Kent Havası - Otomobil - Blog

Ford Kuga

Baz paketinde bile bu kadar özelliği barındıran bir otomobilin titanyum, yeni titanyum, sportif paket ve özel iş paketinde hangi donanımlara sahip olabileceğini sizlere anlatmama gerek yok. Ben sizlere en dolu araçta standart olarak sunulan donanımları sizlerle paylaşacağım. Eee En boş paketi paylaştık en dolu paketi paylaşmamak olmaz. O zaman başlayalım derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon, deri kaplı direksiyon simidi, deri kaplı vites topuzu, ısıtmalı deri kaplı direksiyon simidi, Manuel altı yönlü ayarlanabilir sürücü ve yolcu koltuğu, elektrikli ayarlanabilir on yönlü sürücü koltuğu, sürücü koltuğunda ayarlanabilir bel desteği, ön yolcu koltuğunda ayarlanabilir bel desteği, ısıtmalı ön koltuklar, premierum deri döşeme, arka kol dayama, elektrikli ön ve arka camlar, ambiyans ışıklandırma, Anahtarsız çalıştırma sistemi, Anahtarsız giriş sistemi, akıllı bagaj kapağı, yol bilgisayarı, Ford eco mod, direksiyondan vites değiştirme, iklim kontrol otomatik klima, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, otomatik Uzun far, otomatik kararan iç dikiz aynası, direksiyondan kumandalı radyo, Bluetoothlu sesli kontrol sistemi, sekiz inç dokunmatik renkli gösterge ekran ,USB, Ve otomatik başlat durdur sistemi standart olarak sunulmakta. Görüyorsunuz baz paket ve en dolu paketi arasında aslında hiçte küçümsenemeyecek bir donanım farkı bulunmakta. Fakat yeni Fort Kuga baktığımızda hem alınabilirliği hem kullanım kolaylığı hem bize sağladıklarıyla daha önce benim tercihim olmuştu. Eminim bundan sonra da tüketicinin tercihi olmaya devam edecektir.

Evet arkadaşlar şu an olarak saatimiz yaklaşık 22:45 artık yarışmanın bitmesine 1 saat 15 dakika bir zaman kaldı. Umarım bu yarışmayı birinci olarak tamamlamışımdır. Sizler için on gün boyunca durmadan paylaşım yapmaya bilgi aktarmaya çalıştım. Sizlerinde bu bilgilerden bugün olmasa da denk geldiğiniz bir gün faydalanacağınıza benim inancım tam. Ben bu sitede blog yazmaktan gerçekten mutluluk duymaya başladım. Bu siteyi daha sonra da kullanacağımı buradan size tekrar ve tekrar aktarmak isterim.

Artık bu saatten sonra yapacağım belki bir iki paylaşım daha olur. O saatten sonra da artık yarışmayı oluruna bırakacağım. Öncelikle tekrar bu site vasıtasıyla başta hobihanem kanalı olmak üzere kent havası kullanıcılarına, kent havası yöneticilerine teşekkürü bir borç bilirim. Koronavirüsün etkilerinin devam ettiği şu günlerde evde kalarak hem bu virüsün Yayılmasını önlemek hem de bizler için çalışan sağlık çalışanlarına bir an olsun bile faydamız dokunabilmesi, Yayılmasını önlemek hem de bizler için çalışan sağlık çalışanlarına bir an olsun bile faydamız dokunabilmesi Maksadıyla evde kalalım, güvende kalalım, sağlıklı ve mutlu kalalilm. Ben bu Günleri görevi nedeniyle kızımdan uzakta kaldığım iki buçuk yıl gibi bir süreyi onunla vakit geçirerek acısını çıkartma niyetindeyim. Tekrar tekrar söylüyorum lütfen evde kalın sağlıklı kalın iyi akşamlar diliyorum.

Evet herkese iyi akşamlar arkadaşlar.

