Kent Havası - Genel - Blog

Frenatus

Bilimsel Adı: Epalzeorhynchus Frenatus

Her birinizi tekrardan ve tekrardan en içten dilerim ve saygılarım ile selamlar iyi birer gün geçirmenizi dilerim. Isparta da havalar biraz açılmaya başladı. Fazla düzensiz bir iklim seyri bulunuyor artık, bu konu da deodorantlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Gelelim bu yazımızın konusuna.

Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı ) hakkında edinmiş olduğum bilgilerin bir kısmını az önceki yazımda paylaşmıştım bu yazımda ise daha çok Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı ) hakkında ki bilimsel verileri ve bilimsel araştırmalar sonuncunda elde edilmiş bilgilerden sizlere bahsediyor olacağım.

Dilerseniz yazımıza hiç hız kesmeden başlayalım.

Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı ) nın istemiş olduğu pH değerleri : Epalzeorhynchos frenatumlar 6.5 - 7.5 pH değerlerini seven anlayabileceğiniz üzere bir miktar asidik sulardan hoşlanan canlılardır.

Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı )nın istemiş oldukları su sertliği : Bu konu da fazla net bir bilgim olmasa da yaklaşık olarak 6-10 dH lik bir sertlik dilediklerini okumuştum. Kendimin bu konu da bir tecrübe ya da deneyimi bulunmamaktadır.

Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı )nın erişebileceği boy : Öncelikle bu soruyu yalnızca akvaryum ortamında elde edilmiş veriler ışığında belirtmek gerekirse ortalama olarak bir çiklet balığı yavrusu ebatlarında doğan Kızıl Yakut Köpek Balıkları yaklaşık olarak 15-16 cm ebatlarına ulaşabilmektedirler.

Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı )nın Yüzmüş seviyesi ve üremesi : Yüzüş seviyesi olarak genelde taban bölümleri tercih etse de aynı Corydoraslar gibi zaman zaman akvaryumda dikey bir yüzüş de sergilemektedirler. Üreme konusunda yine bir tecrübem olmamasına karşın yumurta ile çoğaldığını bilmekteyim.

Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı )nın Cinsiyet ayrımı : Cinsiyet ayrımı konusunda erkeklerin çoğu canlı grubunda olduğu gibi daha küçük yani ince tabiri caiz ise daha fit bir görünümü olurken dişilerin daha tombul , etli bir yapısı vardır .

Bir görselde de kuyruk altı yüzgeçlerinden de anlaşılabildiğini görmüştüm ama bu konu da bir bilgim yok.

Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı )nın Kökenlerinin dayandığı bölge : Kızıl yakut köpek balıklarının atalarının var olduğu ve şuanda da yaşamlarını devam ettirdikleri doğal habitat güney doğu asyada ki sulak bölgeler olarak bilinmektedir.

Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı )nın Diyeti : Bu konu da biraz kişi inisiyatifine kalmış diye bilirirz hem etçil hem de otçul besinleri doğal olarak da canlı besinleri büyük bir keyif ve afiyet ile tüketen sevgili dostlarımız için benim sizlere önerilerim artemia bazlı kuru yemler, kan kurtları , tetra pro enegy ve bazı frontoza yemleri olacaktır.

Yazıma ayırmış olduğum zamanın sonuna geldik şimdiden hepinize iyi bir gün mutlu bir hayat dilerim .

Sürç-i lisan ettiysek affola ! !
Hepinizi tekrardan sonsuz saygı ve sevgim ile selamlıyor. Bir süredir serin ve nemli devam eden Isparta' nın yine böyle bir havaya sahip olduğu bir günün sabahından sizlere yazı yazıyorum. Pterophyllum scalare ( Melek Balıkları ) hakkında vermiş olduğum bilgilere, yapmış olduğum araştırmalar sonucunda elde etmiş olduğum bilgileri , gayet tabi ki bir süzgece tabi tuttuktan sonra elime geçen verileri ve hepinizin tahmin edebileceği gibi kendi deneyim ve tecrüblerimi aktardığım bilgilendirici yazı dizisine kısa bir ara vermekte ve bugün ki yazım da sizlere hobi odama yeni eklemiş olduğum bir türden bahsetmek istiyorum

Epalzeorhynchos frenatum.

Bu canlının piyasa da bulunan o kadar fazla ismi var ki muhtemelen şaşıracaksınızdır. Yakut Köpek balığı, kırmızı kuyruklu köpek balığı , çiklet köpek balığı vb. çok fazla ismi var bu denli fazla ismi varken ben de kendi ismimi koysam fazla problem olmaz diye düşünüdüm ve ben bu Epalzeorhynchos frenatum türü için Kızıl Yakut Köpek balığı ismini kullanmaya başladım . Gelelim Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı ) nın istemiş oluğu şeylere. Öncelikle beyefendiler bir miktar bölgeciler bu sebepten ötürü akvaryum da köklerle bitki koruları ile ya da taşlar ile birlikte oluşturulmuş mağralar saklanma alanları ya da girinti çıkıntılar kesinlikle gerekli diye biliriz . Diyetinde fazla yem ayırmamayı tercih eden bu güzellikler daha çok bitkisel besinlerden hoşlansa da ben şahsi tatminliğim açısından protein içeriği yoğun olan bir diyet izlemekteyim . Kendisi haricinde ki türlere karşı son derece barışçıl olan dostumuzun tabiri caiz ise atar yaptığı tek canlı grubu Corydoraslar . Bunun haricinde vatoz, makrakanta gibi taban ve alt yüzey balıklarına fazla bulaşmıyor ama aynı kavgacı siyam balığında olduğu kendi türlerine karşı biraz agrasif davrandıkları acı bir gerçek olarak zihnimizde yer edinmekten geri kalmıyor. Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı ) tetra grupları ile muhteşem bir uyum içerisinde yaşamakla kalmıyor yine bu sevgili dostumuz Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı ) Melek balıkları ile de sorunsuz bir şeklide geçiniyor , bu konuda sizlere yapabileceğim tek öneri eğer doğal bir üretim yolu izleyecekseniz meleklerinizin eş tutup yumurta dizdikleri muhtemelen yaprak ya da kökü çoktan sahiplenmiş olacak Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı ) meleklerle yani bölgesine izinsiz giren bu canlılarla çatışma halinde olmaktan hiç çekinmeyecektir . Böyle bir kavganın önüne geçmek için , eş tutmuş meleklerinizi akvaryumdan ayırmanızı tavsiye edebilirim. Tabi ki isimlerinden birisinin de hakkını veren ve akvaryum içinde adeta bir jilet gibi suyu yararak yüzen Epalzeorhynchos frenatum ( Kızıl Yakut Köpek balığı ) çiklet türleri ile de son derece uyumlu şekilde yaşayabilmektedir. Yazı sınırlaması sebebi ile ara vereceğim yazıma devam çok yakında devam edeceğim hoş ve hoşnut kalmanız dileklerim ile.

Sürç-i Lisan Ettiysek Affola !!