Kent Havası - Genel - Blog

Pinoy Ghost Melek Balığı

Herkesi tekrardan sonsuz bi' saygı ve sevgi içerisinde selamlıyorum. Umuyorum ki sizlerde geçirdiğimiz bu zor Corona (Covid - 19)

Döneminde evlerinizde kalıyor sakin bir şekilde rahat ve güzel günlere kavuşmayı diliyorsunuzdur. Bugünlerde git gide evde kalmış olmanın vermiş olduğu sıkıntı ile iyiden iyiye ekran başında vakit geçirmeye başladım. Muhtemelen benimle aynı durumda olan siz değerli okurların zamanını bir nebze de olsa bilgi dolu geçirebilmesi için elimden geleni yapacağım.

Tekrardan sizleri selamlıyor ve yazıma geçiyorum.

Bugün dünden de haberini almış olduğunuz Pterophyllum scalare (Melek Balıkları) Hakkında konuşuyor olacağız. Geçtiğimiz gün three color ve smokey türleri hakkında bilgiler vermeye çalışmıştım. Bugün diğer türlerede bir miktar değinecek hemen sonrasında da habitat gereksinimlerinden bahsedeceğim. Bugün ele almak istediğim ve bence en güzel Pterophyllum scalare ( Melek Balığı ) türlerinden ilki Pinoy Ghost Angel Fish olarak da bilinen Türkçeleştirirken de Pinoy Melek kavramı ile anılan Pterophyllum scalare ( Melek Balığı ) türüdür. Bu türün en tipik özelliği Kelimenin tam anlamıyla kanat gibi gözüken alımlı arka, yan ve alt yüzgeçleridir. Neredeyse balığın gövdesi kadar olan bu yüzgeçler yine balığın gövdesi gibi parlak metalik yeşil ve siyah tonlarında olur. Tülleri renkli nadide türlerden olan Pinoy Ghost Angel Fish Türk piyasasına gireli ne yazık ki fazla zaman olmuyor yaklaşık 1-2 yıldır piyasamızın elit tabiri ile ifade edilebilecek üretimcilerin ellerinde bulunan ama petshop piyasasında bir süreklilik ya da yaygınlık yakalayamamıştır. Bunun en büyük nedeni balıkların anaçları daha çok Avrupa Almanyadan gelmektedir. Hal böyle olunca fiyatlar da haliyle € cinsinden ölçülmekte paha biçilmektedir. Herkesin getirme riskini alamadığı bu balıklar Türk üretimcilerin eline ortalama adet başı ₺ 400 - ₺ 500 bandından gelmektedir. Üretimcilerimiz bu riski alıp, canlıları üretim hanelerine ekleseler de bizler yani İkincil tüketici buna yakın fiyatlar vermeyi hayli ile fazla kabul edemiyor sonuçta aynı üretimciler three color damızlıkları ₺ 30 - ₺ 60 bandından verirken Pinoy Ghost Angel Fish damızlık altları haklı olarak ₺ 200 den başlıyor. Bu durumda üretimde arz talep dengesi kurulamıyor ve bu güzellikler ülkemiz piyasasından fazlasıyla mahrum kalıyor.

Aklınıza muhtemelen şu soru gelmiştir. Peki, Pinoy Ghost Angel Fishi bu kadar özel kılan tek şey bulunamaması mıdır ? Ne yazık ki bunun da haricinde nedenler var. Örneğin zaten hasas bir tür olan Pterophyllum scalareın Pinoy Ghost varyeteleri çok daha nazik, naif ve kibar oluyorlar. Bu yüzden anne babadan ayrı büyütülen yumurtalar da %10 -%20 arası verim de alındığını göz önünde bulunduruyor ve üretimcilerimiz bu türe fazla bulaşmak istemediklerini belirtiyorlar.

Sürç-i Lisan Ettiysek Affola ! !