Kent Havası - Sağlık - Kent Olay

Avrupa’da Yayılan Yeni Çocuk Hastalığı ve Covid-19

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony;

‘AVRUPA’DA YAYILAN YENİ ÇOCUK HASTALIĞI KORONAVİRÜS BAĞLANTILI OLABİLİR’

Koronavirüs pandemisi Avrupa’da yeni bir çocuk hastalığı görülmesine yol açmıştı.

29 yıldır Çocuk Sağlığı, İmmünoloji ve Alerji alanında çalışan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, koronavirüs bağlantılı yeni görülmeye başlanan çocuk hastalığının bir damar iltihabı olan ‘Kawasaki Sendromu’ ile benzerlikler gösterdiğini açıkladı. Akpınarlı, “İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde görülmeye başlanan yeni bir tür çocuk hastalığının Kawasaki Sendromu denilen bir rahatsızlıkla benzeştiği gözlemlendi. Kawasaki Sendromu’na koronavirüs türleri sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs pandemisinin Avrupa’yı kasıp kavurduğu günlerde ortaya çıkan yeni bir tür çocuk hastalığı, paniğe sebep oldu. Özellikle İngiltere’de görülen hastalık hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, Koronavirüs ile birlikte görülmeye başlanan çocuk hastalığının Kawasaki Sendromu denilen bir tür damar iltihabı ile benzerlik gösterdiğini belirtti. Antony, “Kawasaki Sendromu’na koronavirüs türleri sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

‘Kawasaki Sendromu ile benzerlik gösteriyor’

Avrupa’da görülmeye başlanan yeni çocuk hastalığının koronavirüs ile ilişkilendirildiğinin altını çizen Akpınarlı, “Son günlerde çocuklarda koronavirüs ile ilişkilendirilen yeni bir sendrom bildirilmeye başlandı. İngiltere başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde görülen rahatsızlığın, Kawasaki Sendromu denilen bir hastalıkla benzer bulgular gösterdiği tespit edildi” şeklinde konuştu.

Kawasaki Sendromu nedir?

Kawasaki Sendromunu tanımlayan Doç. Dr. Akpınarlı, “Kawasaki Sendromu, genellikle erken çocukluk döneminde görülen akut (ani başlayan) ve sistemik (etkileri tüm vücutta görülebilen) bir damar iltihabıdır. Hastalık genellikle orta büyüklükteki damarları etkiler ve bu damarlara örnek olarak koroner arterleri gösterebiliriz. Hastalığın şiddetine bağlı olarak koroner arter damarlarda ağır hasar oluşabilir ve erken dönemde teşhis ve tedavi edilmezse ne yazık ki çocuklarda ömür boyu sürecek kalıcı kalp hasarı bırakabilir. Kawasaki Sendromu gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda sonradan gelişen (doğuştan olmayan) kalp hastalıklarının başında gelir” diye konuştu.

Hastalığın temel belirtileri nelerdir?

Doç. Dr. Akpınarlı Kawasaki Sendromu’nun tipik belirtilerini;

Ani başlayan ve genellikle uzun süren (5 günden fazla) dirençli yüksek ateş.

Vücutta yaygın görülebilen döküntüler.

Göz beyazında görülen ve iltihabı olmayan aşırı kırmızılık.

Lenf bezlerinde büyüme.

El ve ayaklarda kırmızı döküntüler ve şişlik.

Ağız içinde yaralar, boğazda kızarıklık, dilde çilek yüzeyi görüntüsü.

Kalp hastalığı geliştiğinde ona bağlı olan bulgular şeklinde sıraladı.

Tipik bir Kawasaki Sendromu tanısı için bu belirtilerden en az 5 tanesinin görülmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Akpınarlı, “Eğer koroner kalp rahatsızlığı görülmeye başlandıysa yukarıdaki belirtilerden 3 tanesi de Kawasaki Sendromu tanısı için yeterlidir” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony sendromun az görülen, diğer belirtilerini ise; “Eklem ağrıları, iştahsızlık, kusma, karın ağrısı, ishal ve el, ayak derisinde soyulmalar” olarak açıkladı.

Kawasaki Sendromu’na ne sebep oluyor?

Kawasaki Sendromu’na koronavirüslerin sebep olduğunu bildiren Doç. Dr. Akpınarlı, “Bugüne kadar yapılan çalışmalar Kawasaki Sendromu’nun nedenini tam olarak bulamamakla birlikte virüs kaynaklı enfeksiyonların rolü olabileceğine dair nadir vaka çalışmaları olmuştur. Tıp literatüründeki yayınları taradığımızda Kawasaki Sendromu’nu koronavirüs enfeksiyonu ile ilişkilendiren çalışmalar da mevcuttur. Bu çalışmalardan en önemlisi, 2005 yılında ABD’de yayınlanan ve Çocuk enfeksiyon hastalıkları için çok önemli bir kaynak olarak görülen ‘Journal of Infectious Disease’ dergisinde yer alan bir makaledir. Bu çalışmada, Kawasaki Sendromu tanısı konan 11 çocuktan 8’inde solunum yoll Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony;