Kent Havası - Genel - Blog

Kabuksuz Artemia

Evet arkadaşlar herkese tekrar günaydın demek istiyorum. Koronalı günlerden yine bir sokağa çıkma yasağının olduğu hafta sonu cumartesi gününden herkese tekrar merhaba demek istiyorum. Öğle saatleri geldi ve bugün ankarada harika bir hava var. Güneş içinizi ısıtıyor ve hadi dışarı çık diye bağırıyor adeta ama kanmayacağız çıkmayacağız. Sizlere de toplum sağlığı açısından bir kez daha kent havası sitesi aracıcığıyla evde kal çağrısını yinelemek istedim.

Gelelim konuya. Dün gece sahurdan sonra biraz canım sıkkın yattım falan derken sabah bir kalktım balıklarıma artemia vereceğim bir de baktım ne göreyim. Artemialarım çıkmamış. Hayır olamaz nasıl böyle bir şey olur diye yakınırken sabaha karşı uzun bir süre elektriklerin kesildiğini öğrendim. Bakalım artemia çıkarma setinin içinde artemialarım fokurdamaya devam ediyor. Akşama çıkarsa ya akşam vereceğim ya da dondurucuya atıp diğer günlerde servis edeceğim balıklarıma. Bu tür durumlarda elimde olmazsa olmaz bulunan rotifish markasının decapsulated artemia isimli ürünü olan yani kabuğu soyulmuş artemia kullanıyorum. Hem yazımı yazıp hem de kabuksuz aetemialarımı hazırlıyorum şu an. Size ürün hakkında üzerinde yazan bilgilerden bahsedeyim biraz. Öncelikle elimde bulunan ürün on beş gramlık sarı bir kutuda bulunmakta. Bence artemia çıkartamadığınız zamanlarda oldukça faydalı bir ürün. Ürün bilgilerine baktığımızda protein değerinin yüzde elli altı, yağ içeriğinin yüzde on üç, nem oranının yüzde dört olduğunu ve herhangi bir hormonel madde içermediği belirtiliyor. Ürünün nasıl yapıldığı hakkında kısa bir bilgi de verilmiş. Ürünün artemia yumurtalarının kabuklarının eritilerek elde edildiği ve içinde bulunan artemiaların kurutularak elde edildiğinden bahsetmekte. Direk olarak yavru ve yetişkin balıklara verilebileceğinden de bahsedilmiş ürünün üzerinde. Peki, balıklarımıza servis etmek için nasıl hazırlıyoruz kabuksuz artemialarımızı. Akvaryum içinden aldığınız bir bardak suya balıklarınıza servis edecek kadar onarın ihtiyaçları kadar artemiayı koyuyoruz. Ve beş on dakika suyla karışmasına yani hidrasyon işlemine tabi olmasını sağlıyoruz ve bu işlemden sonra hazırladığınız kabuksuz artemia balıklarınıza servis etmek için hazır hale geliyor.

Öncelikle sunu söylemek isterim besin değerleri açısından tabii ki normal canlı artemiayı tutmayacaktır. Canlı artemianın besin değerlerine batlığımızda bu farkı görmemiz mümkün fakat. Bence bu fakat kısmı çok önemli. Artemia çıkartma fırsatınız yoktur bence kabuksuz artemia bulunmaz bir nimet. Üstelik besin değerleri de aman ama kötü değil. Normal canlı artemia için de belli besin değerleri verilse de sonuçta canlı artemialar da yumurtadan çıkmak için bir enerji sarf etmekte ve besin değerleri ister istemez düşmekte. Üstelik çıktıktan sonra vermediğiniz her vakit artemiaların protein keseleri azalmakta ve besleyicilik değerleri besin değerleri düşmektedir. Bence kabuksuz artemia bir canlı artemianin besin değerlerinde olmasa da besin değerleri hiçte fena sayılmaz. Şimdi müsaadenizle balıklarıma kabuksuz artemia ziyafeti vermek için aranızdan ayrılıyorum. Kendinize iyi bakın evinizde kalın.