Saatimiz 22:22’yi gösterirken yarışmanın bitmesine sadece 1,5 saat gibi bir vakit kaldı ve sizele birlikte yeni Ford Kuganın güvenlik ve araç emniyeti donanım seviyelerini birlikte inceleyeceğiz. Daha önce sizler için Ford focusu incelerken de bu durumdan bahsetmiştim .Avrupa’da ncup tarafından yapılan güvenlik testlerinden araçlar fabrikadan çıktıktan sonra tüketiciye sunulmadan çeşitli güvenlik testlerine tabi tutuluyorlar.

Bu testlerin zorluk seviyesi son yıllarda oldukça güçleşti. Ve bu teste giren o bildiğimiz çok ünlü markalar bile bu testten üç yıldız dört yıldız gibi düşük puanlar aldılar. Bütün araçlar Segmentlerine uygun güvenlik testlerine hangi Segmentte ise o teste girerek güvenlik değerlendirmesinden geçiyorlar.

Örneğin Mercedes Marka bir otomobilin C Segmentinde Bir otomobili hangi güvenlik testine giriyorsa atıyorum bir Ford Marka ,bir Hyundai Marka araçta aynı güvenlik testlerine girmekte. İşte yeni Ford Kuga girdigi bu güvenlik testinden Beş yıldız alarak biz tüketicilerin karşısına çıkıyor. Şimdi sizlere Ford kugada Bizlere sunulan Güvenlik ve araç emniyeti donanımlarını inceleyeceğim. Öncelikle sizlere bizler için her donanım seviyesinde sabit olarak verilen güvenlik ve araç emniyetli donimlarindan bahsedelim. Sürücü ve ön yolcu hava yastıkları, sürücü ve ön yolcu yan hava yastıkları, yan perde hava yastıkları, sürücü diz hava yastığı, elektrikli park freni, ABS, EBD, elektronik fren gücü dağılımı, acil durum fren desteği, elektronik denge programı, devrilme önleyici sistem, elektronik fren ön hazırlığı, yokuş kalkış desteği,hız kontrol sistemi ve ayarlanabilir hız sınırlandırırcı, Ford kolay yakıt sistemi, Ford my key, uzaktan kumandalı Merkezi kilit,global açma kapama ve İzofix güvenlik ve araç emniyet paketleri bizlere standart olarak sunulmakta.

Yani bu aracın baz paketinde en düşük donanım seviyesinde karşımıza bu güvenlik donanımları sunulmakta. Bunun dışında titanyum donanım seviyesine geldiğimizde adaptif hız kontrol sistemi, aktif şehiriçi güvenlik sistemi, kör nokta uyarı sistemi, şerit Takip sistemi, şeritte kalma yardımcısı, sürücü dikkat takip sistemi, otomatik paralel park sistemi, otomatik dikey park sistemi, paralel park çıkış yardımı, geri görüş kamerası baz donanıma ekstra olarak bizlere sunuluyor. Bunun dışında yeni titanyum sportif model ve vignale Modelinde ekstra olarak sadece size opsiyon olarak sunulmuş diğer güvenlik donanımlarını alabiliyorsunuz.

Yeni Ford Kuganın yeni titanyum donanımıza geldiğimizde bizlere standart yani Baz pakette sunulan sırasıyla derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon, deri kaplı direksiyon simidi, deri kaplı vites topuzu, manuel Alti yönlü ayarlanabilir sürücü ve yolcu koltuğu, sürücü koltuğunda ayarlanabilir bel Desteği, kumaş koltuk döşemesi, elektrikli ön ve arka camlar, Ford power Anahtarsız çalıştırma sistemi, Yol bilgisayarı, Ford eco mod, direksiyondan vites değiştirme, iklim kontrolü otomatik klima, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, otomatik kararan iç dikiz aynası, direksiyondan kumandalı radyo MP3 çalar, USB girişi, otomatik start stop özellikleri bizlere standart olarak sunulmakta.
Şimdi sizler için yeni Ford Kuganın dış donanım özelliklerinden, paket paket hepsini, sırasıyla bahsetmeye çalışacağım. umarım bütün yazılarım bu araca bakmak isteyen, bu aracı almak isteyen herkes için bir fayda sağlıyordur.

konuyu uzatmadan dış donanım özelliklerine gelecek olursak öncelikle standart olarak sunulan çeşitli donanımlardan bahsedeceğim.

