heralde.

Bölgede telefonların çekmemesi de ayrı bir dezavantaj. Ne yazık ki böyle durumlarda her şey üst üste geliyor. Umarım kayıp kişiler de bir an önce bulunur.