Sakarya - Sakarya - Kent Olay

Sakarya'da Dezenfekte İşlemleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Dezenfekte işlemleri Tüm hızıyla devam ediyor

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne dezenfekte malzemeleri geldi. İl müdürlüğüne bağlı Nöbetçi Yurtlar ve Diğer Tesislerde İlaçlama Devam Ediyor.

Tüm Dünyayı etkisini altına alan koronavirüs vaka sayısının komşu ülkeler de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde artması üzerine Ülkemizde de bir dizi önlemler alındı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy; “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın kredi yurtlar , gençlik  ve sportif faaliyetlere yönelik koronavirüsle ilgili koruyucu, önleyici ve her türlü olumsuzluklara karşı tesislerimizi dezenfekte ederek tedbirlerimizi alıyoruz. Bu konuda tüm yönetici arkadaşlarımıza , ve personelimize hem önleyici tedbirler , hem bilgilendirme çalışmaları veriyoruz. “dedi.

Özsoy ; “Üniversitelerin örgün eğitime ara verdiği süre boyunca Yurt Müdürlüklerimizde barınmaya devam edecek öğrencilerimiz için Rahime Sultan Yurt Müdürlüğü nöbetçi kız yurdu,  Muhammet Fatih Safitürk Yurt Müdürlüğü nöbetçi erkek yurdu olarak hizmet vermeye devam edecek ve öğrencilerimiz beslenme yardımından faydalanacaktır.  İl Müdürlüğümüze bağlı her iki yurdumuzu ve diğer tesislerimizi dezenfekte ediyoruz. Temizlik malzemelerimiz de geldi. Nöbetçi Yurtlara da öğrencilerimizin sıkıntı yaşamaması için personel takviyesi yaptık. Öğrencilerimizin mağdur olmaması için elimizden gelen tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yurt Ücreti Alınmayacak

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu corona virüse dair alınan bazı önlemleri açıklayarak, okulların tatil olduğu sürede dileyen öğrencilerin yurtta kalabileceğini ve bu kapsamda da özel izinli sayılacaklarını belirtti. Kasapoğlu ayrıca, ''Yurtta kalmayan öğrencilerden ücret alınmayacak'' dedi.

Uluslararası Kamplar Ertelendi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu; “ “Okulların kapalı olduğu sürede kaldıkları yurttan izin alan öğrencilerimiz özel izinli sayılacak. Bu 3 haftalık tatil boyunca yurtta kalmayan öğrencilerden yurt ücreti alınmayacak. Öğrenci burs ve kredi ödemeleri de bu kapsamda devam edecek. Corona virüse karşı alınan önlemler kapsamında ise uluslararası gençlik kampları da ertelendi.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ertelendi

Bakan Kasapoğlu, bu yıl 12-19 Nisan'da gerçekleştirilmesi planlanan uluslararası düzeyde ilgiyle takip edilen ve branşın en önemli organizasyonlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun da ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

Uluslararası federasyon yetkilileriyle görüşmelerin devam ettiğini anlatan Bakan Kasapoğlu, bu organizasyonu eylül-ekim aylarında yapmayı planladıklarını söyledi.

Federasyonların katılacağı ulusal ve uluslararası bütün seminerleri, toplantıları, eğitimleri ve kongreleri de iptal etmek durumunda kaldıklarını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, "Bakanlık projelerimiz içerisinde yer alan ANALİG, Yüzme Bilmeyen Kalmasın, Okul Sporları ve Yetenek Taramalarımız da salgına yönelik tedbirler kapsamında durdurulan faaliyetlerimiz arasındadır. Bireysel sporlarda 81 ilde düzenlenen il birinciliklerini de erteledik" diye konuştu.

"Bu süreci millet olarak rahatlıkla atlatacağımıza yürekten inanıyorum"

"Bu noktada bir hususu ayrıca ifade etmek isterim. 7 gün 24 saat açık olan, yaşayan tesislerimizi vatandaşlarımızın kullanımına kapatmıyoruz" diyen Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Yalnızca toplu organizasyonlardaki riskleri bertaraf etmek için az önce saydığım adımları atıyoruz. Almış olduğumuz tedbirler, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında gençlerimiz ve sporcularımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızı kapsayan mücadele eylem planımıza yönelik tedbirlerdir. Önümüzdeki süreçte, koşullara bağlı olarak tedbir sürelerinde ileri öteleme veya geriye çekme yaşanabilir. Önlem almak, hem temel görevimiz hem de sorumluluğumuzdur. Her daim ana hassasiyetimiz 'Önce İnsan' ilkesidir. Ben bu süreci millet olarak rahatlıkla atlatacağımıza yürekten inanıyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerimiz ve sporcularımız başta olmak üze Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne dezenfekte malzemeleri geldi.