Sakarya - Sakarya - Kent Olay

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in 8 Mart Kadınlar Günü Mesajı

Vali Ahmet Hamdi NAYİR’in 8 Mart Kadınlar Günü Mesajı

Değerli Sakaryalılar, Saygıdeğer Hanımefendiler;

Bilindiği üzere Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 1977 yılında alınan bir kararla 8 Mart tarihinin “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. 8 Mart kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda bir farkındalık oluşturulması ve çözümler bulunması yolunda önemli bir gündür.

Kadınlar, milli ve manevi değerlerin, kültür ve geleneklerin en kıymetli taşıyıcıları, eşitlik, özgürlük, daha iyi yaşama ve çalışma koşullarını iyileştirme yolunda verdikleri mücadelenin simgesidir. Kadınlara, hayatın tüm alanlarında hak ettiği değerin verilmesi, onların yüceltilip, saygınlıklarının artırılması herkesin görevidir. Yüce dinimiz daima kadınlara gerçek değerini vermiş, onların haklarını ve onurunu koruyan bir din olmuştur.

Son dönemlerde her birimizi derinden üzen, her bir vicdanı sızlatan, her yaştaki kadınlarımıza karşı her türlü kötü muamelenin ne tarihimizde, ne kültürümüzde, ne de inancımızda temel bulacak, uygun görülecek hiçbir yönü yoktur.

Kendi tarihi ve kültürel birikimimiz ışığında; yanlışları düzelterek, eksiklikleri tamamlayarak, kadınlarımızın her alanda varlığını güçlendirecek adımları hep birlikte atmamız gerekiyor. Uğradıkları haksızlıklar, adaletsizlikler, ayrımcılıklar karşısında kadınlarımızın yanında yer almak hepimiz için öncelikle ve özellikle insani bir görevdir. Sorunların hak ve adalet temelli bir anlayışla çözüme kavuşturulması için toplum olarak hep birlikte gayret göstermemiz gerektiğine inanıyorum. Kadınlarımıza karşı yapılan her türlü ayrımcılık, şiddet ve dışlanma gibi bütün hak ihlallerinde, Devletimizin bütün imkan ve kurumlarıyla bu hak mücadelesinde kadınlarımızın en güçlü şekilde yanlarında olduğumuzu bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum.

Sevginin, şefkatin, fedakarlığın timsali, geleceğimizin mimarı kadınlarımız yılın her günü anılmaya, kıymeti bilinmeye layık, onlara karşı yanlış bir muameleyi, ezayı, cefayı haklı görmemiz mümkün olmadığı gibi onlara en kıymetli varlıklarımız olarak hayatımız içerisinde bir yer vermeliyiz.

Bu düşüncelerle; Başta kadın kuruluşları olmak üzere, İlimizde kadın hakları konusunda çalışan, katkıda bulunan ve çaba gösteren herkese şükranlarımı sunar, bütün kadınlarımızın “Dünya Kadınlar Günü”nü en içten duygularla kutlarım.