Gövde rengi kapı kolları, gövde rengi yan aynalar, bunun dışında gündüz yanan led farlar, gecikmeli sönen ön farlar yani follow me özelliği, arka park sensörleri, karartılmış arka camlar, yedek lastik, çift egzoz çıkışı bizlere bütün paketlerde standart olarak sunulmakta. Bunun dışında Titanyum pakette ekstra olarak 18 inç alüminyum alaşımlı jantlar, tabi opsiyon olarak 19 inç olarak da alabiliyorsunuz opsiyon durumda. Yine opsiyon olarak alabileceğiniz bi Zenon ön farlar, yine opsiyon olarak alabileceğiniz Otomatik far yükseklik ayarı bizlere opsiyon olarak sunulmakta. bunların dışında baz paketten farklı olarak ön park sensörleri, elektrikli ısıtmalı sinyalli katlanabilir yan aynalar, ısıtmalı ön cam,açılabilir cam tavan tavan çitaları bizlere ekstra olarak sunulmakta.

Yeni Ford Kuğa da yeni bir donanım seviyesi olan yeni titanyum donanım seviyesi gerçekten ilk başta kulağa komik geliyor. otobüs firması gibi bir ismi olduğunu söylemeden geçmeyeceğim. Yeni titanyum pakette de yukarıda bahsetmiş olduğum diğer paketlere ekstra olarak 19 inç alüminyum alaşımlı jant burada standart olarak sunulmakta. bunun dışında lastik tamir kıttı standart olarak sunulmuş durumda. şöyle titanyum ile yeni Titanyum paket arasına baktığımda açıkçası aman aman bir fark görmek neredeyse imkansız. gelelim yeni Fort kuganin spor paketi olan st-line paketine. burada bize ekstra olarak sunulan çok da bir özellik görmesekte artık bu paketlerde her şey ekstra opsiyon olarak sunulmakta. Ve aracınızı kendinize göre kişiselleştirmenize sağlayacak ekipmanlar sunulmakta. yine bir donanım paketi olan Vignale paketi Türkiye‘de çok da görülen Türkiye‘deki bayiler tarafından çok da getirilen bir model değil. muhtemelen almak istediğiniz durumlarda özel olarak sipariş verilmekte ve Türkiye’ye getirmekte. yalnız orta seviye bir suv araca bu kadar para vermek ne kadar mantıklı orası da tartışilir. Sizler için şimdiye kadar yeni Ford Kuganın dış özelliklerinden, motor özelliklerinden, dış donanım özelliklerinden bahsettim. bundan sonraki yazımda kelime kotasından dolayı Yazının bu kısmı yazının ne tarafına gelecek açıkçası çok bir fikrim yok ama yazının devamında sizlere yeni Ford Kuganın bizlere sunduğu güvenlik ve araç emniyeti ile ilgili donanımları paylaşacağım. yarışmanın bitmesine son 5 saat kaldı bakalım ipi göğüsleyebilecek miyiz.
Herkese tekrar merhaba arkadaşlar. Aracın tanıtımına son hız devam ediyorum. Sitede kelime kotası olduğundan yazılarımı bölmek durumunda kaldığım yerler oluyor kusura bakmayın lütfen. Gelelim son hız aracı anlatmaya devam edelim.

Yeni Ford Kuga bagaj hacmi olarak bizlere 456 litrelik bir bagaj hacmi sunmaktadır. İkinci sırada bulunan koltuklar yatırılarak bu değer 603 litre civarlarına kadar çıkartılabilir.

