Sakarya - Sakarya - Kent Olay

Büyükşehir’den 10 Maddelik Ekonomik Destek Paketi

Ekonomik Destek Paketi esnafa nefes olacak

SESOB Başkanı Hasan Alişan ve oda başkanlarını makamında ağırlayan Başkan Ekrem Yüce, “Esnaflarımızın her zaman yanındayız. Onlar şehrimizin kılcal damarlarıdır. İnşallah bu süreci en az hasarla atlatıp yeniden şehrimizin ekonomisine katkı sunacaklarına inanıyor, Ekonomik Destek Paketinin esnaflarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Birlik Başkanı Alişan ve oda başkanları destekleri dolayısıyla Başkan Yüce’ye teşekkür etti.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan ve oda başkanlarını makamında ağırladı.  Birlik Başkanı Hasan Alişan ve oda başkanları Ekonomik Destek Paketi dolayısıyla Başkan Ekrem Yüce’ye teşekkür ederken; Başkan Yüce ise; esnafların her zaman yanlarında olacağını dile getirdi. SESOB Başkanı Hasan Alişan ve oda başkanlarını makamında ağırlayan Başkan Ekrem Yüce,  
Başkan Yüce10 madde açıkladı;

“Ekonomik Destek Paketi esnaflarımıza hayırlı olsun”

Esnaflara yönelik hazırlanan 10 maddelik Ekonomik Destek Paketi’ni kamuoyu ile paylaşan Başkan Ekrem Yüce, “Biz; bir ve beraber olunca, dayanışma ve paylaşma kültürünü benimsedikçe çok daha güçlüyüz. Salgınla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. İnşallah bu günleri en kısa sürede geride bırakacağız. Esnaflarımızın da hazırladığımız destek paketi ile yanındayız. Ahilik kültürünü yaşatan esnaflarımıza yönelik hazırladığımız Ekonomik Destek Paketi hayırlı olsun” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Ramada Otel’de basın mensupları ile bir araya geldi.

Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgının ekonomik hayata etkilerinin azaltılması amacıyla Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından bugüne kadar yapılan yardımların dışında, 10 maddelik Ekonomik Destek Paketi, Başkan Yüce tarafından açıklandı. Başkan Yüce, esnafımıza desteğimiz her zaman devam edecek. Bu yapılan destek paketinin hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

10 maddelik Ekonomik Destek Paketinin Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında gündeme alınacağını belirterek maddeleri basın mensuplarıyla paylaşan Başkan Ekrem Yüce;

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının mülkiyetinde veya tasarrufunda olan taşınmazlara ilişkin olarak ilgili mevzuata göre yapılan satış, ecrimisil ve kiralamadan kaynaklanan bedellerin veya tutarların, 19.03.2020 tarihinden itibaren 3 aylık döneme ilişkin tahsil edilmesi gereken kısımlarının 3 ay ertelenmesi hususu 7244 sayılı Kanun çerçevesinde Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında gündeme alınacak.

Söz konusu alacaklar ertelenen süre sonunda, ertelenen süre kadar aylık eşit taksitler halinde, herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulanmadan tahsil edilecek.

Belediyemiz kiracısı olan, faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerin faaliyette bulunmadığı döneme ilişkin olarak kira bedelleri tahsil edilmemesi hususu 7244 sayılı Kanun çerçevesinde Büyükşehir Belediye Meclisimizin ilk toplantısında gündeme alınacak.

Sakarya’mız da salgın nedeniyle faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işyerlerinin Nisan-Mayıs-Haziran aylarına ait su tüketim bedelleri Temmuz ayına kadar ertelenmesi hususu 7244 sayılı Kanun çerçevesinde gündeme alınacak. 3 Ay ertelenen su bedelleri esnaflarımızın talepleri doğrultusunda herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulaması olmaksızın 3 eşit taksitle ödenebilme imkânı sağlayacağız. Su bedelleri 3 ay ertelemek istemeyen esnaflarımızın ise web sayfamız olan www.sakarya-saski.gov.tr internet adresindeki fatura hesaplama bölümüne sayaç endekslerini girerek online faturalarını oluşturup ödeme yapabileceklerdir.

Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerin yıllık ilan ve reklam vergileri ile yıllık çevre temizlik vergilerinin, faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunulamayan dönemlere isabet eden kısmı alınmayacaktır.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden izin veya ruhsat almak ya da hat kiralamak suretiyle çalışan gerçek ve tüzel kişilere, toplu taşıma hizmetinin kesintisiz olarak yürütülebilmesiyle sınırlı olacak şekilde, 17.04.2020 tarihinden itibaren 3 aylık süreyle sınırlı olmak üzere belirlenen döneme tekabül eden ruhsat, izin, hat kirası borçları faizsiz olarak 3 ay ertelenmesi hususu 7244 sayılı Kanun çerçevesinde gündeme alınacak. Ruhsat, izin, hat kirası borçları ertelenen süre sonunda, ertelenen süre kadar aylık eşit taksitler halinde, herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulanmadan tahsil edilecektir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden izin veya ruhsat almak ya da hat kiralamak suretiyle çalışan ve salgın sürecinde pandemi kurallarına uygun seyrek oturma düzeninde çalışma zorunluluğu bulunan (özel halk otobüsü, minibüs, dolmuş taksi) gerçek ve tüzel kişilere başvurmaları halinde “Gelir Desteği” kapsamında 1.000 TL mazot desteği sağlanması hususu 7244 sayılı Kanun çerçevesinde Meclisin ilk toplantısında gündeme alınacak.  Ekonomik Destek Paketi esnaflarımıza hayırlı olsun” Esnaflara yönelik hazırlanan 10 maddelik Ekonomik Destek Paketi’