Siirt - Merkez - Kent Olay

Siirt

ET FİYATLARINA 15 GÜNDE 11 LİRA ZAM!

Son günlerde et fiyatlarının füze hızıyla yükseldiği belirtilirken, son 15 günde % 35’lik bir artış görüldüğü ve 35 TL’den satılan et’in bu artışın ardından 46 TL’den satılmaya başlandığı öğrenildi.

Kasap esnafı Ahmet Esmeray, bu durumun Irak’a yapılan canlı hayvan ihracatından kaynaklandığını belirterek, her gün Irak’a önemli ölçüde canlı koyun gönderildiğini söyleyerek bu durumun da fiyatların yükselmesine neden olduğunu ifade etti.

Böyle giderse Ramazan ayında et fiyatlarının 55 TL’yi bulacağını belirten Esmeray, yetkililerin önlem almalarını istedi. Kasaplar olarak kendilerinin de bu durumdan zarar gördüklerini ve kar edemediklerini belirten Esmeray; “Irak’a yapılan ihracat nedeniyle et fiyatları son 15 günde 35 liradan 46 liraya çıktı. Aynı şekilde canlı hayvan fiyatı da 18 TL’den 25 TL’ye ulaştı. Böyle giderse Ramazan ayında et fiyatı 55 lirayı bulur. Biz bu durumdan memnun değiliz ve böyle olunca da zarar ediyoruz. Yetkililerin önlem almasını istiyoruz. Siirtliler bu fiyatlarla et yiyemezler” dedi.