Yeni Ford Kuganın dış tarafındaki özelliklerine gelecek olursak boyut olarak 4531 mm uzunluk, kapı aynaları dahil 2086 mm genişlik, 1703 mm yükseklik sunmaktadır. Dingil mesafesine geldiğimizde 2690 mm bize fabrika verileri olarak sunulmaktadır. Bu değerlerin yani dingil mesafesinin bir önceki Kuga’a göre Aktarıldığını söylemeden geçemeyeceğim. Dışardaki Genişleme tabii ki içeriye de yansımış. Ön koltuktaki baş mesafesi 1014 mm, bacak mesafesi 1095 mm, olarak bizlere sunulmuş. Ama her zaman olduğu gibi ben şoför rahat eder diyorum Ve arkadaki değerleri sizler için sunuyorum.

ARKADADA güzel bir alan yaratmış yeni Ford Kuga. Yeni Ford Kuga da ikinci sıradaki baş mesafesi 991 mm, bacak mesafesi 935 mm, olarak bize resmi olarak sunulmuş. Aracın önden arkaya kavisli bir yapısının olduğunu bu verilerden de görmekteyiz. Bunun haricinde aracın arka koltuğuna üç kişinin rahat bir şekilde oturabildiğini görmekteyiz. Yani yeni Fort Kuga küçük çocuğu olan, birden fazla çocuğu olan aileler için veya kalabalık aileler için bence iyi bir tercih. Çok daha iyi Altarnatifleri mevcut olsa da Ford markası, kendisini kanıtlamış bir marka olarak bizler tarafından tercih sebeplerimiz olmakta.

Ben de eski bir Fort Kuga kullanıcısı olarak sizler için aracın yeni kasasını tanıtmaktan oldukça mutluyum. Yarışmanın son saatlerini sizlere araç tanıtarak geçireceğim hiç aklıma gelmezdi. Artık on gün boyunca o kadar çok şey yazdık, o kadar çok şey paylaştık ki ne yazacak bir konu ne bir mekan, ne bir tecrübe kaldı.

ŞU AN bunları yazdım saat olarak sizlere 18:21 olduğunu fakat yarışmanın son vakitlerinde strateji yaparak paylaşımlarımı son bir kaç saat içinde yayımlayacağımı sizlere bildirmek istiyorum. Sahurdan beri sizler için bu yarışmada birinci olabilmek uğruna yazı yazmaya devam ediyorum ve son dakikaya kadar devam da edeceğim. Paylaşımlarımı takip ettiyseniz, paylaşımlarıma denk geldiyseniz, paylaşımlarım hoşunuza gittiyse, lütfen kent havası sitesinde bulunan sayfamdaki takip et butonuna basmayı ve beni kent havası sitesinde takip etmeyi unutmayın. Sizler için özellikle Ankara başta olmak üzere, görev gereği Türkiye‘de gezdiğim gördüğüm, tecrübe edindiğim bir çok yer ve mekan hakkında Sizlere tecrübelerimi aktardım. Aktarmaya devam edeceğim.

Konuyu çok dağıtmadan devam edecek olursak yeni Fort Kuğa ile Style donanım paketinde bizlere 17 inç alüminyum alaşımlı jant, titanyum donanım paketinde 18 inç alüminyum alaşım jant ve yine titanyum donanım paketinde 19 inç alüminyum alaşım jantı, yeni titanyum donanım paketinde 19 inç alüminyum alaşım jant, Spor donanım paketinde 19 inç alüminyum alaşım jant ve Vignale donanım paketinde 19 inç alüminyum alaşım jant bizlere sunulmakta.

Herkese tekrar merhaba arkadaşlar. Aracın tanıtımına son hız devam ediyorum. Sitede kelime kotası olduğundan yazılarımı bölmek durumunda kaldığım yerler oluyor kusura bakmayın lütfen. Gelelim son hız aracı anlatmaya devam edelim.

Aracın 1.5 litre dizel yakıta sahip altı ileri manuel 4 × 2 versiyonunda şehir içi yakıt tüketiminin 4.8 ve 5.9 litre arasında olduğu bizlere sunuluyor.

Bu gerçekten güzel bir değer. Şehir dışı kullanımında bu değeri 4.7 ve 5.7 arasında olduğu ortalama olarak da yani karma tüketimlerde 5.2 gibi güzel bir değeri biz kullanıcılara sunduğunu Görmekteyiz.

Bu yakıt değeri neredeyse sedan araçlarla aynı değerlere sahip ve hatta daha ekonomik olduğunu söyleyebilirim. Düşünsenize suv Bir araca biniyorsunuz yüksek bir araca biniyorsunuz, ağır bir araca biniyorsunuz fakat yakıt tüketimi olarak neredeyse sedan araçlarla aynı yakıt tüketiminde sağlıyorsunuz. Bu gerçekten biz kullanıcıları yüksek araç seçmeleri açısından büyük bir teşvik kaynağı olduğunu belirtmek isterim. Bu model motorun maksimum hız değeri 173 km/saat 0-100 değeri 12.7 saniye ağırlık olarak da 1591 kg olarak karşımıza çıkmaktadır. Bence bu motor seçeneğinin dez avantajlı duruma düşme nedeni otomatik olmaması ki Fort kullanıcıların bu yönde de isteklerine cevap vererek 1.5 litre dizel altı ileri power shift otomatik 4 × 2 motor seçeneğini karşımıza getiriyor. Motor seçeneğinin yakıt değerlerine baktığımızda şehiriçi 6,4 şehir dışı 5,8 ortalama olarak da 6,2 gibi bir değerin Karşımıza çıktığını görüyoruz. Bu motor seçeneğinde maksimum hız değeri 171 km/s, sıfır yüz hızlanması 12,4 saniye ,bence bu biraz yavaş, olarak bize sunulmakta. Ağırlık olarak hem motorun hem de şanzımanın etkisi ile 1605 km olarak karşımıza çıktığını görüyoruz.

Sizlere yeni Ford Kuga ile tüketiciye sunulan son motor seçeneğinden bahsedeceğim. 2.0 lt dizel yakıta sahip altı ileri power shift otomatik 4 × 4 sürüş özelliklerine sahip aracın şehir içi yakıt tüketim verileri 6,4 ve 6,8 litre şehirler arası yakıt tüketimi 5,9 ve. 6,6 , ortalama olarak da yani karma tüketimde 6,0 ve 6,7 litre olarak bizlere sunulmuştur.

Bu motor seçeneğinin maksimum hız değerleri 200 km/saniye sıfır yüz değerinin on saniye, ağırlığının da 1716 kg olarak bize sunulmuş olduğunu görmekteyiz.

Yeni Fort Kuga yalnızca beş kişilik oturma Seçeneği ile tüketiciye sunuluyor. Rakiplerine baktığımızda örneğin Honda Crv Bizlere Yedi koltuk oturma seçeneği, atıyorum bir wolswagen Tiguan, bunun dışında son zamanlarda trafikte çok rastladığımız Peugeot 3008 serisi araçlar da yedi koltuk seçeneğinin Olması bu araçlara artı olarak yazsa da, aracın hacminde herhangi bir değişiklik olmadığından yedi koltuk seçeneği aracı ekstra olarak daraltmaktadır. Bence Ford bu durumun gereksiz olduğunu düşünerek tüketiciye sadece ihtiyaçları doğrultusunda bir araç sunmuş

Evet arkadaşlar önceklikle herkese merhaba. Kent havası ve hobihanem kanallarının düzenlediği bu yarışmada artık son 6 saati gelmiş bulunmaktayız. Ben de paylaşımlarıma sizler için son hızıyla devam ediyorum. Yine bir araç inceleme yazısı olan bu yazımda sizlere Ford’un geçen yıl kasa değiştiren Kuga modeli ne anlatmaya çalışacağım. Bu yazımda Fort Kuga ya ait bütün teknik detayları, bütün teknik bilgileri, bütün sayısal verilere ve test ve sürüş tecrübe ve deneyimlerini yer vereceğim. Sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğumu bir kez daha sizlere aktarmak isterim. Koronalı bir pazar gününden sokağa çıkma yasağının olduğu bir günde bütün günümü hatta sahurdan bu yana bütün vaktimi Bu yarışmayı kazanmak uğruna yazı yazarak geçirdiğimi belirtmek isterim.

Sizlere yine harika bir yazı hazırladım. Günümüz Türkiye şartlarında Suv araçlara olan ilgi gitgide artmaktadır. Aileler hem geniş hem yüksek hem daha güvenlikli araçlar istiyor. İşte biz orta hali vatandaşların tercih edebileceği araçlara değinmeye devam ediyorum. İşte bu araçlardan bir tanesi de yeni Fort Kuga.

Yeni Ford Kuğa 1.5 litre eko boost benzinli 1.5 litre Tdci dizel ve 2.0 litre Tdci dizel motor seçenekleriyle ülkemizde satışa sunulmuş bulunmaktadır. Motor hacmi olarak 1.5 litre dizel altı ileri, manuel şanzımana sahip, 4 × 2 çekiş gücüne sahip, Araçların 1498 litre motor hacminde olduğunu sizlere aktarmak isterim. Özellikle 1.5 litre benzinli, altı ileri otomatik vitesli, 4 × 4 modelinin 182 beygir ,240 tork,

1.5 litre dizel, altı ileri manuel şanzımana sahip, 4 × 2 çekiş kontrol sistemine sahip, modelin de bizlere 120 beygir 270 tork güç sunmakta.

Yine 1.5 litre, dizel, altı ileri, power shift otomatik, 4 × 2 modelinde bizlere 120 beygir 300 tork sunmakta.

Son olarak 2.0 lt, dizel, altı ileri power shift otomatik 4 × 4 aracına aracında 180 beygir 400 tork bizlerle buluşmakta.

Ford’un genel olarak motoruna, motor kalitesine, şanzıman kalitesine ve arıza verme daha doğrusu vermeme oranının da dikkate alarak bizler için güzel motorlar sunduğunu görmekteyiz.

Zaten bu motor seçenekleri daha önceki modelde de kullanıcı ile buluşmuştu. Yani tecrübe edilmiş bir motor olarak karşımıza çıkıyor.

Tabi böyle bir aracın şehir içi ve Şehirler arası yakıt tüketimi, performansı biz kullanıcılar için oldukça önemli bir hal alıyor. Şimdi sizler için yeni Ford Kuganın performans değerlerinden bahsedeceğim. Bahsetmek istediğim ilk model yeni Kuganın 1.5 litre benzinli, altı ileri otomatik şanzımana sahip, 4 × 4 aracına ait şehir içi yakıt tüketimi bizlere 10.7 ve 11.7 litre arasında verilmiştir. Tabi bu durum şehir dışında şehirler arası yollarda 6,8 ve 7,5 litre civarlarında olduğu fabrika verileri arasında gözükmektedir. Ortalama olarak baktığımızda yeni Ford Kuğanın 1.5 litre benzinli altı ileri otomatik şanzımana sahip 4 × 4 modelinde ortalama olarak 8.3 ve 9.0 Arasında bir yakıt tüketimi sağladığını görmekteyiz. Aynı motor seçeneğine devam edeceğim bu motor seçeneğinde fabrika verileri olarak maksimum hız 200 km/saniye sıfır 100 değerleri 10.1 saniye ve aracın toplam ağırlığının da 1686 kilogram olduğunu görmekteyiz. Ford Kuganın tüm modellerinde yakıt kapasitesi olarak 60 litre bir deposunda onu sizlere bahsetmek isterim.